Už od února hlásí ministerstvo zdravotnictví, že nemocnost chřipkou v České republice dosáhla úrovně epidemie. Tento stav nejen trvá, ale počet nemocných stále roste. Současné oteplení po předchozím období mrazů šíření chřipkové nákazy jenom nahrává.
Chřipka je virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Přenáší se vzduchem v kapénkách z dechu, kýchání a kašle nakažených lidí. K nákaze úplně postačí infikovanýma rukama se dotknout obličeje. Jde o závažné onemocnění, které postihujenejenom dýchací cesty, ale celé tělo. Léčba obvykle trvá nejméně týden, problémem však mohou být různé přidružené komplikace. Jak se chovat, abychom riziko nákazy zmírnili? Podívejte se na přehled základních hygienických opatření.
Samozřejmě se především vyhneme kontaktu s nemocnými lidmi. Bohužel stále ještě není obvyklé, aby člověk při prvních příznacích nemoci zůstával doma. Takový jedinec pak dokáže nakazit spoustu ostatních. Pokud už cítíme příznaky nemoci, chováme se zodpovědně a léčíme se. Samozřejmě nechodíme mezi lidi, abychom nemoc dále nešířili.
Vyhýbat se musíme i veřejným místům, kde je velká koncentrace lidí. Takže pokud je to možné, vyhněte se v chřipkové sezóně, zvláště, když zdravotníci mluví o epidemii, jako právě nyní, návštěvě kina, divadla, knihovny a jiným podobným podnikům.
Myjte si často ruce, ať už doma nebo na pracovišti. Použijte k tomu mýdlo a teplou vodu.
Zásobte se kapesníky, které po použití zlikvidujete. Chraňte si kapesníkem obličej, ať už kýcháte a kašlete sami nebo někdo jiný v blízkém okolí.
Nedotýkejte se obličeje, nemněte si oči. Právě touto cestou může nákaza snadno proniknout do organismu. To platí především při pobytu ve veřejné dopravě.
Při setkání s přáteli, známými nebo kolegy se vyhněte podávání ruky, objímání a přátelským polibkům. Období chřipkové epidemie pro to zkrátka není vhodnou dobou.
Nepůjčujte si sami a nepůjčujte jiným talířky, šálky na kávu, skleničky, příbory, ale ani mobil nebo notebook nebo tablet. Zamezte používání svojí klávesnice někým jiným. Pokud to není možné, neváhejte použít gelové dezinfekční prostředky. Také školní a předškolní děti by se podle možnosti měly tohoto pravidla co nejvíce držet – nepůjčovat si vzájemně pera, tužky, hračky, sešity, knihy nebo oblečení.
Často větrejte místnosti, v nichž se zdržujete. Musí to být skutečně důkladné vyvětrání, pootevřená ventilace není k ničemu. Otevřete okno dokořán alespoň na 5 minut, aby se vzduch v místnosti zcela vyměnil.
Prastarý lidový prostředek léčby řady neduhů
Jak v sezóně častých nastuzení povzbudit imunitu