Rychlý způsob života nás přivádí do různých vypjatých situací a snadno se pak ocitáme ve stresu. Tento stav, je-li opakovaný, může vést až k chronické únavě. Jak se zbavit těchto stavů? Jak setřást každodenní napětí?
Mezi stresem a chronickou únavou je množství rozdílů. Jsou to dva podobné, ale rozdílné stavy. Chronická únava je doprovázena stálým pocitem vyčerpání. Souvisí s pracovním přetížením, nedostatkem spánku i nesprávnou výživou, která organismu nedodává všechno, co potřebuje.
1. Lehký stres
Může vzniknout v důsledku silného leknutí nebo v nějaké extrémní situaci. Má mobilizovat obranné funkce organismu. Obvykle trvá několik vteřin. Charakteristická je zvýšená hladina adrenalinu v krvi. Člověk může pociťovat lehkou závrať, nával krve do hlavy, krátkou zástavu dechu. To vše napomáhá rychlému, instinktivnímu rozhodnutí k nalezení východiska ze stresové situace.
2. První fáze stresu
I při přetížení se člověk s újily nějak vypořádat musí. Pokud se úroveň zátěže nesnižuje, je organismus nucen reagovat na situaci po svém. Tato vynucená podpora aktivity mění únavu na jiný stav – na stres.
Vyčerpávající se zásoby energie se projevují podrážděností, bolestí hlavy a pocitem skleslosti.
3. Druhá fáze stresu
Jestliže první stresové příznaky nepřimějí člověka ke snížení zátěže, začíná se celkový stav ogranismu viditelně horšit. Bolesti hlavy přecházejí v migrény, přidává se pocit stálé suchosti v hrdle, zvýšená nervozita, různé vyrážky a loupavost kůže, roztržitost a „opotřebenost“ profesionálních návyků. Ovlivněna je pohlavní aktivita – ať už se snižuje nebo naopak zvyšuje, dochází k nervovým selháním, spánkovým poruchám, nechutenství. Pokud bude tento stav ignorován, přejde ve chronický.
4. Chronický stres
Ke všemu výše uvedenému se přidává pocit stálého ohrožení a pronásledování, může docházet ke sluchovým a vizuálním halucinacím. Celkový tonus klesá a pracovní aktivita je na nule.
Jak se zbavit stresu a chronické únavy?
Abychom svůj organismus nepřivedli do popsaného stavu, je třeba mít přesně vyhrazen čas na práci a na odpočinek. Ani stres ani chronická únava svou podstatou nejsou vlastně nemoci, žádná standardní léčba neexistuje.
Když se však ocitneme v takovém stavu, je především nezbytné naordinovat si odpočinek. Nejlepším způsobem je aktivita, ať už při pěších vycházkách nebo v tréninkovém sále fitka. Sportovní zátěž vrátí tělu patřičný tonus, zbaví ho ztuhlosti a zároveň nám „vyčistí“ hlavu.
Důležité rovněž je pravidelně jíst. Kromě přesného časového rozvrhu je třeba věnovat ppozornost složení stravy, která musí být bohatá a pestrá, dodávat vitamíny i dostatek bílkovin, nutné minimum tuků a přiměřenoou dávku sacharidů.
Je dobré uplatnit některé relaxační metody. Někomu vyhovuje aromaterapie, jiným četba nebo jízda na kole. Univerzální metodou zklidnění nervové soustavy je činnost s uplatněním jemné motoriky, která byla praktikována už v dobách, kdy lidé měli pro podobné stavy jiná jména. Docela obyčejné šití, vyšívání, pletení, nebo kreslení či psaní, drobné mechanické nebo řezbářské práce. Člověk se soustředí na drobné detaily své tvorby a snadněji se zbavuje vedlejších myšlenek každodenní rutiny.
Dobrým prostředkem jsou tovněž bylinné čaje, které pomáhají uvolnit pocit nervového napětí– například třezalka, levandule nebo meduňka.
Nepouštějte si stres do života. Pamatujte, že se nejde zavděčit všem. Neomlouvejte se zbytečně, neobviňujte se. Když se vám něco nepodaří, nepropadejte panice. Nic se neděje, chybu napravíte, nezveličujte ji. Snažte se naplnit život kladnými emocemi a srdečnými a přátelskými vztahy.
Desetkrát pro meditaci
Zenový klid: jak ho zachovat?