Jsme to, co jíme. Dnes už prakticky není možné sestavit jídelníček, který by se skládal výhradně z přírodních a zdraví prospěšných potravin. Můžeme se však alespoň vyhnout těm nejnebezpečnějším. Některé na trhu nabízené výrobky se totiž opravdu nedají označit jinak, než jako jedy s prodlouženým účinkem.
Zákazníkům je dnes nabízen celý sortiment lahůdek, které ho při pravidelné konzumaci nejen přimějí dát sbohem štíhlé postavě, ale celkově se krajně negativně podepíšou na jeho zdraví. Některé z nich dokonce vyvolávají závislost. Proto si raději stokrát rozmyslete, stojí-li vám to za to, než si na té či oné hrůze rozhodnete pochutnat. Samozřejmě automaticky bychom měli odmítnout to, co obsahuje všemožná „éčka“.
1. Sladkosti nepřiměřeně jasných a zářivých barev — bonbóny, lízátka, žvýkací bonbóny, želé. Obsahují opravdu velké množství aroma přísad a barviv. I kus dortu je snad ve srovnání s nimi zdravější.
Máte-li chuť na něco sladkého, spolkněte lžičku medu nebo si dejte hrst sušeného ovoce.
Připomenout musíme jednu věc, která není tak docela potravinou: žvýkačku. Pokud jde o škodlivost, náleží jí první místo. Obsahuje pouze samé potravinové náhražky: stabilizátory, aromata, barviva, náhražky cukru. Při pravidelné konzumaci vám tohle všechno může způsobit žaludeční potíže, alergie a kožní onemocnění..
2. Bílý chléb. Neobsahuje žádné vitamíny ani minerály. Je to opravdu jen mrtvý balast. Dávejte přednost celozrnnému chlebu.
3. Sladké limonády, šťávy a dietní nápoje obsahují velmi mnoho cukru, dráždí sliznici a vyvolávají žízeň. Dietní nápoje možná obsahují méně kalorií, zato však umělá sladidla, kterých jsou plná, povzbuzují chuť k jídlu, nehledě na jejich možný další škodlivý vliv v organismu. Připomeňme jen dosud neuzavřené kontroverze kolem aspartamu. Navíc jsou limonády často dobarvovány látkami vyráběnými například na bázi dehtu a toluenu. Rodiče by si měli tisíckrát rozmyslet, než dětem různé ty „malinovky“ nebo modře či jinak zbarvené nápoje koupí.
4. Hotové „Müsli snídaně“. Na trhu můžeme müsli koupit v sypané či zapékané podobě. Zapékané často obsahují přídavky cukru, tuku a čokolády, a jsou tak velkým zdrojem energie v relativně malém objemu potraviny. Je tedy lepší připravit si cereální snídani sami doma: vločky, bílý jogurt, lžíce ořechů, čerstvé ovoce.
5. Uzeniny. Z výživového hlediska je přínos uzenin pro organismus nulový. Naopak obsahují spoustu živočišného tuku tvořeného nasycenými mastnými kyselinami, škodlivé dusitany, řadu přísad dodávajících chuť a aroma, stabilizátory, nadměrné množství soli a navíc – masa je v nich často poskrovnu. Je něco jiného dopřát si jednou za čas poctivou jitrnici od strejdy z venkovské zabijačky a denně svačit chleba se salámem z uzenářské velkovýroby.
6. «Domácí bramboračka“ a „bramborová kaše“ v pytlíku. Skutečně jste přesvědčeni, že z pestrobarevného sáčku vysypete čtyři talíře máminy bramboračky, těstovin s rajskou omáčkou nebo hedvábné bramborové kaše? Hotovo za 3-5-10 minut?
Pravidelné konzumování této „umělé stravy“ poškozuje trávicí systém. Organismu se nedostává žádných skutečných a potřebných živin. Takže sice stále něco jíte, ale k ničemu to není. Organismus potřebuje opravdové jídlo.
Navíc konzervanty, různé zvýrazňovače chutě a aromata a mnohé další přísady vyvolávají žaludeční problémy, potravinovou alergii, nervové poruchy a následky mohou být ještě daleko horší.
7. Majonézy, kečupy. Jakékoli jídlo změní v jed. Kečup krom jiného výtečně přebíjí chuť zkažených potravin.
Majonéza je dvakrát kaloričtější nežli tučná smetana. A o skutečně přírodních surovinách použitých k výrobě majonéz lze většinou s úspěchem pochybovat. Organismus nedokáže štěpit a přirozenou cestou odvádět trans-mastné kyseliny, respektive tuky, které jsou při výrobě základem. Ukládá je, což hrozí obezitou a aterosklerózou. Pokud tedy tolik milujete majonézu, připravte si ji doma sami.
8. Popcorn. Kukuřice, která je základem, není škodlivá, naopak. Obsahuje mnoho vlákniny, vitamínů, draslík, hořčík a zinek. Problém je v procesu výroby, kdy se náhle objevují přidané „dobroty“ jako jsou barviva, oleje, sůl a cukr a také karamelizující látky. Ve slaném popcornu najdeme tolik soli, že i chipsy vedle nich blednou.
9. Nízkokalorické a netučné potraviny. Ano, mají méně tuků, ale za jakou cenu? Snížení objemu tuků vede k vyššímu užívání sladidel, aromat, zvýrazňovačů chuti (která je stejně dodána uměle), škrobů a tak dále a tak podobně.
Potravinářské přípravky, které jsou v tzv. light potravinách obsaženy, brzdí často přirozenou látkovou výměnu. Navíc řada důležitých prvků potřebuje tuk, aby je organismus dokázal využít. Takže například vápník z z netučných mléčných výrobků nám k ničemu není.
Nejvhodnější nápoje při hubnutí
Avokádo – pro a proti. Zamyšlení nad zodpovědností spotřebitele.