Opravdu nemůžete tvrdit, že byste zrovna milovali zeleninu? Ovesné vločky berete jenom v lívanečcích a brambory máte nejraději v podobě solených smažených lupínků? Jak se ukazuje, naše vášeň pro mnohá nezdravá jídla je většinou jen důsledkem zvyku. A jelikož jsou to zvyky, co rozhoduje o našem výběru, musíme dokázat proměnit návyky svého organismu natolik, aby si vytvořil a rozvinul náklonnost ke zdravým potravinám.
Pokud často konzumujete sladká, slaná nebo tučná jídla, jsou vaše chuťové receptory na tyto podněty už navyklé. Aby vaši chuť uspokojily i příště, musíte těchto nezdravých dobrot konzumovat stále více.
Naštěstí však tento princip může působit i opačně. Čím méně škodlivých potravin organismu poskytnete, tím méně jich bude vyžadovat. Klíčem k úspěchu je tu metoda postupných malých krůčků. Máte rádi sladkou kávu nebo čaj? Pokud jste zvyklí dávat si do nich tři lžičky cukru, zkuste jeden týden snížit toto množství na dvě. A omezujte ho dál. Záhy zjistíte, že tak velké množství cukru vlastně nepotřebujete. Svůj oblíbený nápoj si vychutnáte i bez něj.
Závislost na nezdravém jídle můžete zlikvidovat postupně, když do života zavedete malé, ale důsledné změny.
Zkoušejte, zkoušejte a zkoušejte
V dětství vám nejel špenát, neměli jste rádi kapustu ani květák? Výzkumy prokázaly, že u dětí, které pravidelně jedí neoblíbenou stravu, se časem rozvíjejí zdravé stravovací návyky.
A neplatí to jen u dětí. Také dospělí mohou své návyky měnit. Zkuste zkrátka pětkrát sníst neoblíbené jídlo, abyste svůj názor dokázali změnit.
Míchejte staré s novým
Pravidla zdravé výživy znáte, ale některým druhům zeleniny se přesto raději vyhnete? A co třeba připravit si snídani, kde bude vaše oblíbené jídlo spojeno s něčím, co zrovna nemusíte? Zkuste ke špenátu přidat sýr feta a zeleninový salát si posypte parmazánem.
Zpočátku tak budete maskovat chuť neoblíbeného jídla, ale po několikerém opakování si mozek vytvoří k nové chuti kladnou asociaci. Je to jednoduchý a účinný způsob, jak si rychle oblíbit potraviny, kterým jste se dosud vyhýbali.
Nevěřte čichu
Často se stává, že to není chuť, ale vůně, co vyvolává negativní asociace. Třeba při vaření květáku vzniká charakteristický zápach, způsobený především v této zelenině obsaženou kyselinou močovou. Zápach se může automaticky asociovat s nepříjemnou chutí. Možná tedy právě on má na svědomí, že ve vás tento druh zeleniny nebudí nadšení, a to i přes to, že její chuť není nepříjemným odérem vaření nijak ovlivněna a je velmi lahodná. Většinou se tomu dá poměrně snadno zabránit. Například v případě květáku je vhodné zeleninu vařit bez pokličky a do vody kromě soli přidat pár kapek citronové šťávy.
V úvahu berme také skutečnost, že lidský čich je zvláště citlivý ve večerních hodinách. Je tedy tou nejvhodnější dobou pro konzumaci podobných potravin poledne. Oběd je to pravé jídlo pro experiment s nevyzkoušenými druhy zeleniny, které jsme zatím obloukem obcházeli.
Jídlo má být pěkné na pohled
Když si pochutnáváme na salátu servírovaném v krásné misce, je náš požitek z něj dvojnásobný. Estetika podstatně ovlivňuje a umocňuje vnímání jídla. Snažte se jídlo pěkně upravit. Zeleninu umístěte vždycky vpravo od talíře. Jak ukázaly výzkumy, potraviny na této straně konzumujeme vždycky nejdříve.
Zapojte hudbu
Poslech hudby při jídle ovlivňuje chuťové receptory, to bylo prokázáno. Hlasité, nárazovité agresivní zvuky (například techno) podstatně zhoršují chuť jídla. Pro zvýšení přitažlivosti předkládaných pokrmů je vhodné naslouchat tlumené, klidné, lehčí hudbě, jakou máte rádi. Pokud se pokoušíte naučit se jíst a oblíbit si některé nové druhy zeleniny, nezapomínejte, že také tento proces vyžaduje odpovídající doprovod.
Změnit své chutě není nikdy pozdě. I ty pokrmy, které jsme dosud neměli v oblibě, se můžeme naučit konzumovat s potěšením, pokud s trochou chytrosti dokážeme obelstít vlastní chuťové receptory. Několik jednoduchých změn stačí, abychom si zdraví prospěšné potraviny začali spojovat s příjemnou chutí a vůní.
Nejvhodnější nápoje při hubnutí
Jak správně jíst před cvičením a po něm