Při prvních příznacích únavy, nervovém vypětí či ztrátě motivace pomyslíme ze všeho nejdřív na kávu, čokoládu a vanu s teplou napěněnou vodou. To jsou jistě účinné prostředky, existují však i mnohem účinnější – adaptogeny.
Lidský organismus prošel miliony let evoluce, člověk se zvládl přizpůsobit drsným přírodním podmínkám a dokázal přežít. Avšak zdá se, že poradit si se životem ve velkých metropolích je příliš velká zátěž. Poctivě řečeno, jsme jen chabě přizpůsobeni nadměrnému hluku a škodlivým zplodinám, ustavičnému emocionálnímu napětí, jídlu a vodě pochybné kvality. Nepřirozené prostředí velkoměst na člověka doléhá až příliš drsně.
Vědci aktivně hledají způsoby jak zvýšit lidské šance na zdraví a svěžest i ve stresových podmínkách. A se stále větší jistotou promlouvají o tom, že to, co potřebujeme, jsou prostředky tradiční medicíny jako například žen šen nebo rozchodnice růžová. Tyto rostliny nejsou prostým souborem užitečných látek, jsou to adaptogeny. Co vlastně adaptogeny jsou?
Slovo „adaptogen“ není spojeno s genetikou, jak by se snad mohlo zdát. Je to označení pro skupinu látek přírodního původu, které dokážou zvětšit životní síly člověka. Když se dostanou do lidského organismu, pomáhají mu adaptovat se na nepříznivé podmínky, na horko, chlad, hluk, zátěž, únavu, nedostatek výživných látek atd. Existence rostlinných adaptogenů není pro lidi, kteří tak či onak mají blízko k medicíně, ničím novým. Lékaři v Číně po staletí používali odvary z rostlin, které lidem dodávaly odolnost. Staré indiánské civilizace znaly tajemství trav, které pomáhají rychlému hojení ran nebo umožňují rychlejší běh. Nyní však to, co za účinné pokládala pouhá zkušenost, bylo podrobeno zkoumání vědeckými metodami. Vědci na tomto základě došli ke zjištění, že některé z těchto přírodních darů na člověka působí naprosto fantasticky.
Rostliny, na prvné pohled křehká stvoření, dokážou člověka chránit před nepříznivým vnějším působením. Hořké antioxidanty v jejich listech jsou spolehlivým prostředkem proti hmyzu i hloavcům. Zářivá barva jejich plodů slouží jako přirozený filtr proti spalujícím slunečním paprskům. Soubor látek obsažených v rostlinách je dokonale vyvážen tak, aby dokázaly přežít sucho, mráz i silný vítr a mohly znovu vyrůst. Některé z rostlin jsou tak štědré, že své superschopnosti předávají i člověku. Stimulují jeho imunitní mechanismy a činí jeho organismusodolnějším a více adaptabilním na stres. Nejsoou to žádné zázraky. Aktivní látky, které jsou obsaženy například v zázvoru nebo Eleuterokoku, stimulují krevní oběh, to znamená, že umožňují myslet přesněji a běhat rychleji. Zároveň jsou to antioxidanty, posilují tedy odolnost vůči toxinům a posilují procesy výměny, čímž nutí buňky k intenzivnějšímu dělení, pokud je nutná „oprava“ nějakého poškozeného úseku těla.
Co je dobré vědět
- K rostlinným adaptogenům, jejichž příznivý vliv na lidský organismus je už dokázán, patří takové, které koupíme v každé lékárně (rozchodnice růžová, ženšen, Eleurokok), pak ty o něco vzácnější, jako jsou řeřicha peruánská (Maca) nebo moringa a konečně docela exotické, jako houba reishi nebo ašvagandha.
- Adaptogeny nejsou žádným samospasitelným prostředkem ani zázračným lékem. Jejich používání je pouze způsobem, možností zvýšení odolnosti a ochrany organismu před stresem fyzické, emocionální i chemické povahy.
- Údaje o prospěšnosti a působení toho či onoho adaptogenu se mohou lišit, jako se liší názory těch, kdo je zkoumají. Někteří z vědců se domnívají, že adaptogenní účinky nemají pouze exostické rostliny horských oblastí, ale také obyčejný zázvor, rakytník nebo čínská klanopraška.
- Většina výzkumných pracovníků se shoduje na tom, že odvary a výtažky z rostlin jsou mnohem účinnější, jsou-li připravovány v laboratorních podmínkách, za dodržení všech technologických postupů a s ohledem na individuální snášenlivost.
- Adaptogeny nedokážou nahradit plnohodnotný odpočinek. Preparáty z nich získané umožňují adaptovat se na nepříznivé podmínky, vyhnout se nemocem, být odolnější a na rozdíl od jiných látek na ně nezískat návyk a neoslabovat jejich užíváním nervový systém. Avšak ani s těmito silnými pomocníky není lidský organismus schopen trvale čelit stresu bez následků.
Stres a chronická únava – jak se zbavit těchto stavů?
Příčiny chronické únavy