Knihu «Zbavte se závislosti na cukru!» («Beat Sugar Addiction Now!») napsal Jacob Teitelbaum (nar. 1952) společně s novinářkou Chrystle Fiedlerovou. Teitelbaum je lékařem v Annapolisu, hlavním městě státu Maryland v USA. Více než třicet let se specializuje na některé choroby, například na fibromyalgii nebo chronický únavový syndrom. Odborných článků a knih napsal mnoho. V této hovoří o čtyřech základních typech závislosti na cukru a poskytuje srozumitelné a jednoduché rady, jak se jich zbavit a dostat cukr pod kontrolu.
Závislost na cukru se rodí velice rychle, snadno a nenápadně. Přitom závažným způsobem poškozuje lidské zdraví. Pokud po přečtení článku zjistíte, že trpíte jedním ze čtyř uvedených typů závislosti na cukru, zkuste se řídit radami doktora Teitelbauma. Závislost na cukru, stejně jako jakákoli jiná závislost, ubližuje především vašemu zdraví.
Některé věci, které doktor Teitelbaum ve své knize uvádí, mohou být pro čtenáře novinkou.
1. typ závislosti
Jestliže se většinu času cítíte unavení, je možné, že jde o tento typ. Zamyslete se nad tím, jaký je váš životní styl. Začněte spánkem. Spíte dostatečně? Pravidelně dostatečně? Myslíme tím každodenních osm hodin kvalitního spánku. Pokud tomu tak není, může právě toto být příčinou vašeho tíhnutí ke sladkému – tělo vyžaduje náhradní zdroj energie, kterou mu spánek v dostatečné míře neposkytuje.
Měli byste si rovněž nechat zkontrolovat funkce své štítné žlázy. Její role v získání energie ze zdrojů, které tělu dodáváte, je veliká. Jste si jisti, že vaše štítná žláza jede naplno? Že funguje tak, jak má?
Jste často nemocní? Pak je čas zamyslet se nad výkonem svého imunitního systému. Cukr mu totiž vůbec neprospívá a podstatně snižuje jeho schopnosti. Cestou jak z toho je změna jídelníčku ve prospěch celozrnných potravin, čerstvého ovoce a zeleniny, semínek a ořechů a také kvalitních bílkovin – z masa i jiných zdrojů. Dodejte tělu zinek a vitamíny v podobě vhodného potravinového doplňku.
Pěstujete nějakou fyzickou aktivitu? Běháte? Cvičíte? Plavete? Pokud ne, dejte se do toho co nejdřív. Stačí vám i každodenní energická procházka do zaměstnání a zpět.
2. typ závislosti
Člověk vystavený každodennímu stresu často propadá závislosti na cukru. Hlad v něm vyvolává silnou podrážděnost. Mnoho žen se teď asi zasmálo, avšak nemusí to opravdu být jen klasická mužská nervozita spojená s neukojeným hladem, ale projev dalšího z typů cukrové závislosti. Stres je znám každému modernímu člověku a jeho vliv není v zásadě jen a pouze negativní. Vlivem stresu lidské tělo zvyšuje hladiny vyplavovaného kortizolu a adrenalinu. Tyto hormony udržují hladinu krevního cukru na přiměřené úrovni, to jest ani moc vysoko, ale ani moc nízko. Je-li však stresu příliš a je déledobý, dochází k přetížení žláz, které kortizol a adrenalin produkují. Krevní cukr prudce poklesne a tělo žádá náhradní zdroj energie. Máte zoufalou chuť na sladké. Avšak úleva po konzumaci nějaké té čokoládové tyčinky je pouze krátkodobá, krevní cukr znovu klesá, začínáte být podráždění, kruh se opakuje a vy začínáte cítit ochablost, únavu a malátnost. Končí to stavy vyčerpanosti, těžké podrážděnosti, náladovosti i agresivity. Tímhle trpívají často ženy, protože nároky, které na ně klade kariéra a domácí povinnosti jsou zkrátka neúměrné.
