Stále mírnější a teplejší zimy by objektivně měly vést k tomu, že přirozený sklon lidského organismu ke kaloricky vydatné stravě při teplotách hluboko pod bodem mrazu bude jimi oslaben. Mělo by tedy být snazší skoncovat s obvyklým návykem od listopadu do března dodávat tělu palivo pro studené dny a následky potom hrdinně likvidovat k počátku plážové sezóny.
Jenomže i nijak zvlášť mrazivá zima je zima. Málo slunečního svitu, sychravé chladno, neustálá touha zalézt do peřin a co nejdéle spát. A k tomu svátky, svádějící k nemírnému jídlu i pití…
Mínus večeře, plus spánek
Večer přicházíte domů často ještě ve stavu lehkého pracovního stresu anebo vyloženě naštvaní na všechno na světě. Za oknem panuje studená tma. Co je prvním a zcela přirozeným impulsem? Pochutnat si na vydatné teplé večeři a odměnit se za dlouhý pracovní den a strastiplnou cestu domů v přecpané dopravě. Neměli byste se však tomuto přání snadno poddávat.
To, co skutečně potřebujete, není sytá, bohatá večeře, ale pohodlí, odpočinek, klid a teplo, obnova sil. A to vám stejně efektivně avšak bez nadbytečných kalorií zajistí několik hodin spánku navíc. V zimním období ostatně skutečně potřebujeme spát déle než v létě. Ke zlepšení nálady a doplnění tělesné energie postačí lehká večeře, např kousek kuřecích prsou nebo ryba se zeleninou. Nejdůležitější přílohou pak bude 1-2 hodiny spánku navíc. Uložte se ke spaní dříve. Důkladně si odpočinete, nebudete mít těžký žaludek a nebudete se bát vlézt na váhu. Stejnou službu vám udělá příjemný odpočinek v teple, při čaji s rodinou, v útulném prostředí domova.
Gastronomická sezóna
V létě vedeme mnohem aktivnější způsob života, do vaření se nám v horku nechce a na tučná jídla nemáme ani pomyšlení. Naše fixace na jídlo je minimální. V zimě je vše naopak a k vydatnému jídlu inklinujeme také z nudy.
Jestliže už tomu tak je, co kdybyste svůj zvýšený zájem o obsah ledničky využili nějak užitečně? Místo nadměrných porcí a přejídání byste mohli zvýšený sklon k jídlu využít k přestavbě jídelníčku a trénovat přechod od škodlivých návyků ke zdravé a lehké stravě. Jíst ano, ale jinak. Vždyť zima je pro studium nových receptů a zkoušení zajímavých jídel tou nejvhodnější dobou! Svou vášeň pro jídlo si nebudete muset odpírat, jenom zapracujete na její náplni a mínusy zkusíte přeměnit v plusy. Taktiku provedení můžete zvolit různou, podle svých individuálních zájmů a předností. Můžete vyzkoušet nějaké zajímavé specialitky asijské kuchyně, zaměřit se na francouzské polévky, zkusit vlastní přípravu suši nebo se pustit do celkové očisty a odlehčení organismu za pomoci šťáv typu smoothies, ochutnat různé koktejly krásy, naučit se nejlepší omáčky a tak dále a tak podobně. Vaše pozornost tak zůstane upřena na jídlo, ne však na jeho maximální konzumaci, ale na zajímavost přípravy a různorodost.
Horké nápoje jako náhrada
Zimní tendence k větším porcím, bohatým na tuky a kalorie, je často projevem přání zahřát se, být v teple, přičemž nikoli ve fyziologickém smyslu slova, ale ve smyslu psychologického komfortu. Stejný instinkt ovládá naši zimní náklonnost k tlustým dekám, huňatým svetrům, krbům, vyhřívaným podlahám a dalším zdrojům zvýšení teploty.
Zkuste kalorický přídavek k běžné porci jídla nahradit horkým nápojem. V devadesáti procentech případů to stačí k ukojení výše zmíněné podvědomé touhy vnitřně se zahřát.
Ideální je k tomu účelu čaj. Pokud jste nepřidali mléko, smetanu, cukr nebo med, je zcela nekalorický a jeho nádherná vůně jen přispěje ke zvýšení pocitu celkového komfortu.
Kakao, káva, čaj z mateřídoušky, lipového květu, šípku, s přidáním citronové kůry, zázvorový čaj, čaj s kořením, se skořicí… můžete vybírat z mnoha a mnoha možností. Navíc všechny kořeněné nápoje s obsahem zázvoru mají samy o sobě zahřívací efekt, což je výhoda. Pohlídat si musíte jenom to, abyste kaloričnost nápoje nezvýšili nějakou přísadou, především cukrem.
Dodatečný pohyb
V zimě míváme k dispozici čas, který v létě věnujeme cestování, vycházkám, pobytu na chatě nebo chalupě, venkovním aktivitám typu grilování, koupání a podobně. Alespoň jeho část bychom tedy mohli věnovat užitečnému pohybu.
Typ aktivity můžete vybrat ze široké nabídky. Kursy tance, plavání, fitness centra, kryté haly s možností hraní tenisu, volejbalu nebo fotbalu… A navíc, nebude-li zima skoupá na sníh, je tu veliká možnost zimního sportování. Člověk nemusí dosahovat rekordů a ničit se neúměrnou zátěží. Ale věnovat 2-3 hodiny týdně nějaké podobné činnosti je nejlepším prostředkem proti zimním depresím a nabírání kil. Od prvního kroku pocítíte příjemné následky. Budete lehčí v doslovném i přeneseném slova smyslu, budete mít dobrou náladu a vaše imunita jenom získá. Věta o nadváze nabrané v zimě se vás už týkat nebude . Jaro vás zastihne v dobré formě. Stres z krátkých letních šatů, bermud a bikin budete moci klidně hodit za hlavu.
Vydýchejte svoje kilogramy!
Hubneme: zkoumat váhu, nebo velikost?