Cukrovka je metabolické onemocnění, které se vyznačuje vysokou hladinou krevního cukru a poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Je to nejrozšířenější nemoc v České republice – trpí jí každý devátý člověk. Seznamte se s nejčastějšími hlavními příznaky, charakteristickými pro diabetes.
Jak poznáme cukrovku není zbytečná otázka. O této nebezpečné nemoci slyšel asi každý, mnoho z nás má i známé, kteří jí trpí. Jakousi obecnou představu o nemoci většinou máme. Někdy si člověk klade otázku, jestli snad náhodou nemocí netrpí sám. Lidé, kteří si nepotrpí na správnou životosprávu a zdravou výživu, riskují více než jiní, že se s nemocí poznají zblízka. Nejde ani zdaleka jenom o konzumaci sladkostí. Patří sem i jiná nevhodná jídla – tučná, smažená, příliš slaná, dále alkohol a kouření. Sedavý způsob života a věčný stres jsou rovněž stimulanty cukrovky. Mluvíme tu o cukrovce druhého typu. Diabetes prvního typu se životosprávou ovlivnit nedá.
Cukrovkou druhého typu nejčastěji onemocní starší lidé, lidé s nadváhou a lidé vysoce obézní.
Hlavní příznaky cukrovky. Co je dobré vědět?
Základní příznaky diabetu je třeba znát už proto, aby pokud je u sebe zjistíme, jsme se včas obrátili na lékaře a v případě potřeby zahájili léčbu.
Co musíme znát, abychom měli šanci poznat cukrovku?
Čím lépe jsme o ní informovánï, tím úspěšnějí s ní můžeme bojovat.
Cukrovka začíná nenápadně. Často až když se příznaky rozvinou, člověk si uvědomí, že se děje něco nedobrého. Patří sem především častý pocit žízně, a to velmi silné žízně, která člověka probudí i v noci, a s ním spojené časté močení. S tím se objevuje únava, malátnost a spavost. Často se vyskytují opakovaná kvasinková onemocnění močových cest. Dech bývá cítit acetonem, moč může sladce vonět. Dosti typické je i hubnutí bez nějaké výrazné změny chuti k jídlu. Někdy jde o hubnutí poměrně rychlé. Přesto definitivní potvrzení poskytne až vyšetření u lékaře a laboratorní testy.
Zajímavá je souvislost se zánětem dásní. Je prokázáno, že lidé trpící diabetem 2. typu mají častěji problémy s parodontózou a naopak u nemocných parodontózou se často setkáváme s diabetem 2. typu. Zánět dásně, který je příčinou parodontózy, vzniká ze stejného důvodu jako vysoká hladina cukru v krvi, způsobující diabetes.
Mnoho lidí, kteří přicházejí k lékaři s potížemi rozvíjející se cukrovky, mívá různé potíže s nohama. Často se domnívají, že jde o něco neurologického, podezírají „uskřípnutý nerv“, „špatná záda“ a tak dále. Cítí v nohách mravenčení, brnění, zvýšenou nebo naopak sníženou citlivost. Často také mají lidé obavu z roztroušené sklerózy, nebo naopak tyto příznaky zlehčují – ženy si většinou myslí, že důvodem je těsná obuv nebo příliš vysoké podpatky. Přesto však právě tyto problémy jsou pro cukrovku typické a je třeba o nich lékaře informovat.
Typická je také pigmentová změna na kůži krku, zejména zezadu, kde pokožka může ztmavnout a zesílit. Je to kožní reakce na vysoké množství inzulinu produkované organismem. Někdy toto tmavé zbarvení vytvoří kolem krku celý prstenec.
Charakteristické jsou také potíže se zrakem, který se náhle zhorší, vidění je rozmazané a neostré. Vysoká hladina krevního cukru totiž způsobuje vyboulení oční čočky, proto je těžší správně zaostřit.
Jak se přestat hrbit. Cviky, po kterých budete vyšší a štíhlejší.
Vitamín В12. Nenahraditelný pro lidské zdraví.