Ve smyslu dostupnosti na trhu avokádo už dávno přestalo být exotickým produktem. Poptávka po něm vzrůstá, ovoce bývá označováno za superpotravinu a v posledních letech se dá označit za vysloveně módní produkt.
PRO :
Co avokádo je a co obsahuje
Hruškovitý, zelený až černý plod pochází ze stromu Hruškovce přelahodného rostoucího v Americe. Obsahuje tuky vysoké biologické hodnoty, které jsou převážně nenasycené a neobsahují cholesterol. Kyselina olejová je v avokádu nejvíce zastoupená mastná kyselina, tuky jako kyselina palmitová, linolová a fosfolipidy mají velký význam pro meatbolismus lidské nervové soustavy. Volných mastných kyselin je v avokádu jen nepatrné množství. Dodávají mu jeho typické aroma.
Avokádo má vysokou nutriční a kalorickou hodnotu. Předkolumbovští obyvatelé Ameriky ho konzumovali místo masa.
Je skutečně mimořádně bohatým zdrojem vitamínu E. Nevyrovná se mu v tom žádný živočišný produkt. Z rostlinných potravin mají větší obsah vitamínu E jen olejnaté ořechy a semena, pšeničné klíčky a olivy. Vitamín E podporuje reprodukční soustavu a jako účinný antioxidant chrání před rakovinou a stárnutím buněk. Dále avokádo obsahuje významná množství vitamínů C, K, H, B3, B5 (kyseliny patothenové) a B6.
Z minerálních látek vyniká obsahem drasíku, který je o 35 % vyšší, než u banánů, dále železa, mědi, magnezia, fosforu a manganu. Železa má avokádo ze všech druhů ovoce nejvíc. Díky obsahu vitamínu C se dobře vstřebává. V avokád je také lutein, chránící zrak před degenerativními změnami.
Je rovněž velmi bohaté na vlákninu (5 %). Pro svoji nutriční hodnotu a terapeutické vlastnosti patří k nejvíce ceněným druhům ovoce. Je zásadité, zvláčňuje sliznici, a je tedy dokonale šetrné k trávicí soustavě.
Avokádo je vhodným a oblíbeným doplňkem do různých salátů, základem známého mexického guacamole a řady dalších pokrmů.
Nebezpečnou zajímavostí je smrtelná jedovatost avokáda pro papoušky a kanárky, proto ho nelze používat jako čerstvý doplněk potravy pro tyto ptáky.
Proti :
Popularita avokáda roste v posledním desetiletí geometrickou řadou. Dá se hovořit o jisté módnosti tohoto ovoce. Pěstitelé se snaží využít poptávky, jenomže v tom je bohužel skryt závažný problém. Jak nedávno uvedl britský list Guardian, k vypěstování půl kilogramu avokáda je potřeba přes 270 litrů vody. Kvůli získání plochy k jeho pěstování jsou káceny pralesní porosty především v Mexiku, ale i v dalších zemích Latinské Ameriky. Pracovní podmínky, za nichž je pěstováno a sklízeno, jsou často přímo otřesné. Některé sdělovací prostředky už položily otázku: stane se avokádo novým palmovým olejem? Co víme o vzdálených teritoriích, kde roste, o podmínkách lidí, kteří se živí jeho sběrem?
«Co má avokádo z výživového hlediska, co nikde jinde nezískáte», zkusil se zeptat Guardian. «Pokud ho kupujete kvůli vitaminu E, ještě bohatším zdrojem jsou slunečnicová semínka. Vitamin K najdete ve vysokých množstvích v brokolici a kapustě. Mononenasycené oleje v olivovém oleji a olivách. Abyste získali kyselinu listovou, dejte si čočku nebo květák».
Pokud si nejsme jisti etikou pěstování a sběru plodiny, máme vždycky alternativu. Nedá tak mnoho námahy ji najít. Snažme se být zodpovědní. Snažme se hledat alternativy, které rostou blíž, na místech, kam dohlédne každý, kdo chce vědět, co znamená pěstování a sběr plodiny pro lidi, kteří se tím živí. Alternativy, které se k nám dostanou snáz, s menší zátěží životního prostředí. Často rostou doslova za humny. Vezměme si například oblíbený kadeřávek. Je levný, jeho výživové přednosti jsou nesporné a v Evropě se dá snadno pěstovat.
Ale i když zvolíme módní dovoz, jako je avokádo, musíme si být jisti, že prospívá nejen našemu vlastnímu zdraví a pohodě, ale také lidem, kteří ho pěstují (nemáme na mysli ty, kteří na něm vydělávají).
Jídlo a vy: kdo koho kontroluje?
10 obyčejných potravin proti stárnutí