Problém suchého vzduchu ve vytápěných místnostech se přihlásí vždycky s počátkem topné sezóny. Rozpálená tělesa ústředního topení nás nejen příjemně zahřívají, ale vysušují rovněž vzduch, který dýcháme.
Suchý vzduch velmi negativně působí na sliznice, na stav vlasů a kůže a prohlubuje nejrůznější alergické reakce. Vlhkost vzduchu v místnosti by v zimních měsících měla dosahovat 35-45% a jsou-li v domě děti, pak až 50%. Pokud je u vás doma tento ukazatel nižší, očekávejte problémy.
Snížení pracovního výkonu, únavnost
Čím je vzduch sušší, tím méně je v něm kyslíku. Nedostatek kyslíku narušuje základní biochemické procesy v organismu, například se negativně odráží na látkové výměně. V důsledku toho si pak i jinak zdraví lidé začínají stěžovat na pocity slabosti a únavu. Do ničeho se jim nechce, jsou spaví, mají pocit, že mají hlavu těžkou jako z olova. Abychom se podobným nepříjemnostem vyhnuli, je třeba často místnosti větrat a pořídit si více pokojových rostlin.
Náchylnost k infekcím
Kvůli suchému vzduchu přesychají sliznice. Protože nemají samo-očišťovací schopnost, zachytávají se na nich různé viry a baktérie. Akutní virová infekce pak může propuknout velmi snadno. Také sliznice očí přesychá, což rozhodně nesvědčí lidem s kontaktními čočkami. Nezapomínejte zvlhčovat sliznice speciálními spreji.
Alergické reakce
Suchý vzduch v místnosti způsobuje, že alergeny se neusazují, ale jakoby visí v suchém vzduchu, a snadno se tak přesunují po bytě. Alergenem může být obyčejný prach, srst domácích zvířat i rostlinné pyly. To, co mimo topnou sezónu problémy nezpůsobovalo, se nyní může stát výrazným zdrojem potíží. V topné sezóně musíme častěji volit „mokrý úklid“, stírat a umývat podlahy i všechny povrchy.
Suchost pokožky
Problém, kterého si všímá mnoho žen, je mimořádná suchost pleti a pokožky vůbec. Zvlhčující prostředky je tedy třeba používat častěji. Vhodné jsou v tomto případě přírodní oleje: jojobový, rakytníkový a na vlasy řepkový. Obličej si častěji stříkejte termální nebo minerální vodou a aplikujte zvlhčující masky. To pleť uchrání před vysycháním.
Stálý pocit žízně
Pokud si nehlídáme pitný režim, hrozí nám dehydratace. V místnosti se suchým vzduchem to platí mnohonásobně. Měli bychom tedy častěji pít, nejlépe obyčejnou čistou vodu. Suchý vzduch by nás mohl přivést až k poruchám funkce ledvin, které nedostatkem tekutin extrémně strádají.
Přesychání bytu..?
Je to pravda. Suchý vzduch poškozuje také bytové zařízení. Například parkety v něm velmi rychle ztrácejí původní vzhled, stejně jako nábytek a další dřevěné povrchy. Objevují se různé prasklinky, předměty se sesychají, sedají si, mohou se změnit i jejich rozměry.
Zvlhčovač vzduchu je asi nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak udržet vlhkost v místnosti ve správné rovnováze. Kontrolovat ji můžeme vlhkoměrem. Pomáhá i akvárium nebo domácí fontánky, stejně jako pokojové rostliny.
Jak v sezóně častých nastuzení povzbudit imunitu
Tělesné indikátory nemocí