Tepelný režim má velký význam nejen pro lidské zdraví obecně, ale také pro klidný a kvalitní spánek. Podle nedávných výzkumů je pro spaní ideální teplota mezi 15-19 stupni. Lidskému zdraví to přináší tyto výhody:
Snižuje se riziko vzniku a rozvoje metabolických onemocnění
Podle výzkumu, jehož výsledky byly nedávno publikovány v časopise „Diabet“, snížení teploty v ložnici o několik stupňů pomáhá snížit rozvoj některých onemocnění, například cukrovky.
Při experimentu byly po čtyři měsíce porovnávány hodnoty hladiny krevního cukru a inzulinu a také kalorický výdej zkoumaných osob, které spaly při +23 a +19° С.
Po skončení experimentu bylo zjištěno, že lidé, kteří spali při teplotě +19° С, vykazovali řadu metabolických bonusů. Množství hnědé tukové tkáně se u nich téměř zdvojnásobilo. Navíc osoby, které raději spí v chladnu, spalují pak během dne více kalorií. Tyto dva ukazatele omezují riziko vzniku a rozvoje cukrovky a dalších negativních metabolických stavů.
Lépe spíte, lépe se cítíte, lépe vypadáte
Spánek při teplotě vyšší než +21° С brání přirozenému ochlazení těla a omezuje tvorbu melatoninu, hormonu produkovaného epifýzou, který má rozsáhlé účinky na lidský organismus. Melatonin se podílí na koordinaci denních i sezónních rytmů, ovlivňuje lidský spánek, působí na lidskou imunitu, psychiku i stárnutí. Podle stále probíhajících výzkumů se zdá, že působí také proti některým formám rakovinného bujení. Podmínkou pro zdárnou produkci tohoto hormonu jsou především tma a přiměřená teplota. Spánek ve tmě, chladu a klidu je tak jednoduchou cestou k udržení dobrého zdraví.
Spaní při přiměřené teplotě rovněž umožňuje správnou produkci růstového hormonu v hypofýze. Jeho působení umožňuje růst a opravu kostí a tělesných tkání. Největší dávka růstového hormonu je vyplavována krátce po usnutí. Během dospělosti produkce postupně klesá, úplně však nikdy neustává. Nedostatek způsobuje závažné problémy, například nadváhu, kardiovaskulární potíže, zvýšený cholesterol, únavu, pokles imunity, artritidu, inzulinovou rezistenci a cukrovku, padání vlasů, svalovou ochablost a atrofii či osteoporózu a v neposlední řadě rychlý rozvoj příznaků tělesného stárnutí.
Spánek bez pyžama je prospěšný
Lidské tělo během spánku postupně snižuje svou teplotu. Když člověk spí nahý, tělesná teplota klesá a její regulace je pro organismus snazší. Náležitý pokles tělesné teploty a ochlazení pokožky umožňuje dosažení hlubšího a tím i daleko kvalitnějšího spánku. Pouhé čtyři desetiny stupně Celsia, o které se podaří snížit teplotu pokožky, znamená snadnější usínání a hluboký spánek.
Nahé spaní rovněž snižuje produkci stresového hormonu kortizolu, který souvisí s nadváhou a nadměrným tělesným objemem, zejména v oblasti břicha. Jeho nízká hladina znamená také snížení pocitů hladu a neklidu.
Bylo rovněž zjištěno příznivé působení nahého spaní na partnerské soužití. Takové dvojice nacházejí více uspokojení v intimním soužití. Kontakt pokožky s pokožkou partnera napomáhá uvolňováni oxytocinu, hormonu spojeného kromě jiného se sexuální odezvou a posílením emocionální vazby. Oxytocin příznivě ovlivňuje psychickou pohodu a zdraví, pomáhá proti stresu a depresím a snižuje krevní tlak.
V neposlední řadě nahé spaní podporuje dýchání pokožky a omezuje vznik kvasinkových a bakteriálních infekcí.
Je zřejmé, že spí-li člověk bez pyžama, bude se muset zvýšit frekvence výměny ložního prádla. Přínosy získané kvalitním spánkem však za to nepochybně stojí.
Jak dosáhnout úspěchu přes postel. Neotřelý pohled na spánek.
10 jednoduchých jógových pozic pro zdravý spánek