Koupel s vonnou solí může být příjemným uvolněním a relaxem pro unavené svaly. Někdo si do vody přidá sůl mořskou, aby něco udělal pro svoji kůži. Jestliže však obojí nahradíme epsomskou solí, získáme opravdu účinný prostředek pomáhající s více neduhy. Alespoň podle zkušeností velkého množství lidí, kteří ji už po dlouhá léta používají
Co je to epsomská sůl?
„Epsomská“ proto, že poprvé byla objevena u anglického Epsomu v hrabství Surrey. Slovo „sůl“ má pouze vyjádřit chemickou strukturu. Také chuťově se od běžné kuchyňské soli podstatně liší; je velmi hořká. Někdy se jí také říká „hořká sůl“. Její chemický název zní: síran hořečnatý. Spojuje tedy síru, kyslík a hořčík. Právě hořčíku je připisována většina pozitivních účinků epsomské soli. Je faktem, že hořčík je v lidském těle druhý nejvýznamněji zastoupený minerál. Hladká činnost nervové soustavy a srdce je bez hořčíku nemyslitelná. Kromě toho se podílí na více než třech stech dvaceti biochemických reakcí v organismu. A zároveň má většina lidí hořčíku nedostatek. Nedostatek tak důležitého minerálu samozřejmě vede k řadě projevů různé závažnosti. Jednou z nejpříjemnějších cest, jak hořčík v těle doplnit, se podle mnoha tvrzení může stát lázeň s epsomskou solí. Zdá se, že hořčík v ní obsažený dokáže prostupovat pokožkou do organismu. Toto tvrzení je však podloženo jen jedinou studií, jíž se účastnilo devatenáct lidí, z nichž šestnáct mělo už po první koupeli zvýšenou hladinu hořčíku. Celkově měla tato studie velmi slibné výsledky, avšak žádná další ověřená studie neexistuje.
Už po staletí je epsomská sůl používána v roztoku k pití jako projímadlo, v koupeli pak k odstranění bolesti svalů a potíží se spaním. Tyto její účinky opět nejsou podloženy žádným vědeckým výzkumem a tvrzení o nich se zakládají pouze na zkušenostech lidí, kteří ji používají. Mnoho z nich ji používá jako druh alternativní léčby a nedají na její účinky dopustit.
Jako laxativum – projímadlo můžete epsomskou sůl koupit v lékárně. Hořčík pomáhá při léčbě zácpy vsakováním vody do střeva. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv uvádí Epsomskou sůl v seznamu účinných a schválených laxativ.
Dostatečně vysoká hladina hořčíku v organismu je nezbytná pro kvalitní spánek i zvládání stresu. Hořčík reguluje spánkový hormon melatonin i stresové hormony. Jeho nedostatek se tedy na kvalitě spánku a odolnosti vůči stresu negativně podepisuje. Účinku koupelí s epsomskou solí připisuje řada lidí včetně odborníků zmírnění a odstranění těchto problémů. Berme v potaz, že celkové zklidnění a uvolnění organismu může způsobovat sama teplá koupel.
Existují prohlášení odborníků tvrdící, že koupele s Epsomskou solí snižují otoky svalů a odstraňují křeče, což má velký význam při sportovních výkonech a regeneraci svalstva po nich. Je známo, že je-li hladina hořčíku dostatečná, působí hořčík příznivě na metabolismus, prostup glukózy do buněk a optimalizaci úrovně kyseliny mléčné, způsobující svalové bolesti. Příznivý účinek lázně s epsomskou solí při artritidě a fibromyalgiích (svalových bolestech) je logicky opět připisován hořčíku.
Většina účinků připisovaných epsomské soli se zdá být nesporná, protože ji opakovaně svými zkušenostmi dokládá velké množství lidí, kteří ji používají pravidelně. Navíc jde o zkušenosti více generací. Žádné z těchto tvrzení a zkušeností však není podloženo důkladnou vědecky podloženou studií.
Význam hořčíku pro lidský organismus je nezpochybnitelný. O to netrpělivěji jsou očekávány výsledky vědeckého výzkumu ověřujícího reálnost zvýšení hladiny tohoto minerálu v lidském organismu cestou koupele s epsomskou solí.
9 způsobů jak si zvednout náladu i bez jídla
20 dobrých rad, jak se cítit dobře