Zlozvyky nás zotročují. Je velmi obtížné se jich zbavit. Každý zná opakované pokusy o zhubnutí, marnou snahu přestat kouřit, zajídat stres sladkostmi a tak dále a tak podobně. Doktor Brad Lamm vypracoval jednoduchý a účinný způsob boje se špatnými návyky. Sám se se závislostí potýkal a dokázal nad ní zvítězit. Roky strávil sledováním mechanismu zrodu návyků, zkoumal nejrůznější psychologické typy lidí, kteří se pokoušeli „s tím přestat“. Navrhl postup, který skutečně umožňuje zbavit se zlozvyku navždy.
1. Zvyk, anebo závislost?
Na první pohled by se zdálo, že rozdíl nemůže být nijak velký, doktor Lamm však toto rozlišení pokládá pro diagnózu za zásadní. Klíčový rozdíl tkví v situaci. Jestliže se jedná o závislost, pak ona vládne vám, nikoli vy jí. Dejme tomu kouření. Po obědě si dáte šálek kávy a k němu nezbytnou cigaretu. Jde o zvyk. Když však nadřízený na dobu oběda svolá poradu a vy na ní nedokážete prosedět ty 2 nebo 3 hodiny, aniž byste vyběhli na chodbu zakouřit si, musíme už hovořit o závislosti.
Jiný příklad. Věčně chodíte pozdě. Když však musíte být včas na letišti, protože letíte na dávno vytouženou dovolenou, stihnete si věci zorganizovat, abyste to stihli. Je-li tomu tak, pak jde o zlozvyk. Jestliže je odpověď záporná a dokonce máte v paměti uloženo několik příkladů, kdy jste letadlo nestihli, protože jste zaspali nebo se zkrátka a dobře nestihli připravit, pak už musíme hovořit o nemoci.
Jak se tedy zbavit závislostí a zlozvyků? Pokud jde o zlozvyky ukážeme vám, jak se s nimi vypořádat. Pokud jste u sebe shledali závislost, vydejte se k psychologovi nebo odborníkovi na drogovou závislost. Bez lékaře se neobejdete.
2. Stanovte si cíl
Než cokoli podniknete, abyste se zlozvyku zbavili, ujasněte si, co vám na něm vadí. Můžete si třeba napsat seznam nepříjemných důsledků, které kvůli zlozvyku pociťujete a zažíváte. Čím podrobnější ten seznam bude, tím lépe.
A teď si představte, jaký bude váš život bez zlozvyku. Povolte uzdu vlastní fantazii a zdůrazněte všechna pozitiva, která vám přinese zbavení se špatného návyku. Začněme opět kouřením. Například: „Když přestanu kouřit, nebude mi cítit z úst, ušetřím měsíčně spoustu peněz a budu si moci kupovat drahou kosmetiku“ – krása! Ale: „Když přestanu kouřit, budou si kolegové v kuřárně povídat beze mě, stres budu zajídat želatinovými medvídky a přiberu 15 kilo“ – sami chápete, že tohle není to pravé. Aby motivace byla opravdu silná, je třeba dát dohromady co nejvíc plusů, které změna přinese. Musí jich být více, než mínusů.
„Nepůjde to snadno“, upozorňuje doktor Lamm. „Zvyky se naší psychiky drží velmi pevně a naopak. Pokud se nedaří podobný seznam dát dohromady, obvykle svým pacientům doporučuji tak zvaný Descartův čtverec: vypsat, co se v jejich životě změní, když si zlozvyk odepřou, co se Nezmění i když si ho odepřou, co se Nezmění, když budou zlozvyku dál podléhat a co se změní, když mu budou dál podléhat. Tohle obvykle zabere, protože člověk má náhle před sebou objektivní obraz reality. A dále už se rozhoduje definitivně – je-li připraven něco změnit, nebo je-li jeho zvyk zatím silnější než on sám. Podotýkám, že zatím jsem se jenom dvakrát setkal s tím, že si někdo vybral zlozvyk a ne svobodu bez zlozvyku“.
3. Určete datum
Buďte rozumní. Určitě nemá smysl vybrat si jako den pro „totální zřeknutí se alkoholu“ svatební den vaší nejlepší přítelkyně. Abyste odhadli, jak to dopadne, nemusíte být žádní věštci. Doktor Lamm navíc doporučuje vybrat si vzdálenější termín. Za měsíc nebo i za tři: „Vědomí, že změna nenastane hned zítra, pomůže psychice, aby se naladila, aby nastupující změnu přijala. Tím se podstatně zmírní stres.“. Jestliže už jste se dříve neúspěšně pokoušeli zlozvyku zbavit, rozdělte si cíl do etap. Například: „Přestat jíst dezerty po večeři“ k 1.7., „Přestat jíst dezerty na večírcích“ k 1.8. a „Přestat vůbec jíst dezerty“ k 1.9.
4. Využijte sociální sítě
Nikoli náhodou jsou tak populární flash moby typu „bezcukru“, „reknicigaretamne“ a „BikiniBodyChallenge“. S jejich pomocí se skutečně dá špatných návyků zbavit. Když se člověk ocitne v okruhu stejně smýšlejících lidí, inspiruje se jejich příběhy, může si postěžovat někomu, kdo mu porozumí jako nikdo jiný, nebo se pochlubit úspěchy – a zejména – čím více lidí ví, že jste se rozhodli skoncovat se zlozvykem, tím menší pravděpodobnost, že nevydržíte. „Ať je to jak chce, jsme stvoření společenská“, vysvětluje Brad Lamm, „takže se snažíme zachovat si tvář, a tak vlastně podléháme vlivu ostatních“.
5. Nebojte se „propadů“
Čas od času na vás špatný návyk zaútočí s trojnásobnou silou. Čokoláda bude váš pohled přitahovat jako magnet, vůně cigarety k vám dopluje dokonce i v lese, ruka přese všechnu snahu nastaví budík na pozdější hodinu… Nebojte se. To je normální. A víc než to, doktor Lamm má za to, že odhánět od sebe podobné nápory nemá smysl.
„Představte si, že jste pokušení podlehli, dali jste si cigaretu, šli později spát a pozdě vstali, anebo snědli koblihu. Představte si to v barvách, do všech podrobností, nevynechejte chuť, vzhled ani vůni. A teď si položte otázku: tolik času jsem tomu věnoval, jsem téměř u cíle. Stojí mi tyhle pocity za to, abych to všechno nechal plavat? Dokážete přátelům na Facebooku napsat: „Tak jsem to vzdal“? Nebude vám trapné říci známým a blízkým, že už zas kouříte? Jestliže pochopíte určitě a jasně, že ANO, že se ke svému zlozvyku chcete vrátit ze všeho nejvíc na světě, pak nezoufejte a vraťte se k němu. Zkrátka ještě nenastal váš čas. Předtím si ale nezapomeňte přečíst svůj motivační seznam z počátků svého úsilí. Zhruba polovina mých pacientů se někdy po měsíci svých pokusů „zlomila“. Asi za měsíc nato se VŠICHNI vrátili a jejich další pokus už byl úspěšný“.
A teď ta hlavní otázka: Kdy je možné se domnívat, že jsme nad zlozvykem zvítězili?
«Došel jsem k názoru, že zlozvyk je poražen, když po datu, které si určil sám pacient jako termín jeho naprostého potření, uplyne ještě 66 dnů. Pak se dá říci, že výsledku bylo dosaženo“.
13 věcí, které je nutné bez pardonu vyhodit
10 otázek – než se rozhodnete marodit, zkuste odpovědět