Řada žen zná problémy s hormonální rovnováhou, s nepříjemnými symptomy menopauzy a s ní souvisejícími hormonálními změnami. Dnes už víme, že strava, způsob života a životní prostředí bezprostředně ovlivňují lidské tělo. Také na hormony působí tyto okolnosti zásadním způsobem. Hormonální rovnováhu, to znamená přirozenou tvorbu hormonů v těle, narušuje lékové užívání hormonů v podobě antikoncepce, znečištěné životní prostředí, chemie v každé životní oblasti – od vaření po kosmetiku a hygienu – a samozřejmě také strava.
Jak se tomu vyhnout a co dělat nebo naopak nedělat, aby hormony správně fungovaly? Nabízíme vám pět jednoduchých rad..
Vyhýbejte se průmyslově zpracovávaným potravinám
Výrobky z bílé mouky, různé sušenky či bagetky, rafinovaný cukr, loupanou rýži, pšeničnou mouku i alkohol nahraďte celozrnnými výrobky, zeleninou a ovocem, luštěninami, ořechy. Nejezte potraviny průmyslově vytvořené, ale potraviny skutečné.
Silně omezte rostlinné oleje
Uveďme rovnou, že pominula éra nekonečného strašení máslem, sádlem a vejci. Bylo prokázáno, že běžně konzumované máslo i vejce tělu prospívají. Ani na kvalitním sádle není nic špatného. Průmyslově zpracované margaríny a oleje však organismu škodí. Právě ony mají vysoký obsah mastných kyselin omega-6. Tyto látky tělo sice také potřebuje, jenomže v současné době jich konzumujeme velký nadbytek. A ten je vyloženě škodlivý. Jsou to tuky vysoce nestabilní, to znamená, že snadno oxidují. Zvyšuje se tím nebezpečí vzniku zánětu. Zánět způsobuje buněčné mutace a narušuje hormonální rovnováhu.
Jak se vyhnout omega-6 mastným kyselinám? Vynechte všechny margaríny. Omezte na minimum sójový, řepkový, kukuřičný, slunečnicový a arašídový olej. Pokud olej musíte použít, konzumujte olivový, který je stabilnější. Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin z ryb, lněného semínka, chia, vlašských ořechů a olejů z nich vyráběných.
Braňte se xenoestrogenům
Xenoestrogeny jsou lidskému tělu cizí chemické látky napodobující svými účinky působení ženských hormonů estrogenů. Dokážou oklamat receptor estrogenu a uvést ho v činnost nebo naopak zablokovat. Jejich zdrojem jsou plasty, pesticidy, hygienické a čisticí prostředky i kosmetika.
Vyhýbejte se chemii – dávejte přednost chemicky neošetřeným potravinám, používejte biokosmetiku i bio čistící přípravky, využívejte tradiční domácí prostředky jako jsou soda, ocet, sůl nebo citronová šťáva. Nevařte v plastu, neukládejte do něj potraviny – nahraďte je nádobami ze skla. Nepoužívejte plastové láhve, nedávejte do nich pití dětem. Teflon v kuchyni nahraďte nerezovými výrobky, litinou, keramikou nebo kameninou. Nejnebezpečnější jsou průmyslové chemické látky parabeny, ftaláty a bisfenoly.
Estrogeny napodobuje také sója. Kromě narušení hormonální rovnováhy tak ohrožuje i trávení a celkové zdraví organismu. Sója potlačuje trávící enzym trypsin a zvyšuje riziko rozvoje alergií i zánětů. Fermentace sice škodlivé látky v sóje omezuje, ale pokud už nastal stav hormonální nerovnováhy, je jenom dobře se sóje zcela vyhnout.
Obohaťte svůj jídelníček superpotravinami a adaptogeny
Superpotravin je velké množství. Co jsou superpotraviny? Potraviny zvláště bohaté na živiny – vitamíny, antioxidanty, minerály a vlákninu. Doporučovány jsou například včelí produkty – med, pyl a mateří kašička, které obsahují bioflavonoidy, což jsou látky stimulující vyváženou produkci hormonů v organismu.
Také vejce je superpotravina. Právě ve vejcích najdeme mikroživiny, které podporují hormonální rovnováhu:
– Vitamín D, který v organismu funguje jako steroidní hormon.
– Selen, nezbytný k aktivaci hormonu štítné žlázy.
– Cholesterol, tvořící základ tvorby pohlavních hormonů. Nízká hladina cholesterolu podle klinických studií významně souvisí s depresemi, agresivitou a sebevraždami.
Vyzkoušejte rovněž adaptogeny, v našem případě léčivky podporující hormonální rovnováhu. Mezi nejznámnější patří ašwagandha (indický ženšen nebo také zimní třešeň) a bazalka posvátná (Tulsi). Tyto rostliny příznivě působí na nadledvinky, podporují správnou činnost štítné žlázy, omezují úzkostné a depresivní stavy. Navíc vyrovnávají i krevní cukr. Velmi mocným adaptogenem je kořen peruánské rostliny maca, který působí jako hormonální regulátor. Krom spousty jiných přínosů zvyšuje ženskou plodnost, potlačuje frigiditu, zmírňuje premenstruační syndrom, zvyšuje libido. Také u mužů podporuje tvorbu spermií a libido. Maca rovněž příznivě působí na kvalitu spánku.
Zvyšte objem konzumované vlákniny a tuků
Rozpustná vláknina pomáhá organismu zbavit se hormonálních přebytků. Naváže se na estrogeny a odvádí je do střeva. Lněné semínko, chia, ovesné vločky, čočka nebo pomeranče jsou jedny z nejvýznamnějších zdrojů rozpustné vlákniny. Při vyrovnávání hormonální dysbalance je vláknina skvělým podpůrným prostředkem. Její účinek posílí pravidelně konzumovaná probiotika z fermentovaných potravin a kysaných mléčných výrobků nebo v kapslích. Uvedou do rovnováhy střevo a brání vzniku zánětů.
Tuky máme na mysli vysoce kvalitní nasycené tuky, jako jsou kvalitní máslo od farmáře, avokádový olej, kokosový olej nebo syrové kakaové máslo. Využití tuků v organismu podpořte dostatečným přísunem hořčíku.
K životnímu stylu podporujícímu hormonální rovnováhu patří také pokud možno každodenní procházky, dostatek spánku a duševní pohoda.
Příznaky poruchy funkce štítné žlázy, které nemusíte ani postřehnout
Příznaky zvýšené hladiny estrogenu a 5 způsobů, jak ho uvést do rovnováhy