Zařaďte rybí pokrm do svého každodenního jídelníčku a vaše zdraví i nálada budou na výši. Podrobněji v našem článku.
Ryby jsou zdrojem lehce stravitelných bílkovin, vitamínů A, B, D, jódu, vápníku, zinku, fosforu a dalších hodnotných živin. Jsou skvělou prevencí kardio-vaskulárních onemocnění, pomáhají snížit hmotnost, zlepšují stav kůže, vlasů a nehtů. Pro dosažení maximálního užitku je třeba konzumovat kvalitní čerstvé ryby. Pravidelná konzumace ryb:
Snižuje riziko kardio-vaskulárních onemocnění.
Chrání buňky srdečního svalu před vznikem komorové tachykardie.
Chrání před vytvářením plátů na vnitřních stěnách cév.
Normalizuje krevní tlak.
Zlepšuje celkovou zdravotní pohodu.
Aktivní látky obsažené v rybím těle mají protizánětlivé účinky. Aby prospívaly srdci, je třeba vybírat tučné ryby – makrelu, lososa, sledě a tresku.
Příznivé účinky na buňky mozku.
Mastné kyseliny Omega 3 příznivě působí na vývoj a funkci mozkových buněk po celý lidský život. Rybí tuk napomáhá uchování buněčných membrán a usnadňuje mezineuronovou komunikaci.
Výzkumy dokazují, že ryby mají velký význam při prevenci a léčbě Alzheimrovy choroby. Jsou doporučovány pacientům s mírnými kognitivními poruchami a zhoršenou mozkovou činností. Rybí tuk mozkovou činnost aktivuje, zlepšuje reakce i rychlost rozhodování.
Snižování hmotnosti.
Bílkoviny rybího masa lidský organismus snadno a rychle tráví. Zatímco maso je tráveno 3-4 i více hodin, rybí maso je stráveno během dvou hodin. Bílkoviny přitom zajišťují pocit sytosti na dlouhou dobu.
Velké množství jódu nejenom zlepšuje činnost štítné žlázy, ale urychluje také metabolismus a spalování nadbytečných kalorií. To však platí u ryb připravovaných vařením, na páře nebo zapékáním, nikoli u ryb smažených, kde efekt je spíše opačný.
Boj proti stárnutí.
Staří lidé často čelí ubývání svalové hmotnosti a poklesu fyzického výkonu. Látky obsažené v rybím mase tomuto procesu brání.
Kyseliny Omega 3 mají výrazný protizánětlivý účinek. Zlepšují celkový stav pokožky, nehtů i vlasů. Početné výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace tučných druhů ryb brání předčasnému vzniku vrásek.
Zlepšení nálady.
Omega 3 obsažené v rybím tuku brání rovněž rozvoji deprese. Stimulují tvorbu dopaminu a serotoninu.
Podle experimentů uskutečněných v USA, Velké Británii a Izraeli 88 procent pacientů, kteří denně jedí ryby, zakouší v daleko nižší míře panické ataky a depresivní krize. Zvláště účinné jsou losos, tuňák a sardinky.
Rybí maso je zvláště vhodné pro těhotné ženy, neboť má velmi silný příznivý vliv na vývoj plodu, zejména nervovou soustavu a celkový tělesný růst.
Alena Svobodová
Průmysl dietních potravin si nepřeje, abyste věděli, že diety nefungují
Zmrazený citron může být pro organismus cenným přínosem