Je třeba naučit se rozumět vlastnímu tělu. Každý ví, že jestliže se zdravotnímu problému nevěnujeme hned, časem jeho závažnost vzrůstá. Jak včas poznáme, že nám něco chybí?
Vliv vitamínů a minerálních látek na celkový stav organismu
Avitaminóza a nedostatek některých minerálních látek se projevují zvnějšku suchostí kůže na rukou a obličeji, lámavostí nehtů a vlasů, vyrážkami, křehkostí zubů, zhoršením zraků, únavností.
Hořčík a vitamín K
Špatné spaní a podrážděnost jsou častým signálem nedostatku hořčíku a vitamínu K. Nedostatek hořčíku může způsobit křečovité stahy svalstva, syndrom neklidných nohou, poruchy srdečního rytmu, řídnutí kostí a řadu dalších problémů. Bohatým zdrojem obou těchto prvků je listová zelenina (špenát, mangold), luštěniny (fazole, hrách, soja), ořechy a semena, ovesné vločky, banány a hořká čokoláda.
Vitamíny skupiny B
Nedostatek některého z vitamínu B-komplexu může rovněž vést k poruchám spánku, aftám, kožním problémům a už výše vyjmenovaným příznakům. Cest, jak je doplnit je mnoho, od pivovarských kvasnic až po zakoupení B-komplexu jako potravinového doplňku. Rozhodně se nevyplácí deficit podceňovat.
Vitamín C
Snad nejznámější vitamín a také nejznámější příznaky jeho nedostatku. Únava, krvácivost dásní, snížená imunita, to jsou jen některé ze symptomů nedostatku vitamínu C.
Nemusíte konzumovat jen citrusy. Šípky, černý rybíz, rakytník, kysané zelí, kiwi, listová zelenina, ale také brambory jsou bohatým zdrojem „céčka“. U brambor je proto dobře vařit je ve slupce, aby se vitamín varem neničil.
Problémy s kůží a vlasy. Kde hledat příčinu?
Vitamíny A a C
Loupavost kůže, zejména na loktech, ukazuje na nedostatek vitamínů A a C. Ke vstřebání vitamínu A potřebuje tělo tuky, na to je třeba myslet při úpravě jídla. Dobrým zdrojem jsou živočišné potraviny (mléčné produkty, ryby, játra, vejce) i ovoce a zelenina (meruňky čerstvé a ještě více sušené, šípky, mrkev).
Vitamín E
Suchá a popraskaná kůže je zjevným příznakem nedostatku vitamínu E. Ten chrání buňky kůže a dodává pokožce elasticitu. Velké množství vitamínu E najdeme v slunečnicových semínkách, semenech a oříškách vůbec, v klíčcích a také avokádu. Obsahují ho mandle a také tučné rybí maso.
Vápník
Zdravé vlasy a nehty jsou podmíněny dostatkem vápníků. Najdeme ho například v těchto potravinách:
– veškeré mléčné produkty;
– brokolice, špenát, sójové boby;
– ovesné vločky a pohanka;
– vaječné žloutky, ryby, krevety
– fazole, lískové oříšky.
Zinek
Zvýšená únavnost, náladovost, problémy s pletí a vlasy, vznik drobných kožních poranění (tzv. „koutků“), nechutenství. To jsou příznaky nedostatku zinku v organismu. A to nemluvíme o těch závažnějších, které například mohou ohrozit plod těhotných žen. Kde hledat zdroje zinku? Raději v živočišných produktech, protože z těch rostlinných se zinek hůř vstřebává. Především tedy maso, kvasnice, vejce a mléčné výrobky či játra.
Glukóza
Je rychlým zdrojem energie. Nedostatek se přihlásí únavou, vyčerpaností a slabostí. Volme raději kvalitní hořkou čokoládu či med, než čokoládovou tyčinku či bohatě cukrem oslazený čaj.
12 příznaků, jimiž tělo signalizuje vnitřní emocionální problémy
Deset zabijáků obávané nemoci. Potraviny, které pomáhají přemoci rakovinu.