Ráno může být těžké. Buď proto, že jste v noci nespali, nebo proto, že se vám zkrátka nechtělo opustit tolik útulnou postel. Dokonce i lidé, kteří sami sebe pokládají za skřivánky, to čas od času pocítí. Doktorka Darria Long Gillespieová je lékařkou rychlé záchranné služby a také matkou dvou dětí ve věku 2 a 5 let. Bylo tedy pro ni zvláště důležité správně zorganizovat svá rána, aby mohla trávit více času s rodinou. Postupem času upravila své návyky tak, aby se staly jakousi ranní rutinou, pevně usazenou a prováděnou čistě automaticky. Ve své nové knize „Máminy triky“ (Mom Hacks) se dělí o různé tipy a triky usnadňující život všem, včetně matek jako je ona sama. „Podstatou těchto rad je, že když se jich budete držet, začnete jednat automaticky, a to vám ušetří čas,“ říká Darria. Jak vlastně objevila tato malá tajemství? Všechno to začalo malými změnami zaběhaných zvyků. Zde jsou její rady, které vám pomohou vytvořit ranní rozvrh a učinit z něj pevnou součást svého životního stylu:
1. Proberte se jasným světlem. Hned po probuzení rozsviťte jasné světlo,“ říká doktorka Long Gillespieová. „Samo pomyšlení na něco takového může přímo bolet, nicméně světlo je zásadním signálem sloužícím mozku jako pokyn k ukončení produkce spánkového hormonu melatoninu. Světlo reguluje vnitřní hodiny lidského organismu. Jeho absence člověku pomáhá v noci lépe spát“, vysvětluje. Na zářící světlo si sice musíte pár vteřin zvykat, ale cokoli přidávat kvůli němu do seznamu úkolů nemusíte. Rozsvítit světlo trvá pouhých několik sekund. Světlo mozku signalizuje, že jste připraveni začít svůj den.
2. Probouzejte se o několik minut dříve. Jak vysvětluje doktorka Long Gillespieová, ona sama rozhodně v žádném případě není ranním ptáčetem a vstává brzy krajně nerada. Přesto objevila některé další jednoduché triky podobné tomu s rozsvícením světla. Pomáhají jí vstát dříve, než se probudí děti. Takže pokud se například nyní probouzíte v sedm, ale rádi byste získali o něco více času třeba na malou meditaci, klidnou sprchu nebo zběžnou kontrolu celé domácnosti, zkuste si po několik dní začít nastavovat budíka o čtvrt hodiny dříve. Zjistíte, že je to docela klidně možné. Pokud to zvládnete, uvažte, zda to tak nechat a držet se této doby, nebo zda si budíka nenastavíte na čas ještě o něco dřívější. „Ten trik spočívá v tom, že začínat musíte postupně. Kdybyste si nastavili čas, který by pro vás byl přece jen příliš obtížný, zkuste tu dobu zkrátit na polovinu“, radí Long Gillespieová. „Když se vám začne dařit vstávat v tu dobu opakovaně, jste na cestě k vytvoření zvyku“.
3. Snažte se vstávat každý den ve stejnou dobu. Někdy sice mohou dobu spánku ovlivnit nějaké vnější okolnosti, avšak čím důsledněji se budete držet pevného spánkového režimu, tím snazší pro vás vstávání bude. „Když půjdete spát později, než byste chtěli a než je obvyklé, například kvůli termínu dokončení nějaké práce nebo kvůli služební cestě, bude naprosto normální spát potom o hodinu déle, pokud ale trpíte nespavostí, bude výhodnější držet se svého spánkového režimu, i když vám to může připadat nelogické“, vysvětluje doktorka Long Gillespieová.
4. Vstávejte dříve než děti. Ráno může být buď plné stresu nebo může jeho průběh být klidný. Hodně záleží na tom, jak ho připravíte a zorganizujete. Když vstanete dříve než děti, máte čas být chvíli sami se sebou, naslouchat si a porozumět tomu, co by právě teď potřebovalo vaše tělo. Možná si stejně jako doktorka Long Gillespieová půjdete zaběhat, nebo si dáte šálek čaje a budete si vychutnávat ticho kolem sebe. Ať už tento čas využijete k čemukoli, ať to bude pět minut nebo půlhodina, určitě to bude právě to, co potřebuje vaše tělo.
5. Dejte všemu co možná nejvíc rutinní podobu. Rozhodování člověku zabere spoustu času. Jestliže se vám podaří ušetřit čas strávený rozhodováním o tom, co budete dělat ke snídani nebo co si mají na sebe děti obléci, pomůže vám to vykonávat většinu věcí automaticky. Připravit si všechno už předchozí večer je bezvadný způsob jak zajistit, aby ranní rutina byla opravdu efektivní a všechno klapalo, jak má. Můžete dětem připravit svačiny a uložit jim je do krabiček předem, můžete jim předem vybrat oblečení i nachystat smoothies, které si ráno vezmou s sebou.
6. Upevňujte svůj vztah s dětmi. Když si správně naladíte svůj ranní rytmus a proměníte ho v automatickou rutinu, sami si všimnete, že teď méně spěcháte, že máte čas něžně probudit děti a třeba se i pár minut s nimi pomazlit a pošimrat je na zádech. Můžete se jen tak chvíli držet za ruce, než se s nimi pustíte do snídaně. Tohle vzájemné propojení pomůže s úspěšným začátkem dne jak vám, tak i vašim dětem. A navíc to má velký dlouhodobý význam pro vás i pro ně.
7. Dodržujte jednoduchý režim. Vytváření rutinních ranních návyků určitě neznamená něco věčně přidávat do seznamu povinností. Jejich podstatou je vytvoření návyků nových a zefektivnění a vylepšení těch, které už máte. Ranní rozvrh doktorky Long Gillespieové má pět bodů a patří do něj: Probuzení s jasným světlem (dokud si nenasadí kontaktní čočky), sklenice vody (bez citronu), puštění hudby a prohlížení časopisu, běhání a společná zdravá snídaně s dětmi. Tyhle rutinní návyky si vytvářela postupně, podle změn, které vnášela do svých už zavedených zvyků a postupů — například přípravy muffinů a ovoce na víkendovou snídani. Touto cestou objevila triky, které jí pomáhají.
Vytvoření ranní rutiny, která vám bude vyhovovat a opravdu pomáhat není něco, co byste mohli udělat přes noc. Můžete si však být jisti, že hodně záleží na tom, čemu doktorka Long Gillespieová říká „využití vnitřních signálů těla“. Patří sem probouzení pomocí jasného světla a také taková úprava prostředí a podmínek kolem sebe, která vám umožní automaticky přijímat rozhodnutí, která vám vyhovují a jsou pro vás užitečná. Budete si pak moci vybrat, jak strávíte čas, protože teď ho budete mít.
13 důvodů, proč přesedlat na kolo
6 důvodů, pro které je užitečné se ráno sprchovat