Jedním z neduhů moderního světa je i nedostatek odpočinku. Lidé se často ptají, jak překonat ospalost. Jestliže nejsme schopni nebo prostě nemůžeme nastolit pořádek ve své životosprávě a dopřát organismu dostatek spánku, pídíme se po způsobech boje s následky. Co skutečně pomáhá zahnat ospalost a co nám pomůže neusnout přímo v zaměstnání?
Mýtus 1. Krátký spánek během dne stav ještě zhorší a v noci pak nebudeme moci usnout vůbec.
Krátký oddech během dne pomáhá zahnat dřímotu a navrátí nás do aktivního režimu.
Lidé se často bojí, že když se během dne natáhnou, aby si odpočinuli, budou spát několik hodin a probudí se celí rozlámaní. Krátký denní spánek je velmi užitečný, nesmí však opravdu trvat příliš dlouho. Už 10 minut spánku stačí k obnovení přílivu sil: například účastníci testů prováděných společností North Shore Sleep Medicine v Illinois v USA vykazovali po desetiminutovém oddechu vynikající výsledky.
Také doba, ve kterou se rozhodnete si lehnout, má svůj význam. Pokud budete spát příliš dlouho nebo až pozdě odpoledne, narušíte svůj denní rytmus. Spát ve dne je tedy nejen možné, ale i užitečné. Ne však déle než 20 minut. Probudíte se v rychlé fázi spánku a budete se cítit odpočatí.
Mýtus 2. Když si během dne dáme kávu, budeme večer špatně usínat.
Šálek kávy nám pomůže překonat nejproblémovější hodiny dne. Ovšem pouze šálek!
O kofeinu se říká dost špatného, avšak Lisa Sheaves z Americké akademie medicíny spánku svým pacientům opakuje, že v přiměřeném množství není pití kávy nic strašného. I lidé, kteří spí dostatečně dlouho, pociťují občas v odpoledních hodinách únavu – to je normální pokles celodenního rytmu.
Na kofein každý reaguje jinak. Možná jste ten typ, který vypije po obědě půl šálku kávy a večer nemůže usnout. Pokud špatně spíte, spojíte to s odpolední nebo večerní kávou. Je to stejné jako se spánkem během dne: hlavní je správná míra. Když to přeženete, dostanete se do uzavřeného kruhu: v noci nemůžete spát, protože jste vypili příliš mnoho kávy, ve dne pak bojujete proti ospalosti další kávou. Zkuste tedy nepít kávu později než ve 14 hodin.
Mýtus 3. Čokoládová tyčinka nebo sklenička limonády nás občerství.
Cukr zajistí dočasný příliv sil, za který zaplatíme ještě větší únavou.
V odpoledních hodinách přitahují automaty s limonádou a čokoládovými tyčinkami lidi jako magnet. Unavená těla od nás vyžadují další palivo! Výzkumy však prokázaly paradoxní výsledek.
Pokud lidem unaveným z nedostatku spánku dáme možnost, aby si sami vybrali jídlo, budou dávat přednost neadekvátnímu množství sladkostí a tučných jídel. Organismus žádá potravu s vysokým glykemickým indexem, protože ta mu zajistí velký energetický přínos. Háček je v tom, že když je cukr zpracován, zavalí nás únava dvojnásobnou silou. Už za hodinu po skleničce limonády se vám bude chtít spát víc než před tím. Účastníci pokusů, kterým dovolili jíst sladkosti, dělali mnohem více chyb při testech koncentrace, než ti, kteří takovou možnost neměli.
Lehký oběd z převážně bílkovinami bohaté stravy a zeleniny tedy funguje lépe, než bohaté menu plné tuků doprovázené moučníkem.
Mýtus 4. Cvičení mě unaví ještě mnohem víc.
Cvičení nevelké intenzity je výborný prostředek proti ospalosti. Pomůže nám se probrat a získat nové síly.
Cvičení brání negativním dopadům poklesu celodenního rytmu. Samozřejmě to neznamená, že hned po obědě se máme s vervou pustit do cvičení někde ve fitku.
Ze všeho nejlepší je desetiminutová procházka a obyčejná rozcvička po ní.
Všimněte si, ve kterou dobu se obvykle cítíte nejvíc unaveni. Když se přiblíží, jděte se projít a pak se protáhněte. Nečekejte, až se do únavy propadnete naplno. Přimějte se obejít blok domů a protáhnout se. Dříve, než se vám začnou zavírat oči. Jinak se nedokážete zvednout ze židle.
Každodenní odpolední rozcvička pomáhá také proti nespavosti. Pokud prodloužíte procházku na dvacet minut a podniknete ji 5-6 hodin před tím, než obvykle chodíte spát, usnete večer rychleji a také kvalita spánku bude lepší. Sportovat před spaním není vhodné, protože se to negativně podepíše na kvalitě spánku.
Mýtus 5. Ospalost je normální, s tím je třeba se smířit.
Pokud cítíte ustavičnou únavu, může to být signál nějakého patologického procesu v organismu. Je třeba obrátit se na lékaře.
Ano, dnes se často všichni cítíme unavení, uhonění a ospalí, to je bohužel symptom moderní doby. Neznamená to však, že bychom se měli chovat nedbale k vlastnímu organismu. Pokud cítíte během dne stálou únavu a nedokážete se soustředit, měli byste jít na vyšetření. Ospalost je příznakem mnoha dost závažných onemocnění.
Například snížená funkce štítné žlázy je endokrinní onemocnění, které je prvním z podezřelých, pokud si lékaři stěžujete na stálou únavu. Také deprese a mnohá jiná psychická onemocnění o sobě dávají vědět zvýšenou ospalostí. Nekvalitní spánek způsobený spánkovou apnoe rovněž vede ke zvýšené únavě. Zvýšená a dlouhodobá únava také zvyšuje riziko mozkových příhod, infarktů a onemocnění kardiovaskulárního systému.
Nezbude, než se dostatečně vyspat…
Je evidentní, že pokud cítíte stálou ospalost, musíte změnit svůj denní režim. Množství a kvalita spánku neovlivňují pouze váš denní výkon, působí především na vaše zdraví. Ospalost omezuje produktivitu, likviduje tvůrčí schopnosti a může být smrtelně nebezpečná například za volantem.
3 ranní procedury, kterými bychom měli začínat den
Jak jednoduché věci mohou změnit náš život