Ajurvéda nás učí velmi přesným metodám zjištění chorobného procesu ještě před tím, než se projeví jakékoli vnější příznaky onemocnění. Včasné odhalení příznaků nerovnováhy a chorobných reakcí v organismu umožňuje zjistit povahu jeho dalších reakcí.
Na západě se slovem „diagnóza“ rozumí stanovení nemoci na základě jejích projevů. Ajurvéda se nezaměřuje na nemoc, nýbrž se snaží podporovat energeticky vyvážený stav těla. Všechny ajurvédské léčebné metody se snaží nastolit stav rovnováhy. Diagnostikou ajurvéda rozumí stálé sledování vzájemného působení řádu (zdraví) a neladu (nemocí). Chorobný proces vidí jako vzájemné působení tělesných tkání a vlastností typických pro onemocnění. Symptomy nemoci jsou vždycky spojeny s porušením vyváženosti mezi třemi dóšami. Dóša je jednou ze základních lidských energetických charakteristik. Každý člověk se rodí s určitou tridóšou – poměrem tří základních dóš (váta, pitta a kapha). Jedna z nich vždy dominuje, druhá je slabší a třetí je doplňková. Zdraví znamená vyváženost všech tří dóš. Dojde-li k jejímu porušení, nastává nemoc. Jestliže se podaří pochopit povahu nerovnováhy, je možné léčbou nerovnováhu tří dóš obnovit. Proces návratu k rovnováze je dlouhodobý, avšak jeho účinky jsou trvalé.
Ajurvéda o diagnostice.
Každodenní sledování pulzu, jazyka, tváře, očí, nehtů a rtů poskytuje tomu, kdo se zabývá lidským zdravím z hlediska ajurvédy, přesné indikátory, podle kterých dokáže určit, jaké patologické procesy v těle probíhají, jaké orgány a dóši jsou poškozeny a kde se hromadí jedovaté látky. Pravidelným sledováním těchto indikátorů mohou tedy být patologické příznaky zjištěny dříve, než nemoc propukne a je možné přijmout preventivní opatření.
Ajurvéda učí, že nemocný je živou knihou a aby bylo možné pochopit podmínky jeho fyzického prospívání, je třeba v této knize číst každý den.
Diagnostika podle tváře.
Tvář je zrcadlem mysli. Na každé tváři najdeme mnoho linií, drobných čárek a vrásek. Dojde-li k nějaké poruše nebo nemoci, vaše tvář to ukáže. Pozorujte proto svou tvář v zrcadle pravidelně a bedlivě.
- Vodorovné vrásky na čele ukazují na nějaké hluboko ukryté úzkosti a neklid.
- Svislá linie mezi obočím na pravé straně poukazuje na to, že potlačování vašich emocí se nepříznivě odráží na játrech.
- Svislá linie mezi obočím na levé straně ukazuje, že máte podrážděnou slezinu.
Plná a naběhlá spodní víčka jsou dokladem nějaké poruchy ve funkci ledvin.
Změna zbarvení nosu nebo tváří má rovněž vztah k oblasti ledvin. Znamená, že organismus nevstřebává železo nebo kyselinu listovou a výměna látková nefunguje náležitým způsobem. Důvodem je snížené agní. Tímto slovem ajurvéda označuje takzvaný trávicí oheň. Špatné trávení je podle ajurvédy hlavním faktorem vzniku nemocí, zatímco dobré trávení je zárukou dobrého zdraví.
Lidem konstituce váta se obvykle nedaří přibrat na váze. Mají proto propadlé, povislé tváře. Lidé, jejichž výměna látková je zpomalena – kapha konstituce – mohou zadržovat vodu a ukládat tuky, proto jejich tváře budou kulaté až odulé.
Na konstituci ukazuje špička nosu. Ostrý nos ukazuje na pittu, nos rozpláclý a tupý na kaphu, křivý nos nebo nos hákovitého tvaru na vátu.
Diagnostika podle rtů.
Stejně jako jiné části těla – například jazyk, nehty, obličej nebo oči – také rty odrážejí zdraví nebo chorobný stav různých orgánů. Je třeba sledovat velikost, tvar, povrch, barvu a konturu úst.
Pokud jsou rty suché a drsné, je to známkou dehydratace nebo váta poruch. Také nervozita a strach mohou být příčinou suchosti a a rovněž chvění rtů. Při anémii jsou rty bledé. V důsledku chronického kuřáctví pak můžeme vidět rty zahnědlé a dokonce až začernalé.
Četné opakování zánětlivých procesů na povrchu rtů ukazuje na lišej a chronickou poruchu pitta.
Pokud se na rtech objeví velké množství světle hnědých puntíků, je třeba příčinu hledat ve špatném trávení anebo výskytu hlístů v tlustém střevě.
