V medicíně je celé odvětví zaměřené na psychosomatická onemocnění. Jejich vývoj podle stoupenců psychosomatiky provokuje právě porušení emocionální rovnováhy. Například v případě bouřlivé reakce na různé životní události, ať už kladné nebo záporné.
Příčina a následek
Duševní stav člověka je podle psychosomatiky svéráznou nadstavbou mozku. Prostřednictvím centrální nervové soustavy ovlivňuje funkci dalších tělesných soustav, především imunitu a endokrinní systém.
Jestliže v této nadstavbě dojde k poruše, je ohrožena také činnost dalších systémů. Ustavičné přehnané emoce zahánějí organismus do soustavného stresu. Důsledkem je nadměrné vyplavování stresových hormonů, je porušena hormonální rovnováha a omezena činnost imunitního systému. Organismus mobilizuje síly k překonání stresu: zvyšuje se krevní tlak, stahují cévy, stoupá tepová frekvence a roste hladina krevního cukru.
Je velmi důležité postřehnout tyto příznaky dříve, než vyvolají závažné onemocnění. V počátečních stádiích se projevují nevýrazné zdravotní odchylky. Z ničeho nic se ozvou bolesti v břiše, dochází k poruchám střevní činnosti a vylučování moči, objevují se nepravidelnosti v srdeční činnosti a zároveň bolesti u srdce.
Rozbor krve a další vyšetření přitom nemusí vykázat žádné odchylky. Tento stav psychosomatici označují za somatizovanou emoční poruchu. Léčba podle nich znamená především normalizaci emocionálního stavu. Pokud se to podaří, nepříjemné příznaky se vytratí jako mávnutím kouzelné hůlky. Jestliže je však vhodná doba promeškána, mohou se v organismu rozvíjet závažnější neduhy. Nejčastěji se projeví na slabých místech organismu. Někdo ze stresu dostane gastritidu, jinému stres způsobí problémy se srdcem.
Jak člověk rozpozná, že se jeho emocionální stav blíží mezi zdravotního rizika?
✓Je příliš náročný sám k sobě a přehnaně reaguje na jakoukoli kritickou poznámku, ať je objektivní nebo ne. Tluče mu srdce, dech je krátký, tváře mu zčervenají. Nálada se prudce změní. Totéž platí o reakci na pochvalu nebo kompliment.
✓Poddává se zbytečné úzkosti. Zneklidní pro každou maličkost – ruce se třesou, krk je stažený, objevuje se tlak v hlavě. To všechno jsou příznaky stresu.
✓Často se zvyšuje tlak, stále někde něco bolí. K tomu se objevují poruchy střevní činnosti a vylučování moči. Veškerá vyšetření jsou však v normě. Je tedy čas obrátit se na neurologa.
Potlačovat, nebo dát průchod?
Obecně se má za to, že potlačování hněvu, pocitů křivdy a jiných negativních emocí je škodlivé, a je tedy lepší dát jim průchod. Věci se ale mají poněkud jinak. Jakékoli neúměrné negativní emoce jsou škodlivé, ať je v sobě dusíme nebo je necháme projevit – a poškozují organismus.
Navíc v mnoha případech, kdy negativita dostane průchod, vzniknou tím organismu ještě větší škody, protože dojde ke zvýšení tlaku a stres se jenom prohloubí. Vědci za efektivní způsob uvolnění emocionálního napětí označili… pláč. Samozřejmě, pokud nepřeroste v hysterii. Daleko účinnější je však nepřipustit, aby nás emoce ovládly. Je třeba uvědomit si, že nemá smysl se nějak zásadně rozčilovat nad tím, co už se stalo. Nebo rozvíjet fantazie na téma neexistujících událostí a představovat si kdovíjaké možné hrůzy. Žít je třeba v přítomnosti, tady a teď. Pokud se vám nedaří ovládat vlastní emoce, obraťte se na psychologa.
Jak se ovládat
1. Hlavním prostředkem «rychlé emocionální pomoci» je odvedení pozornosti od vlastních prožitků.
2. Přeneste pozornost s pomocí fyzických stimulů: sevřete silně pěsti a soustřeďte se na pocity, které to ve vás vyvolává. Pomalu zhluboka nadechněte a prudce silou vydechněte. Opakujte několikrát.
3. Pokud vás silná emoce či stres přepadnou doma, dejte si sprchu. Masážní účinek vody vám pomůže odvést pozornost.
Kineziologický test Omura: jak nejlépe vybrat, co je právě pro nás vhodné
Jak dosáhnout úspěchu přes postel. Neotřelý pohled na spánek.