Seznamte se: bleskově zvyšuje hladinu krevního cukru a provokuje tak tvorbu inzulinu. Zatěžuje tím slinivku břišní. Rozhází vám minerální rovnováhu a zcizí vám některé vitamíny. Dramaticky snižuje výkon imunitního systému, přičemž sám vyživuje bakterie i plísně. Zvyšuje aciditu organismu, posiluje vyplavování adrenalinu, poškozuje paměť i intelektuální výkon, ničí střevní mikroflóru, negativně působí na pokožku. Ukrádá vám energii, způsobuje obezitu, úzkosti, nesoustředěnost, agresivitu a hyperaktivitu. A v neposlední řadě vyvolává závislost.
Cukr. Americký pediatr a endokrinolog Robert Lustig se věnuje výzkumu působení cukru na lidské zdraví dlouhou dobu. Napsal o něm mnoho knih, vystupuje s veřejnými přednáškami. Snaží se alarmovat veřejnost, aby si uvědomila nebezpečí světové epidemie obezity a s ní ruku v ruce jdoucího diabetu. Cukru neříká jinak než zabiják a označuje ho za stejnou drogu, jakou jsou heroin nebo kokain. Obviňuje výrobce potravin a nápojů, že s touto závislostí přímo kalkulují a proto cukr v různých podobách přidávají doslova do všeho.
Dá se cukr něčím nahradit? Byznys vydělává i na tomhle. S umělými sladidly se doslova roztrhl pytel a pod desítkami různých názvů jich na trhu najdeme spousty. Jenomže jejich konzumace organismus zbytečně zatěžuje a v řadě případů je vyloženě nebezpečná. Dlouhodobě je vedena diskuse kolem řady umělých sladidel běžně přidávaných do tzv. light výrobků nebo produktů označených hrdým nápisem „bez cukru“. Narazíte na ně nejenom u klasických sladkostí, ale také v konzervovaných výrobcích, různých pochutinách a třeba i v zubní pastě. Známé jsou debaty kolem jednoho z nejznámnějších umělých sladidel – aspartamu, o němž se dnes ví, že jeho rozkladem v organismu vzniká jedovatý metanol. Laboratorní zkoušky naznačují podezření na možnou souvislost se vznikem nádorových onemocnění, potížemi se stabilitou, migrénami a poruchami chování u dětí.
Melasa. Je vedlejším produktem zpracování cukrové třtiny. Cukru obsahuje jen asi 18 až 20 procent. Je to hustý lepkavý sirup tmavé barvy, obsahující tři procenta bílkovin. Má vysoký obsah vápníku ahořčíku, velké množství železa, dále obsahuje draslík, sodík, zinek, měď a chrom, najdeme v ní také některé důležité enzymy. Krom toho melasa obsahuje nenasycené mastné kyseliny linolovou, linoleovou a olejovou, vitamíny B9, B12, B2, B3, B5, B6, B8 (inositol) a kyselinu fosforečnou. Melase je přisuzována řada léčivých a regeneračních účinků a nezřídka bývá označována za pravý poklad pro zdraví.
Sušené ovoce. Nesířené sušené ovoce je také velmi dobrým sladidlem. Každý druh můžeme po namočení ve vodě rozmixovat na pastu a použít při slazení pokrmů i nápojů.
Jako příklad můžeme vzít jeden z nejzdravějších druhů – sušené meruňky. Jejich kalorická hodnota není velká, na 100 g je to asi 48 kcal. Obsahují velké množství prekurzoru vitamínu A – betakarotenu a jsou velkým přínosem pro zdraví zraku, a to nejen jako prevence, ale i při různých onemocněních a podrážděních očí. V sušených meruňkách je rovněž vysoký podíl železa (ve 100 g je to 20 procent doporučené denní dávky), z toho důvodu jsou doporučovány při anémiích. Obsahují velké množství draslíku, a jsou proto výborným pomocníkem lidského srdce, udržují rovnováhu elektrolytů v organismu a krevní tlak. Betakaroten má omlazující efekt, zvyšuje odolnost při infekcích a jako silný antioxidant je prevencí rakoviny. Sušené meruňky také obsahují důležité vitamíny skupiny B – například kyselina pantothenová (B5) pomáhá odbourávat tuky, působí proti depresím, zlepšuje trávení i stav při žaludečních vředech. V neposlední řadě musíme připomenout bór, který má v organismu důležitou aktivující funkci u mnoha živin – například vitamínu D.
Potraviny prospívající očím a játrům
Jak rozlišit hlad psychologický a fyziologický