Při onemocnění žloutenkou získávají rty žlutavou barvu, při srdečních onemocněních budou rty kvůli nedostatku kyslíku modré. Nestejné zbarvení různých úseků na rtech dokládá defekty v odpovídajících orgánech.
Diagnostika podle nehtů.
Podle tvrzení Ajurvédy jsou nehty vedlejším produktem kostí, nejsou tedy, jak učí západní medicína, derivátem kůže. Prohlédněte si velikost, tvar, povrch a obrys svých nehtů. Zjistěte také, jsou-li pružné, měkké, jemné nebo křehké a zda se snadno lámou.
- Pokud jsou nehty suché, křivé, hrubé a snadno se lámou, převládá v organismu váta.
- Jsou-li nehty měkké, růžové a jemné, dají se snadno ohnout a jemně se lesknou, pak v organismu převládá pitta.
- Jestliže jsou nehty silné, pevné, měkké, silně se lesknou a mají pravidelné obrysy, potom je zřejmé, že v organismu převládá kapha.
Dlouhé čáry na nehtech ukazují, že trávicí systém špatně vstřebává potravu. Příčné žlábky na nehtech jsou dokladem nesprávné výživy nebo zanedbaných nemocí.
Někdy mohou být nehty vypouklé, silně vystupující až cibulkovité a mohou připomínat paličky k bubnu. Pro tuto podobu se takovému vzhledu nehtů říká „clubbing“. Vypovídá o špatném stavu nebo onemocnění srdce.
Když nehet tvarem připomíná lžičku a je natolik prohnutý, že se na něm udrží kapka vody, bude příčina velmi pravděpodobně v nedostatku železa. Bílé skvrnky na povrchu nehtů signalizují nedostatek zinku nebo vápníku.
- Bledá barva nehtů ukazuje na anémii.
- Nehty výrazně červené jsou svědectvím přebytku červených krevních tělísek.
- Žlutavost nehtů vypovídá o slabých játrech nebo žloutence.
- Nehty zamodralé nasvědčují slabému srdci.
[Sklik_adv2]
Každý prst je propojen s určitým orgánem:
- palec je spojen s mozkem a lebkou,
- ukazováček souvisí s plícemi,
- prostředníček má spojení s tenkým střevem,
- prsteníček s ledvinami,
- malíček je propojen se srdcem.
Bílé tečky na prsteníčku ukazují na ukládání vápníku v ledvinách. Pokud se bílé tečky vyskytují na ukazováčku, vypovídá to o hromadění vápníku v plicích.
Diagnostika podle očí.
Podle ajurvédy je třeba sledovat také oční bělmo a zjišťovat případné poruchy vidění. Malé, suché, citlivé a často pomrkávající oči ukazují na převládání typu váta v organismu. Zvýšená frekvence mrkání ukazuje na hluboko skrytou nervozitu, úzkost či obavy. Povislé horní víčko prozrazuje pocity bezbrannosti, strachu, ztrátu jistoty a poruchu váty. Velké, krásné a přitažlivé oči prozrazují kapha konstituci. Někdy jsou však kapha oči stiženy častým slzením a víčka jsou těžká a pokleslá.
Oči typu pitta jsou lesklé a citlivé na světlo, mívají světlou barvu, projevuje se tendence ke krátkozrakosti. Někdy mohou být začervenalé nebo se zažloutlým bělmem. Podle ajurvédy získávají oči svou energii z jednoho ze základních živlů – ohně. Citlivost sítnice na světlo je důsledkem ohnivé energie. Lidé pitta konstituce mívají v organismu přebytek ohně a jejich oči jsou dokonce velmi často vysoce citlivé na světlo.
Pokud jsou oči vystupující, prozrazuje to nesprávnou funkci štítné žlázy. Bledá spojivka odkazuje na anémii. Spojivka, která má barvu v různé sytosti zažloutlou, ukazuje na jaterní nedostatečnost.
Sledovat je třeba také barvu, velikost a tvar oční duhovky. Malá duhovka ukazuje na slabost kloubů. Pokud duhovku obkružuje bílý kruh, ukazuje to na nadměrnou spotřebu soli nebo cukru. Ve středním věku to však může být příznakem stresu. Je-li tento bílý kruh kolem duhovky velmi výrazný a jeho barva výrazně bílá, zvláště pak ve středním věku, signalizuje to přeměny kloubů. Klouby budou praskat a lámat se, pravděpodobné jsou bolesti v nich a artritidy. Hnědavě černé body na duhovce ukazují na nedostatečnou schopnost střeva vstřebávat železo.
Praskliny na patách: preventivní péče a léčba
Program radikálního omlazení