Problematika nadváhy je těsně spojena s psychologií. Mnoho lidí ví, že přejídání může být důsledkem stresu, nevyspání nebo pocitu osamělosti. Psychologové jdou však ještě dál a tvrdí, že člověk může jíst přes míru i vlivem působení některých detailů interiéru.
Romantika v ložnici
Ložnice je místem velmi intimním. Týká se to lidí v každém věku, lidí ze všech sociálních skupin. V ložnici je člověk nejvíc sám sebou. Zbavený omezujícího oblečení, nenalíčený, ve stavu bezbranné dřímoty. Jasné světlo ovšem takové atmosféře vůbec neodpovídá. V ložnici by vždycky mělo být příjemné šero, je to místo odpočinku, uvolnění, uklidnění. Avšak nejen proto lékaři doporučují pořizovat si zatemňovací závěsy a žaluzie. Spánkový hormon melatonin je lidský organismus schopen produkovat pouze v naprosté temnotě. Mnozí lidé jsou v tomto smyslu skutečně velmi citliví. Jakmile vyjde slunce, stává se jejich spánek neklidným, trhaným, nepřináší jim odpočinek, ale bolesti hlavy. Stejně tak chatrný je spánek lidí, kterým v noci do oken svítí reklamní neony, pouliční lampa, ohňostroje z nějaké restaurační zahrádky apod. Za takových podmínek je produkce melatoninu velmi ztížena, ne-li znemožněna. V ruku v ruce se špatným spaním jde i nadváha. Vědci dokonce dokázali vyčíslit míru rizika: ukazuje se, že u lidí, kteří spí v naprosté tmě, klesá riziko vzniku nadváhy o 21 procent. Pořiďte si tedy zatemňovací závěsy nebo alespoň žaluzie.
Pryč s elektronikou
Nejrůznější elektronická zařízení nemají v ložnici místo. Takový je společný kategorický požadavek psychologů a dietologů. Psychologové hovoří o negativním vlivu sociálních sítí nebo textových pásek s posledními zprávami a jiných vymožeností poskytovaných elektronikou na nervovou soustavu člověka, který se chystá ulehnout ke spaní. Dietologové kladou rovnítko s otazníkem mezi modrou barvu displejů a spánkový hormon melatonin. Jestliže vedle na stolečku leží telefon, pak se riziko vzniku nadváhy zvyšuje jeden a půlkrát, pokud vaši noc ovlivňují tři elektronická zařízení, riziko obezity vzrůstá 2,57krát.
Nadváha způsobená talíři
Víte, proč jsou v restauracích jen s minimálními výjimkami talíře vždycky bílé? Protože na bílém pozadí vypadají pokrmy nejlépe, což povzbuzuje chuť k jídlu a ponouká hosty k dalším objednávkám. Tedy k větší konzumaci a v důsledku k přibírání na váze.
Také doma toto pravidlo platí. Na bílý talíř si připravíme asi o dvacet procent jídla více, než na červený nebo dokonce modrý. Modrá barva je totiž pokládána za tu, která nejvíce snižuje chuť k jídlu. Chcete-li hubnout, pořiďte si tedy modré talíře. Platí také, že čím ostřejší je kontrast mezi barvou talíře a barvou jídla, tím větší je chuť k jídlu. Porce špaget na červeném talíři bude zhruba o pětinu menší, než na bílém. V obou případech si samozřejmě nandáváte jídlo sami.
Televize je ten nejhorší nepřítel
Ať máte televizi v kuchyni, obýváku nebo ložnici, riziko nárůstu váhy stoupá mnohonásobně. Za prvé, permanentní přísun negativních zpráv vás dostává do stresu, který automaticky „zajídáte“. Za druhé, televize odvádí vaši pozornost od procesu jídla, příjem potravy se děje podvědomě, což opět stimuluje přibírání kil. Mnoho lidí televizi vůbec nemá. To není tak špatný nápad, co říkáte?
Pohodlíčko všude kolem
Máte-li byt ze všech stran vybaven křesílky, divánky, gauči, měkkými polštáři a tlustými plédy, dříve nebo později zjistíte, že přibíráte na váze. Vědomí člověka se přizpůsobuje a nalaďuje podle okolí. Jestliže vás ze všech stran všechno zve k příjemnému spočinutí a nehybnosti, neodoláte. Je tak příjemné zavrtat se v křesle do teploučkého plédu a v polodřímotě vnímat jakousi televizní romantiku! Můžeme-li vám radit, postavte na nápadná místa v bytě raději rotoped, položte tenisky, činky a švihadlo. Organismus vám začne vysílat signály k větší aktivitě, než je povalování v křesle. Problém nadváhy se vzdálí.
Nejvhodnější nápoje při hubnutí
36 malých triků pro ty, kdo chtějí zhubnout