Čelit tomuto typu závislosti je běh na delší trať. Především si zakažte každou uchvátanost, každý spěch, každé „nervy“. Zpomalte. Musíte se dokázat rozhodnout, co má pro vás větší význam. Seřadit si priority a umět mezi nimi škrtat. A zároveň musíte stabilizovat svůj krevní cukr. Jak se to dělá? Především omezte drasticky přísun cukru, bílé mouky a přinejmenším dočasně i kofeinu. Cukr a kofein hladinu krevního cukru snižují a bílá mouka není nic jiného převlečený cukr.
Jezte pravidelně, nevelká množství jídla. Dodávejte tělu kvalitní bílkoviny ze sýrů, fazolí, vajec, ořechů a vhodného masa – například mořských ryb, bílého drůbežího masa nebo občas i libového vepřového. Dlouhá doba trávení bílkovin způsobuje, že krevní cukr je dlouhou dobu stabilní. Ke svačině si dejte směs ořechů nebo vejce natvrdo, případně tvrdý sýr. Denně byste měli sníst asi 50 gramů bílkovin.
3. typ závislosti
Cukr provokuje přemnožení kvasinek. Ty si ve vašich střevech náramně libují a rychle jich přibývá. A s nimi i chuti na sladké.
«Kvasinky žijící v lidském organismu se množí díky kvašení cukru», vysvětluje doktor Teitelbaum. «Čím více cukru sníte, tím více roste vaše chuť na sladké, protože kvasinky vyžadují cukru stále víc. Aniž byste o tom měli tušení, vykrmujete si kvasinky sami. Pokud se dokážete kvasinek zbavit, chuť na sladké začne prudce klesat.»
Čím více cukru sníte, tím rychleji kvasinek přibývá a vy se ocitáte v zajetí začarovaného kruhu. Klesá imunita, narůstá únava a může to vést až k fibromyalgii. To je nemoc charakteristická chronickou bolestí pohybového ústrojí, silnou únavou a problémy s pamětí.
Třetím typem závislosti obvykle trpívají lidé, jejichž strava obsahuje většinou samý cukr. Bílé pečivo, knedlíky, bílý chleba, zákusky, čokoláda, různé tyčinky a oplatky… Chuť na sladké mají téměř pořád. «Řeší» cukrem každý hlad, každé rozčilení, každou nepříjemnost.
Také tento typ závislosti je možné zvládnout, i když je to někdy možná dost náročné. Kvasinky, které jste si vykrmili, musíte nechat vyhladovět. To znamená – nedodáte jim žádný cukr. Musíte ho totálně vyřadit. A zároveň začít zdravě jíst. Jídlo bohaté na bílkoviny a s minimálním nebo nulovým obsahem cukru. Celozrnné potraviny, čerstvé ovoce a zeleninu, které obsahují tolik potřebnou vlákninu. Můžete také požádat o pomoc v boji proti přemnoženým kvasinkám lékaře. Pomoci vám mohou i doplňky stravy. Zinek posiluje imunitní systém, chrom snižuje chuť na sladké. Vitamíny A, C a D jsou rovněž posilou obranyschopnosti. Existují i byliny, které mohou váš boj s kvasinkami podpořit.
4. typ závislosti
Hormonální změny související s blížící se menstruací někdy rovněž mohou stát za cukrovou závislostí. Hladina některých hormonů v průběhu menstruačního cukru poklesne a to může vyvolat chuť na sladké. Pokud jste zároveň odolná vůči inzulínu, můžete se ocitnout v uzavřeném kruhu únavu a deprese, kterou se budete pokoušet zahánět sladkým. Ovšem marně. Pokud vypozorujete, že máte chuť na sladké v rámci premenstruačního syndromu, je třeba obrátit se na lékaře. A zároveň změňte způsob stravování. Žádný cukr, žádný fast food, jen čerstvé potraviny, vláknina – to jest ovoce a zelenina, cereálie a kvalitní bílkoviny.
Psychologické příčiny přejídání
9 kroků k uvědomělé výživě