Únava má nepříjemnou tendenci se hromadit a narůstat. Jak se včas vzpružit a nabrat novou svěžest? Káva a spánek někdy nestačí. Zkusili jsme pro vás vybrat ty nejobyčejnější, docela jednoduché způsoby.
VODA
Snížená schopnost soustředění, klesající pracovní výkon, podrážděnost, bolesti hlavy, únava, ztráta čilosti – to všechno jsou projevy už mírné dehydratace. Jestliže je chronická, nastupuje řada dalších možných komplikací, od zhoršování paměti a pomalého rozhodování až po záněty močových cest a problémy s ledvinami.
Voda brání přehřátí organismu, zajišťuje přísun energie, vitaminů, minerálů a dalších živin a a zároveň z něj odplavuje odpadní látky a toxiny. Tvoří 50 – 75 % celkové hmotnosti (podle množství tělesného tuku) a je zcela nepostradatelná pro správnou činnost mozku. Jestliže se napijeme až když cítíme žízeň, je to pozdě.
Během pracovní doby vypije většina lidí ani ne 40 % denního příjmu tekutin. To nestačí. Průměr by měl být alespoň 60 – 65 %.
Představme si situaci, kdy nás hned v časném dopoledni čeká důležitá prezentace.
Co jsme do té doby vypili? V lepším případě ranní čaj nebo kávu. Načež nejméně půlhodinu nepřetržitě mluvíme. Každým vydechnutím se zbavujeme tekutin v podobě páry. Po takové akci nás může opravdu pekelně rozbolet hlava a může nás bolet celé tělo. Půjde o projevy dehydratace.
Čeká-li nás podobná pracovní zátěž, měli bychom ještě před ní do těla dostat alespoň půl litru vody. Bolest hlavy nám působí nedostatek tekutin, jehož vlivem krev houstne a cévy zvětšují průměr.
Minimální denní příjem tekutin by měl dosahovat alespoň 2,5 l. Půl až jeden litr může pocházet z jídla (ovoce, zelenina, polévky apod.). Tekutiny můžeme získávat také v podobě čistých ovocných a zeleninových šťáv, bylinných nebo ovocných čajů. Rozmanitost je tu na prospěch věci.
Až se zas budete cítit úplně vyčerpaní, zkuste se zamyslet nad tím, kolik jste toho od rána vypili. Může to být klíč k řešení problémů!
MASÁŽ
Cvičit po ránu se nám většinou nechce, často na to nemáme ani dost času, zvláště když si rádi přispíme. Ale chvilku pro masáž uší bychom snad najít mohli.
Masáž ušního boltce, respektive ucha, je součástí tak zvané aurikulární terapie, která připomíná akupunkturu, s níž má také společné čínské kořeny. Je to jeden z nejúčinnějších způsobů zvýšení tělesného tonusu. Podle aurikulárních terapeutů je na ušních boltcích 200 biologicky aktivních bodů, reflexně spojených se všemi tělesnými orgány. Tyto body se dají využít i k léčebným zákrokům. Masáží uší zlepšíme prokrvení orgánů a aktivizujeme činnost nervové soustavy.
Masáž můžeme dělat v posteli hned po probuzení. Palcem a ukazováčkem nejprve promneme horní část ucha. Postupně se pak přesunujeme k boltci. Dobré rovněž je krátce se za uši potahovat směrem nahoru a do stran. Masáž můžeme během dne zopakovat. Zvláště pokud máme sedavé zaměstnání, je to výborný stimulující prostředek. Rozproudí krev ve vnitřních orgánech a přispěje ke zlepšení celkového tělesného pocitu. Jemnou masáží ušních lalůčků můžeme také odstranit nastupující bolest hlavy nebo krku.
AROMATERAPIE
Éterické oleje dělají opravdové zázraky. Podle potřeby nás uklidní nebo proberou a aktivují. Důležité je umět vybrat správnou vůni a správně ji použít. Doplnit energii ze všeho nejlíp pomáhají citrusové vůně. Anýz, muškátový oříšek a pačuli povzbuzují pracovní aktivitu, jalovec podpoří tvůrčí i pracovní schopnosti. V boji s únavou je účinný rozmarýn, borovice a máta peprná, jejichž vůně posiluje pracovní výkon.
K posílení efektu můžeme oleje různě mísit a kombinovat. Aroma můžeme nejen vdechovat, ale přidáme-li pár kapek oleje do krému, můžeme ho nanášet i na pokožku. Musíme jen dát pozor, aby se nám náhodně nedostal na kůži olej koncentrovaný, mohlo by dojít k popálení.
JÍDLO
Zabránit vzniku neúměrné únavy z běžné tělesné zátěže můžeme hned po ránu správně zvolenou snídaní. V Británii byl dokonce proveden výzkum zjišťující nejvhodnější potraviny k prvnímu jídlu dne. Naprostým šampiónem se stalo červené jablko. Je skvělým zdrojem vitamínu, tekutin a vlákniny. Do seznamu byly zařazeny také ořechy, kuře, ryba, ovesné vločky a čaj.
Pravidelné jídlo, lehké, vyvážené pokrmy, dostatek ovoce a zeleniny s akcentem na zeleninu listovou, vyřazení cukru – to všechno pomáhá organismu odlehčit se, zastavit případné počínající zánětlivé procesy a zabránit vzniku nových. K odstranění běžné únavy nám pak postačí krátký odpočinek, uvolňující relax či vydatný spánek.
ČAJ
Abychom zvýšili svou čilost, nemusíme pít jen kávu. Nejoblíbenějšími druhy čaje jsou černý a zelený. Obecně se předpokládá, že zelený čaj má v sobě více prospěšných látek, avšak pro toho, kdo má problémy s nízkým tlakem, je černý čaj vhodnější. Čaj obecně stimuluje myšlenkovou činnost a zvedá náladu. S jeho množstvím to však, stejně jako u kávy, nebudeme přehánět.
Stimulující účinek můžeme posílit přidáním citronu, kousků pomerančové kůry (dáme pozor na chemické ošetření), listů černého rybízu nebo klikvy. Vhodné je také některé koření, jako například kardamom, skořice, pepř či muškátový oříšek.Výborný je čaj šípkový, zázvorový nebo mátový a řada bylinných čajů, především těch, které organismus očišťují.
Jak správně meditovat
Zázračný bod na zátylku. Stačí kousek ledu a stane se zázrak!