Po návratu z dovolené bývá přechod k běžné životní rutině dost obtížný. Netýká se to jenom domácích povinností a pracovního tempa v zaměstnání, ale také fitness aktivit. Tam má člověk dokonce pocit, že snad začíná znovu od nuly. Ve skutečnosti to tak ovšem není. Řekneme si dnes něco o tom, jak získat zpět motivaci ke sportovním výkonům po týdnech slastného lenošení a pohodové relaxace.
Pár slíbených užitečných rad:
1. Začínejte zvolna
I když jste před dovolenou dodržovali přesný tréninkový rozvrh, opravdu nemá cenu se do něj znovu po hlavě vrhnout hned po návratu z dovolené. Perspektiva dlouhých hodin trávených ve fitness sále ve vás v této situaci může vyvolat dokonalou paniku a konec konců vést k tomu, že cvičení necháte úplně. Udělejte kompromis sami se sebou, dopřejte si pomalý rozjezd a začněte jedním cvičením týdně místo obvyklých tří, na která jste byli zvyklí před dovolenou. Můžete přidat každodenní energickou procházku a ranní protažení. Postupně se vrátíte k původnímu rytmu i výkonu.
2. Hoďte sami sobě rukavici
To je nejúčinnější způsob, jak si vrátit motivaci. Vaším cílem nebude prostě jen návrat k obvyklé týdenní běžecké nebo cvičební dávce, ale kupříkladu maraton, který se poběží příští rok na jaře. Tahle nová výzva vám vrátí elán, chuť znovu se zapojit do fyzické aktivity, na kterou jste byli zvyklí a přidat ještě něco navíc.
3. Netrénujte sami
Přítomnost partnera při cvičení nebo běhání člověka ukázňuje a mění kvalitu fyzické aktivity. Podpora kamaráda, který je stejně jako vy zainteresován na kvalitě a poctivosti pravidelné aktivity, dělá divy. Můžete-li, využijte třeba i služeb profesionálního fitness trenéra, který vám určitě nedovolí „ulejvat se“ někde mimo fitko.
4. Najděte si inspiraci
Bez inspirace těžko žít, to neplatí jenom v umění, ale také ve sportu. Pokud vám chybí síla vůle k návratu k předprázdninovému režimu, vydejte se hledat inspiraci. Setkání se slavnými sportovci, filmy o legendách našeho sportu, stejně jako Zátopkovo proslulé „Když nemůžeš, přidej!“, to vše může být tím příslovečným nakopnutím, které vás vrátí zpátky. Konec konců, tu zkušenost už máte v sobě. Už jste cítili ten báječný pocit, kdy je člověk zaplavený potem a mozek endorfinem. Vzpomeňte si… Copak to nechcete zažít znovu?
5. Nezapomínejte na maličkosti
Jak rychle se asi vrátíte do tělocvičny a na běžeckou trasu, máte-li svou sportovní výbavu rozházenou po všech koutech a zásuvkách a tenisky nacpané někde hluboko pod skříní? Taška s připravenými věcmi postavená hned vedle dveří vám připomene, čemu jste se dneska chtěli věnovat. A pokud to s vaším odhodláním není ještě nijak slavné, musí být chystání do tělocvičny přímo bleskové. Co nejkratší. Abyste to náhodou zase nevzdali. Mějte své sportovní pomůcky stále na očích. Je to takový doplňující motivační stimul.
6. Cvičte pro potěšení
Opravdu není třeba cvičit do vyčerpání. Pamatujte, že sport by kromě zdravé zátěže měl člověku také přinášet dobrou náladu. Pokud vám nepřináší radost, musíte jednoduše změnit svůj přístup k němu. Zamyslete se nad tím, zda jste si zvolili ten pro sebe nejvhodnější druh fyzické aktivity. Běh, fotbal, volejbal, plavání nebo kolo… Musí vás to bavit. A nezapomínejte, že také tanec je fyzická zátěž – a jaká! Pokud člověk pěstuje to, co ho opravdu baví, získá nejenom výtečnou fyzickou formu, ale také radost z pohybu. A to je váš cíl.
Kolik kroků denně bychom měli udělat?
Jeden jediný cvik, který vám pomůže zhubnout a napraví držení těla