Chilli papričky pěstovali Indiáni předkolumbovské Ameriky a po jejím objevení se během 16. století rozšířily do Evropy, kde často nahrazovaly pepř. Z původního omezeného množství druhů jich bylo vyšlechtěno veliké množství. Vzájemně se liší především stupněm pálivosti. Pálivost chilli papriček způsobuje rostlinný alkaloid kapsaicin. Tato látka má kromě pálivosti vskutku pozoruhodné účinky.
Obsahuje vitamíny A, B a C, draslík, železo a vápník a další minerály. Ve 100 gramech chilli je obsaženo 13 procent doporučené denní dávky (DDD) železa (dvakrát více než pro jeho bohatství doporučované brokolici), 14 procent mědi a 7 procent draslíku. Dále mangan a hořčík a 240 procent DDD vitamínu C. Těchto 100 gramů má přitom pouhých 40 kalorií. Kapsaicin je přirozeným antioxidantem (obsah vitamínu C a betakarotenu) a podporuje lidskou imunitu. Působí také antibioticky.
Ředí krev a není náhodou, že v zemích, kde je chilli běžnou součástí stravy, je daleko nižší výskyt infarktů, mrtvice a plicní embolie. Kapsaicin by s přehledem nahradil acylpirin, který preventivně užívají kardiaci. Rozpouští také „zlý“ LDL cholesterol a vyvádí ho z těla. To je další přínos kardiovaskulárnímu systému. Kapsaicin je rovněž používán při léčbě srdečních arytmií.
Vláknina chilli papriček zpomaluje vstřebávání cukru organismem a je skvělým pomocníkem při diabetu. Pokud jsou chilli papričky konzumovány pravidelně, je pozorovatelné nižší množství inzulinu po jídle – údajně až o 50 procent.
Prokázány byly protirakovinné účinky kapsaicinu. Časopis Cancer Research publikoval výsledky studie ukazující jeho účinnost v boji proti rakovině prostaty. Vědci z Nottinghamské univerzity zveřejnili zprávu o pozitivním vlivu kapsaicinu při léčbě rakoviny plic a slinivky. Osvědčil se také jako prevence rakoviny žaludku. Kapsaicin útočí na rakovinné buňky, ničí jejich zdrojová centra a zastavuje jejich růst. Přitom okolní tkáň nijak nepoškozuje.
Jako složka mastí zmírňuje kapsaicin bolesti kloubů při artritidě, revmatismu a zánětlivých onemocněních podpůrného aparátu. Naši vědci prokázali, že nejlépe zabírá při chronických bolestech. Česká revmatologická společnost kapsaicin v mastech a emulzích doporučuje k lokální léčbě bolestí při osteoartritidě.
Časopis Journal of Nutritition and Vitaminology přinesl informaci o tom, že pravidelná konzumace polévkové lžíce mletých papriček denně zrychlí metabolismus až o 23 %, podporuje peristaltiku střev, posiluje tvorbu žaludečních šťáv a žluči, eliminuje škodlivé zárodky ve střevě a zbavuje nadýmání.
Kapsaicin je prokázaným afrodiziakem a zdrojem vyšší potence. Jsou to důsledky silného prokrvení organismu, které způsobuje.
Dlouhodobá pravidelná konzumace chilli snižuje chuť na sladké a tučné pokrmy. Zároveň papričky obsahují hodnotné bílkoviny, doplňují tedy skvěle snahy o hubnutí. Vyvolávají pocity plnosti, snižují tedy obecně pocit hladu.
Chilli papričky startují tělesnou produkci tepla. Spouštějí tak proces podporující spalování tuků, zejména v oblasti břicha. Toho hojně využívá kosmetický průmysl. Některé kosmetické salóny nabízejí chilli zábaly. Silné prokrvení pokožky, ke kterému při nich dochází, pomáhá s odstraněním celulitidy, stejně jako různé emulze s obsahem kapsaicinu.
Kapsaicin je používán pro lokální zmírnění bolesti, při léčbě alkoholismu, omrzlin a jako záchranný prostředek při hadím uštknutí.
Konzumace kapsaicinu provokuje vyplavování endorfinu a serotoninu, lidských hormonů štěstí.
Jak je to se snášenlivostí pálivých papriček? Je čistě individuální. Pokud jde o chuť, je třeba k ní přivykat postupně a volit nejprve méně pálivé druhy. Přesto však můžeme označit skupiny konzumentů, které by se jim měly vyhnout vůbec. V každém případě děti. V našem podnebném pásmu není zvykem dávat už malým dětem do jídla ostré příměsi a koření jako například v tropech. Proto jsou chilli papričky pro děti zcela nevhodné. Dále se nehodí pro těhotné ženy a alergiky. Samozřejmě se jídlům s chilli musejí vyhnout lidé se záněty žaludku, se žaludečními vředy nebo vředy na dvanácterníku.
Na závěr si připomeňme, že kromě chilli papriček, které kapsaicinu obsahují hodně, existují další druhy paprik, v nichž je kapsaicinu sice malé množství, přesto však jsou pro lidský organismus velkým přínosem – jako příklad uveďme kapie.
Zázvor zlepšuje zdraví i postavu
Zajímavá fakta o božském kakau