Jedna ze základních fyziologických potřeb člověka se dnes změnila bezmála v přepych. Nedostatek spánku pociťuje stále větší množství lidí. Přitom času na odpočinek máme dostatek, ale usnout, ponořit se do hlubokého spánku, je problém.
Nespavost je důsledkem neustálého stresu. Plodí ho stále rostoucí pracovní zátěž, problémy osobní i rodinné a další potíže. Člověk nakonec vůbec neví, co to je hodnotný hluboký spánek, pociťuje neustálou únavu a ztrácí chuť k jakékoli činnosti.
Léky jsou schopny odstranit pouze příznaky, problém však zůstává. Navíc účinek léku časem slábne, je třeba nasazovat silnější a to nám nijak neprospívá. Problém sám se neřeší, naopak prohlubuje se. Zbavit se ho můžeme i bez léků. Vyžaduje to však změnit životní styl. Jedno z řešení nabízí Ajurvéda.
Podle ajurvédy je základní lidskou energetickou charakteristikou dóša. Základ trvalého zdraví spočívá v rovnováze tří dóš : váty, pitty a kaphy. Každý člověk má již od narození zcela specifický a vyvážený poměr tří dóš (tridóša).
Ajurvéda spatřuje příčinu nespavosti a neklidného spánku ve zvýšené úrovni dóši Váty. Váta znamená pohyb. Všechno, co souvisí s vátou, má něco společného s pohybem – jak fyziologickým , tak psychickým. Váta reguluje krevní oběh, nervový systém, dýchání, aj. Odpovídá za aktivitu, pohyb a myšlenkový proces.
Je-li váta v rovnováze, cítíme příval tvůrčí síly, inspiraci, energii, lehkost. Pokud však váta zesílí, nastupuje neklid, vyčerpanost, únava. Nekonečný proud myšlenek vede k nespavosti a mozkové hyperaktivitě.
V důsledku toho člověk vědomě či podvědomě jedná tak, že dále posiluje váta dóšu.
K faktorům dráždícím nervovovou soustavu a provokujícím vznik nespavosti patří:
– sledování televize nebo sezení u počítače před spaním;
– pozdní večeře;
– příliš ostré, těžké nebo tučné jídlo k večeři ;
– příjem kofeinu v době 5 hodin před spaním;
– nedodržování přírodního rytmu. Podle ajurvédy by mnoho lidí mělo chodit spát do deseti večer, jinak budou těžce usínat a neodpočinou si.
Potraviny, které nám pomohou zbavit se nespavosti
- Teplé mléko. Vypitím šálku teplého mléka před spaním se zklidníme a spánek bude kvalitnější. Pro zlepšení chuti i účinku můžete k mléku přidat špetku muškátového oříšku, případně v kombinaci se špetkou rozdrcených mandlí a kardamomu.
- Višně. V průběhu dne snězte 10-20 višní, zlepší se usínání i spánek
- Rajčatová šťáva. Do šálku rajčatové šťávy přidejte 2 kávové lžičky cukru a dvě špetky muškátového oříšku. Vypijte mezi 16.-17. hodinou a večeřte mezi 18. a 19. hodinou.
- Večeře se musí skládat z teplého, šťavnatého jídla.
- Heřmánkový čaj. Heřmánek je skvělým prostředkem proti nespavosti, má uklidňující účinky a podporuje pevný spánek.
Procedury proti nespavosti
- Masáž hlavy a chodidel před spaním. Používá se sezamový, kokosový nebo jasmínový olej. Před masáží olej přihřejeme ve vodní lázní a pokožku masírujeme několik minut.
- Teplá koupel. Tento prostředek zklidňuje vátu a napomáhá pevnému spánku.
- Meditace. Pohodlně se usaďte na posteli a svou pozornost koncentrujte na „třetí oko“ (místo ve spodní střední části čela, mezi obočím). Sledujte proud svého dechu při vdechu i výdechu. Ke zbavení nespavosti použijte tradiční mantru „so-hum“. V duchu si při vdechu říkejte slabiku „so“ a při výdechu „hum“. Potom se položte na záda a v meditaci pokračujte.
Doufáme, že přírodní prostředky vám pomohou zbavit se nespavosti a každou noc si dobře odpočinout.
Jak se naučit usnout během 1 minuty
Myšlenkové cvičení před spaním