V rámci různých letních aktivit můžeme často pocítit, jak rychle se nám unaví nohy. Někdy dokonce otékají. Krásné počasí a bohatství nových zážitků nám tak může zkazit pocit tíže v nohách, kdy jediný způsob, jak jim alespoň na chvíli ulevit, je podložit je a nechat odpočívat. To se ozývají cévy dolních končetin, neboli – křečové žíly. Zejména jimi trpí ženy – až dvakrát častěji než muži.
Výskyt tohoto onemocnění je dán především geneticky. Jestliže se v rodině křečové žíly vyskytly, je pravděpodobnost jejich vzniku až 80 procent. Pokud jimi trpěli oba vaši rodiče, je to až 90 procent. Kromě toho se na vzniku tak zvaných varixů významně podílejí hormony a těhotenství. Průtok krve žilami se v době těhotenství zesiluje, protože matka vyživuje plod. Hormony podněcují rozšiřování cévních cest a silně zvětšená děloha může přispět útlakem žil vedoucích z dolních končetin. Ženské pohlavní hormony samy o sobě zvyšují srážlivost. Všechny tyto okolnosti hrozí tím, že krev naměstnaná v žíle vytvoří jakousi ucpávku – tromb.
Křečové žíly jsou příčinou celkové únavy, mohou vést ke vzniku trombózy, běrcového vředu i embolie. Nezanedbatelné není ani to, že nevypadají pěkně. Léčba by měla být zahájena už při zjištění prvních příznaků.
Dá se s tím něco dělat?
Většina odborníků se domnívá, že výskyt tohoto onemocnění je dán geneticky a nějaká prevence vlastně není možná. Jiní doporučují změny v životním stylu, ve stravování, v pohybových aktivitách. Omezit pocit tíže v nohách a bolesti dolních končetin je možné především aktivním pohybem. Opakované stahy svalstva nohou podporují správné proudění krve v žilách. Vhodný je běh, chůze, jízda na kole nebo obyčejné procházky. Také některé cviky, při nichž jsou nohy zvednuty nahoru (svíčka, „šlapání na kole“ ap.). Při odpočinku nohy držíme ve zvýšené poloze, abychom podpořili návrat krve z dolních končetin. Výborné je sprchování studenou vodou, která žíly stahuje a také tak přispívá k „vytlačení“ krve vzhůru do tělního oběhu. Samozřejmě také pomáhají stahující punčochy, které však právě v létě není nijak příjemné nosit.
Vždycky se můžeme alespoň snažit zdraví svých cév podpořit.
1. Pokud pociťujeme výše zmiňované příznaky, je rozhodně třeba navštívit lékaře. Zjistí stupeň rozvinutí choroby a dokáže s vámi posoudit vaše konkrétní režimová opatření, případně léčbu.
2. Snažíme se pomoci udržet cévy co nejprůchodnější a jejich stěnu pružnou a pevnou. Výběr vhodných potravin je na místě. Co doporučuje lidová medicína?
Fíky: 2-3 kusy čerstvých fíků denně pomáhají čistit cévy a bránit vzniku trombů. Podporují také elasticitu žilní stěny.
Čerstvé plody červeného i černého rybízu, malin, borůvek a ostružin obsahují flavonoid rutin, který podporuje žilní stěnu a uchovává její elasticitu.
Petržel a celer: napomáhají odvodu tekutin z organismu a tím snižují otoky.
Česnek – podle čtyřleté studie německých vědců česnek nejenom účinně brání usazeninám na vnitřních stěnách cév, ale už vzniklé usazeniny dokáže zmenšit. Je tedy účinným pomocníkem v boji proti trombóze a také ateroskleróze.
Lutein najdeme v kapustě, špenátu a zelí, dále v mrkvi a paprice, ve žlutém, červeném a oranžovém ovoci a ve vejcích. Tento karotenoid, který je mocným antioxidantem, nepomáhá jenom zraku. Brání také degenerativním změnám žilní stěny. Jakákoli čerstvá zelenina a ovoce jsou prospěšné, protože obsahují flavonoidy podporující zdraví cév.
Pohanka je snadno dostupným a velmi bohatým zdrojem rutinu – látky, která pomáhá zlepšovat elasticitu cévní stěny, snížuje její křehkost, brzdí tvorbu tak zvané destičkové zátky, ředí krev a zlepšuje její oběh. Bohaté na rutin jsou čaje z pohankové nati a slupek.
Voda. Zdánlivě zcela obyčejná věc, bohužel však mnoho lidí a zejména pracovně vytížených žen zapomíná během dne dostatečně pít. Každé ráno bychom měli zahájit sklenicí vody s citronovou šťávou a během dne pít dostatečné množství čisté, nesycené vody.
3. Pohyb. Pravidelná fyzická aktivita nejen výrazně zlepší celkové zdraví organismu, ale především pozitivně ovlivňuje stav cév. Pravidelné stahy svalstva nohou při jakékoli pohybové aktivitě pomáhají „pumpovat“ krev vzhůru, zpátky do oběhu. Kromě už uváděných typů aktivit je vhodná jóga. Nabízíme vám jednoduché cvičení:
Položte se na záda těsně ke zdi, abyste si o ni mohli opřít vzhůru natažené nohy. Chodidla držte u sebe, ruce volně položte na břicho nebo podél těla. Uvolněte se. 3-5 minut setrvejte v této poloze, soustřeďte se přitom na své dýchání. Potom pomalu položte nohy na podlahu.
I do každodenního pracovního rytmu se dají zařadit aktivity, které pomáhají zbavit nohy zátěže:
- Když sedíte u počítače v kanceláři, cvičte nohama – každou hodinu dvacet až čtyřicetkrát dejte chodidla k sobě a od sebe nebo sklápějte rytmicky špičky dolů a nahoru.
- Vyjděte dvě tři patra pěšky, vyhněte se výtahu.
- Vestoje se rytmicky pohupujte z pat na špičky a zpět.
- Když odpočíváte vleže, pokládejte nohy výš než srdce; podporujete tak odtok krve z dolních končetin.
- Každý den si dávejte střídavou sprchu.
Zapomenout nesmíme ani to, čemu bychom se naopak měli vyhýbat: kouření, alkohol, tučná strava (zejména tak zvané trans tuky), cukr, to jsou obecně zabijáci zdraví. Pokud jde o cévy, platí to dvojnásob.
Jak lidské myšlenky ovlivňují zdraví
9 příznaků vysoké hladiny krevního cukru, které obvykle přehlížíme