S inzulínovou rezistencí se dnes setkáváme stále častěji. Statistiky uvádějí, že až 30 procent obyvatel rozvinutých zemí je tímto stavem postiženo, přičemž řada z nich to ani netuší. S inzulínovou rezistencí těsně souvisí celosvětová epidemie obezity a diabetu. Zlepšené životní podmínky ve spojenís náporem psychické zátěže vytvářejí pozadí velmi příhodné k rozvoji problému pojmenovaného inzulínová rezistence.
Co to vlastně je, inzulínová rezistence? Je to nesprávná reakce buněk lidského těla na inzulín. K absorbování glukózy potřebují buňky hormon inzulín produkovaný slinivkou břišní. Jestliže však na něj náležitě nereagují, glukózu nevstřebají a její množství v krvi stoupá. Slinivka na takový stav reaguje zvýšenou produkcí inzulínu, jehož hladina v krvi se rovněž zvyšuje. Rozvíjí se takzvaný metabolický syndrom, je narušen metabolismus tuků, klesá hladina „hodného“ cholesterolu HDL a narůstá objem viscerálního tuku. Je nastartován vznik a rozvoj diabetu druhého typu i dalších závažných onemocnění, především kardiovaskulárních. Příčiny?
Základní příčinou jsou především stravovací návyky a životní způsob. Obezita, nadbytečný tuk v oblasti pasu, sedavé zaměstnání spojené s nedostatkem pohybuv mimopracovní době, zánět, kouření i nedostatek spánku a dnes všudypřítomný psychický stres mohou způsobit inzulínovou rezistenci.
Dá se tento stav nějak ovlivnit? Zvýšit citlivost buněk na inzulín a vrátit se do stavu inzulinové nerezistence je možné, dokonce velmi dobře možné. Nejefektivnější cestou je tělesná aktivita. Účinky tělesného pohybu se projeví na citlivosti buněk na inzulín téměř okamžitě. Žádoucí je zmenšit cvičením a další pohybovou aktivitou objem tuku v oblasti břicha (zejména hluboce uloženého viscerálního tuku). Můžete zvolit obyčejnou energickou chůzi – postačí půlhodinka denně.
Pokud jde o stravovací návyky, je třeba především výrazně snížit příjem přidaných cukrů a výrobků z bílé mouky. To znamená vyřadit různé limonády a džusy, ale také drasticky omezit konzumaci sladkostí v podobě pečiva, zákusků a cukrovinek, stejně jako knedlíků, těstovin, bílého chleba a bílého pečiva vůbec. Místo toho je nutné zaměřit se na průmyslově nezpracované potraviny, jíst dostatek zeleniny a ovoce, různá semínka, ořechy, luštěniny a tučné ryby. Přísně dbát musíme na dostatečný přísun vlákniny a tekutin. V jídelníčku musíme zajistit dostatek potravin s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin, které na snížení inzulínové rezistence přímo působí. Žádoucí je rovněž dostatečný přísun hořčíku.
Kvalitní odpočinek. Bylo prokázáno, že nedostatečný spánek je jedním z mnoha předpokladů vzniku a rozvoje inzulínové rezistence. Stejně tak i stres. Zvolte volnější životní tempo, nežeňte se za okamžitými materiálními výsledky, úspěchem, kariérou. Nezanedbávejte pobyt v přírodě, v zeleni, s přáteli a rodinou, věnujte se hudbě, umění, svým koníčkům. Účinnými pomocníky jsou jóga a meditace, ale také tanec nebo zpěv.
Mnohé je tedy v našich rukou. Životní styl si každý určuje sám. A pravidla prevence vzniku inzulínové rezistence nejsou ničím jiným, než zásadami zdravé výživy a správného životního stylu.
3 cviky pro zdraví vnitřních orgánů podle Mantaka Chii
Nastartujte mechanismus vnitřního léčitele