Usilovně jste se několik měsíců potili ve fitku a začali jste i hubnout. Teď jste však nuceni cvičení přerušit. Jak se to odrazí na vaší postavě?
Nával práce v zaměstnání, dovolená a zájezd k moři, rodinné starosti – existuje spousta důvodů, pro které člověk občas musí porušit rozvrh cvičení. Načež se samozřejmě trápí: veškeré úsilí přijde vniveč, všechna shozená kila se mu vrátí a ještě něco navíc!
Dobrá zpráva je, že pokud bude přestávka ve cvičení pouze týdenní, žádné tragické změny to vaší figuře nezpůsobí. Ta špatná spočívá v tom, že pauza dlouhodobější by se skutečně neblaze podepsala na zpětném přírůstku váhy. Výzkum nedávno prováděný na soukromé vyšší odborné škole Skidmore ve státě New York ukázal, že týdenní a delší pauza ve cvičení zpomaluje metabolismus o 4 procenta. A to už hrozí přibráním hmotnosti o jeden kilogram týdně.
V počáteční fázi zůstává objem svalové hmoty nezměněn, avšak po dvou až čtyřech týdnech byste zaznamenali počínající ochablost až povislost svalstva. Započal by proces postupného nahrazování svalové hmoty tukovou. Protože tuk je lehčí než svaly, mohlo by se zdát, že vůbec nepřibíráte, ba dokonce že jste ještě něco málo shodili. Na váhu možná, objemově určitě nikoli. Právě naopak, objem by narůstal.
Problém se dá napravit, pokud při návratu ke cvičení po jednom až třech týdnech začnete cvičit o něco intenzivněji než předtím a soustředíte se na všechny hlavní svalové skupiny. Metabolismus a spalování tuků se zrychlí.
Pokud nemáte možnost obnovit silová cvičení, vyzkoušejte tak zvaný intervalový trénink. To je metoda, při které se pravidelně střídá doba zatížení vysoké až velmi vysoké intenzity s relativním odpočinkem. Můžete se například zaměřit na běh a ranní rozcvičku.
10 mýtů o fitness, kterým bychom neměli věřit
Cvičení do-in na každý den: 10 minut, které vám prodlouží mládí