Dokáže ochránit lidské buněčné membrány před negativními účinky gama záření i před slunečním ultrafialovým zářením, je prevencí srdečních a cévních onemocnění a také infarktu myokardu, významně snižuje riziko vzniku rakoviny – zejména rakoviny prostaty, prsu a zažívacího traktu. Lykopen. Spolu s betakarotenem nejhojněji zastoupený karotenoid v lidském těle, avšak dvakrát účinnější než betakaroten – a pro zajímavost dodejme, že desetkrát účinnější než vitamín E. Lykopen je vůbec nejsilnější antioxidant. Chrání také před vznikem a rozvojem aterosklerózy a všemi jejími projevy.
Protože chrání buňky před působením volných radikálů, zpomaluje lykopen projevy stárnutí pokožky a brání také vzniku rakoviny kůže.
Obecně zvyšuje imunitu organismu a snižuje riziko infekčních onemocnění.
Lykopen působí synergicky s vitamínem C. Je tedy dobré doplnit pokrm připravený z rajčat třeba pár kapkami citronové šťávy.
Naopak bylo prokázáno, že kouření účinky lykopenu blokuje.
Rajčatům, ve kterých je ho nejvíc, dodává nádhernou červenou barvu. Obsah lykopenu v rajčatech se liší podle odrůdy, pěstitelských podmínek, klimatu a stupně zralosti. Nejvíce ho najdeme ve vyzrálých červených odrůdách rajčat, ale i u nich může být mezi jednotlivými druhy rozdíl v obsahu této látky až 75 procent.
Lykopen je látka lipofilní povahy, to znamená, že se snadno rozpouští v tucích. Z rajčat připravených na troše oleje se také nejlépe vstřebává v trávicím traktu. Tepelná úprava obsah využitelného lykopenu v rajčatech ještě zvyšuje .
Kromě rajčat je významněji zastoupen ještě v šípku, červeném grapefruitu, guavě a melounu.
Prastarý lidový prostředek léčby řady neduhů
Kouzelná síla fytoestrogenů