Pokaždé počátkem léta se blogy a nejrůznější fóra plní nářky čistotných občanů na nedostatečnou hygienu zbytku obyvatelstva, která se za vedra stává zbraní hromadného ničení, zejména v uzavřených prostorách, například v MHD. Zastánci archaického zvyku koupat se jednou týdně a ctitelé hesla „správný chlap má být cítit“ tvrdě oponují.
Argument, kolem kterého se všechno točí, jsou nepříjemné vjemy okolí: ve třiceti nad nulou v tramvaji skutečně málokdo ocení přirozené aroma spolucestujícího, který se evidentně sprchoval před více než čtyřiadvaceti hodinami, ne-li déle. Navíc někteří odpůrci pravidelného sprchování doprovázejí svůj tělesný zápach děsivými „voňavkami“ přímo termojaderného účinku. Patrně v domnění, že odér vlastní špíny zamaskují.
Takové lidi většinou nevolnost a odpor, které vyvolávají u okolí, nevzrušuje. Vezměme si tedy na pomoc argumenty dokazující prospěšnost hygieny.
K čemu je vlastně dobré se pravidelně mýt a pečovat o tělo?
1. Ochrana před infekcemi, parazity, mikroby. Moderní člověk je zhýčkán a v pohodě – ví, že kolem něj se neproducírují cholerové bacily ani tyfová nákaza. Avšak každý, kdo nějakou dobu pobýval v exotických zemích, ví, jak snadné je se nakazit závažným onemocněním, pokud člověk nedodržuje elementární pravidla, především když si často nemyje ruce a nesprchuje se nezávadnou vodou. Ale i v našich zeměpisných šířkách je kolem nás plno infekcí a mikrobů. Když se octnou na pokožce, mohou způsobit onemocnění chřipkou, střevní problémy, těžké kožní záněty apod. A v létě je to zvláště aktuální, neboť teplo a vlhkost pokožky jsou pro bakterie blahodárné. Pokud dodržujete hygienická pravidla, pak pravděpodobnost včasné likvidace nebezpečných mikroorganismů je velmi vysoká : výzkumy prokázaly, že banální pravidelné mytí rukou snižuje riziko onemocnění šířených okolním prostředím o 65 procent.
2. Prevence onemocnění. Naše tělo samo zajišťuje vnitřní očistu od produktů životních procesů: potní a tukové žlázy fungují nepřetržitě, epidermis se obnovuje. To ostatní je už na nás, protože pozůstatky této očisty zůstávají na kůži. Hygiena má napomáhat zbavit se pozůstatků odumřelých buněk a všemožných tělesných výměšků. Jestliže v tom tělu nepomáháme, pěstujeme si prostředí příznivé pro rozvoj nejrůznějších zdravotních problémů.
3. Velmi důležitá je také sociální výhodnost pravidelné hygieny: nemyté tělo a mastné vlasy možná nebudou nikomu vadit pokud žijete někde na venku a k lidem se nepřibližujete víc než na pár metrů proti větru. Avšak v podmínkách stísněných městských prostor i prostranství je nedostatečná hygiena prostě neodpustitelná. Město navíc poskytuje komfort dostupnosti vody, prostředků hygienické a kosmetické péče, možnost praní v domácích nebo servisních podmínkách. Jestliže někomu páchne z úst, oděv má nasáklý pachy kuchyně a je cítit potem podpaží, těžko může mít normální vztahy s lidmi, protože už jenom pouhá jeho fyzická blízkost je těžko snesitelná.
„Chemie“ a spory o „nepřirozenosti“ častého mytí
Jedna z rozšířených městských legend hlásá, že časté mytí kůži vysušuje a zbavuje ji přirozené vlhkosti, každodenní mytí vlasů pak zvyšuje jejich zmašťování. Ne, ne a ještě jednou ne. Potenciální škodu může způsobit skutečně neúměrně časté mytí – například když si sprchu dáváte pětkrát za den a ruce si myjete každých pět minut, nebo kdybyste k mytí používali nějaké agresivní čistící prostředky.
To poslední je adekvátní pouze ve výjimečných případech – když se potřebujete zbavit znečištění ohrožujícího vaše zdraví, nebo z jiných důvodů (technické nečistoty při opravě auta například). Jinak samozřejmě preferujeme jemné, ekologické mycí prostředky se zvlhčujícími přísadami. Každodenní sprcha s použitím takových hygienických výrobků rozhodně nemůže vaši kůži poškodit, naopak. Máte-li extrémně suchou pokožku, jsou tu speciální sprchová mýdla a gely, stejně jako kosmetická zvlhčující mléka.
Hygienické minimum
Individuální potřeby hygienické očisty se mohou podstatně lišit: člověk pracující celý den s chemikáliemi se raději alespoň třikrát namydlí. Kdo sedí celý den v kanceláři, vystačí si s běžnou teplou sprchou a dobrým mýdlem. Kdo sportuje, suší si umyté vlasy fénem dvakrát za den, zatímco majitelka suchých vlasů nenavštěvující fitko používá speciální šampon jednou za tři dny. Přesto však jako orientaci máme k dispozici hygienické minimum vhodné pro člověka vedoucího více méně vyvážený způsob života.
- Sprcha – jednou denně. Je-li vedro nebo při fyzické zátěži – dvakrát denně.
- Mytí rukou – před každým jídlem, po návštěvě toalety, při návratu zvenku. Pokud máte domácí zvířata, pak po každé hře s nimi.
- Čištění zubů – dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním.
- Úprava nehtů – jednou týdně.
- Mytí hlavy – podle stupně znečištění a maštění vlasů, nejméně 2-3krát týdně. I přes tvrzení některých kadeřníků starší školy lze vlasy mýt každý den, stačí použít vhodný šetřící šampón.
- Výměna spodního prádla – denně.
- Použití deodorantů a antiperspirantů – denně.
Jsou to minimální, jednoduchá pravidla nevyžadující žádné zvláštní úsilí. Měl by to být jeden ze základních návyků, něco zcela samozřejmého…
3 ranní procedury, kterými bychom měli začínat den
Bojujeme s ospalostí: mýty a fakta