Podstatné není jen zhubnout, ale především naučit se žít tak, abychom kilogramy, které jsme pracně shodili, znovu nenabrali. Jak toho dosáhnout? Pro začátek bychom si měnili osvojit základní pravidla – pravidla hry s nadváhou.
1. Nestaňte se rukojmím váhy, pořiďte si krejčovský metr.
Při hubnutí se obvykle orientujeme na hmotnost. Ve skutečnosti však je mnohem důležitější objem a to, jak se sami cítíme. Vytáhla jste ze skříně „předtěhotenské“ džínsy? Podařilo se vám dopnout šaty, které jste ráda nosila za studentských let? Pak jste na správné cestě.
2. Je možné, že váha se nehýbe a „ledy se přesto hnuly“…
Nemá smysl lézt každý den na váhu a jásat, že máme o třicet deka míň, nebo naopak slzet, že je půl kila zpátky. Naše tělo představuje velmi složitý systém. Každá jeho součást má svou určitou hmotnost. Čísla na váze jsou dobrá jen k tomu, aby se v potřebný okamžik zapojil myšlenkový proces a posté nám potvrdil: ano, vše je OK, tělo má náležitý tonus.
Jestliže tedy váha „stojí“, nepropadejte panice a klidně vyčkávejte. Organismus pracuje. Že váha klesá po malých „krůčcích“ je naprosto normální a víc než to, je to dobře. Organismus se musí určitým způsobem přebudovat: stovky metrů kapilár, které dříve prokrvovaly přebytečný tuk, se musí někam podít. Dopřejte svému tělu čas, aby přivyklo novým pravidlům.
3. Sám sebe nepřeskočíš, aneb: Spěchej pomalu
7 g tuku denně dole (maximálně 15 g) – by mělo být reálným výsledkem pro každého, kdo začal bojovat s nadváhou. Sám sebe člověk zkrátka nepřeskočí – všechny ostatní úbytky už jsou možné jen na úkor metabolických procesů a hospodaření organismu s vodou. Efekt takového hubnutí je vždycky krátkodobý a může vést ke zdravotním komplikacím. Má smysl hubnout za takovou cenu?
4. Kdo dobře spí, ten dobře hubne
8 hodin spánku denně je při hubnutí ideálních. Spánek je důležitý – a ten noční dvojnásob. Právě v noci jsou spalovány tuky; v noci se aktivně zapojuje imunitní systém, spouští se regenerační procesy. Zejména v době spánku organismus fixuje vaše denní úspěchy. Délka života lidí, kteří dlouhodobě málo spí, bývá kratší, vypadají starší a také je pro ně velmi obtížné snižovat váhu.
5. Dobře fungující metabolismus je poklad
Při snižování váhy je třeba pečlivě sledovat kvalitu stolice, neboť se snižuje množství tuků ve stravě. Problémům se zácpou předcházíme dostatečným přísunem vlákniny v potravě. Důležité je rovněž vypít dostatečný objem tekutin. Ráno po probuzení je dobré na lačný žaludek vypít sklenici odražené vody.
6. Abychom se zbavili tuku, musíme jíst
Chceme-li se zbavit tuků, je ideální tento poměr stravou dodávaných živin: 40% bílkovin, 15% tuků, 45% sacharidů . Proč jsou tato čísla důležitá? Celé naše tělo se skládá z buněk, vody a tuků. Kvalitní „životní úroveň“ buněk přináší svěžest a mládí organismu, zaručuje nám, že se budeme dobře cítit a dobře vypadat.
Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem organismu. Bílkovinnou stravu tedy nesmíme ošidit.
Sacharidy jsou palivem, zdrojem energie, kterou tělo potřebuje k veškeré svojí činnosti. Měli bychom je však konzumovat především na počátku dne, případně po velké zátěži (sport, těžká fyzická práce) a rozhodně ne večer.
Tuky umožňují přísun vitaminů A, D, E, K, obsahují zdraví prospěšné látky karotenoidy nebo mastné kyseliny a podílejí se na regulaci tělesné teploty. Jsou rovněž zdrojem energie.
7. Pohyb je život
Pokud jste se rozhodli zhubnout, měli byste se skamarádit se sportem. Pojídání vařeného masa jakožto zdroje bílkovin váš problém nevyřeší. Nezbytná je fyzická aktivita. Cvičení. Pohyb. Co nejvíce pohybu. Pravidelné sportování vytváří optimální podmínky využívání zdrojů dodávaných tělu potravou. Pohyb je nenahraditelný a je-li pravidelný a intenzivní, je skvělým pomocníkem v hubnutí.
8. Pít, pít a zase pít
Jak významný je náš pitný režim, dnes ví snad už každý. Samozřejmě tu mluvíme o čisté živé kohoutkové vodě, ne o limonádách nebo energetických nápojích. Naše tělo je ze 2/3 tvořeno vodou. Voda umožňuje látkovou a energetickou výměnu, je rozpouštědlem mnoha přijímaných látek, regulátorem teploty, významně ovlivňuje metabolismus. Je součástí kloubního maziva a chrupavek. Lidská krev je z 82% tvořena vodou. Voda je naprosto nezbytná pro správnou činnost veškerých tělesných orgánů včetně mozku. Pokožce dodává elasticitu, patřičný tonus a zdravý vzhled. Dalo by se říci, že sklenice čisté vody vykoná pro zdravou pleť víc, než nejlepší pleťový krém.
9. Jídlo není jediné potěšení, hledejte i jiné zdroje radosti!
Životní radosti, různé oslavy a svátky jsou velmi často spojeny s jídlem. O svátcích usedáme k bohatě prostřeným stolům, s přáteli se scházíme v hospodě nebo pizzérii, kde konzumujeme různé dobroty a navíc alkohol, stres nezaháníme hudbou, procházkou nebo ranním během, ale pořádným kusem čokoládového dortu. To je zásadní chyba. Snažte se rozšířit okruh svých radostí a zdrojů potěšení: divadlo, tanec, koncert, plavání, výlety, jízda na kole, četba, ruční práce, voňavá koupel… Nezapomínejte, že také uvolnění a radostné pocity pomáhají vašemu hubnutí. Jíme proto, abychom žili, nikoli naopak – možná otřepaná, ale stále pravdivá věta.
10. Dieta vám život nezmění
Také tělo má právo na štěstí, stejně jako duše. Dosáhnout ideálních tvarů je málo, ještě se s nimi musíte naučit žít. Dosáhnout štěstí také nestačí, ještě se musíte naučit BÝT šťastní. A k tomu je třeba vynakládat úsilí, čas i peníze. Dnes, zítra, každý den, stále!