Co může být špatného na tom, když svoje kancelářské křeslo nahradíte stolem pro práci vestoje? Spousta věcí.
Možná už vás poněkud vyčerpávají vyznavači zdravého životního způsobu, kteří se zas a znovu pokoušejí přesvědčit vás o tom, že práce vsedě není o nic lepší než kouření. Jistěže sedavý způsob života nelze označit za zdravý. Jestliže však začnete většinu času trávit vestoje, těžko své zdraví nějak podstatně vylepšíte.
Stále častěji výsledky vědeckých studií ukazují, že mnohé výhody, které s planoucíma očima hlásají kazatelé práce vestoje jsou, jemně řečeno, pořádně přehnané. Jednoduše řečeno, nic nenahradí starý dobrý sport.
Epidemie nemocí vyvolaných sedavým způsobem života je zcela reálná.
Ano, v moderním světě tráví spousta lidí většinu času vsedě. Souvisí to buď s nutností sedět u počítače nebo s touhou trávit volný čas na gauči při sledování oblíbeného seriálu. Ať už to však souvisí s čímkoli, výsledek to má jediný – všichni se v průběhu dne stále méně pohybujeme. A i když se někam přesunujeme, děláme to vsedě, přičemž spoustu času strávíme v dopravních zácpách.
Celou dobu stát nám ale také příliš neprospívá.
Výše řečené ovšem neznamená, že když si pořídíte stůl pro práci vestoje, rázem tím vyřešíte své zdravotní problémy. Redaktoři New York Times si nedávno na některá téměř fantastická tvrzení vyznavačů práce vestoje posvítili blíže.
Sloupkař sekce „Zdraví“ Aaron E. Caroll uvádí, že výsledky některých studií mohou člověka zmýlit. I když výsledky výzkumů sedavého způsobu života jednohlasně konstatují, že tento životní styl negativně působí na lidské zdraví, důkazy, že jeho náhrada jakýmsi stojacím životním stylem by situaci podstatně zlepšily, prostě neexistují.
Neúměrně velké množství studií se soustřeďuje výhradně na negativní důsledky sedavého životního způsobu a na pozitivní dopady způsobu života vestoje. Ovšem vědci hodní svého jména mají své výzkumy provádět z hlediska neutrálního, mají se tedy snažit dát odpovědi na všechny otázky. Může sezení v něčem ovlivňovat lidské zdraví také pozitivně? A může na něj třeba stání působit negativně?
Skutečně existují i studie, které tvrdí, že pokud větší část dne prostojíte, neodrazí se to na vašem zdraví právě tím nejlepším způsobem.
Výsledky jednoho z výzkumů s více než čtyřiceti tisíci účastníků ukázaly, že práce vyžadující, aby byl člověk na nohou – ať už stojí nebo chodí – více než šest hodin denně, přímo souvisí s nezbytností operace křečových žil. Pracovní den strávený většinou na nohou zdvojnásobuje, v některých případech až ztrojnásobuje pravděpodobnost, že tato operace bude nutná. To jsou významná čísla, i když uvážíme, že taková práce může souviset se sociálním postavením a zdraví je ovlivněno řadou dalších faktorů, jako jsou životní prostředí či klimatické podmínky.
Jiná studie, zaměřená na život sedmi tisíc osob po dobu dvanácti let zjistila, že při převažující práci vestoje dvakrát narůstá riziko kardio-vaskulárních onemocnění v porovnání s tímto rizikem u lidí pracujících vsedě.
Mýtus o spalování kalorií.
Tak moment – copak stání snad nespaluje víc kalorií než sezení? Tedy… technicky vzato tomu tak je. Ovšem množství kalorií, které takhle spálíte, je nicotné.
Harvardská studie zjistila, že lidé vestoje spalují za hodinu o osm kalorií více než vsedě. Budete-li tedy používat stůl pro práci vestoje po tři hodiny, získáte výhru čtyřiadvaceti kalorií. Autoři studie k tomu dodávají, že zhruba tolik kalorií má jedna mrkev. Pokud se o polední přestávce půjdete na půl hodiny projít, spálíte více než sto kalorií.
Místo co byste stáli, přecházejte sem tam.
Pokud vám stůl pro práci vestoje vyhovuje, neshledává Caroll nic špatného na tom, když ho budete používat i nadále. Jenom ho nepokládejte za všelék na všechny zdravotní problémy a nečekejte, že vám nahradí cvičení.
Pokud si skutečně chcete dát do pořádku zdraví a zbavit se problémů s nadváhou, musíte se víc hýbat a ne setrvávat nepohnutě na jednom místě po celý den, ať už vsedě nebo vestoje.
Caroll doporučuje čas od času vstát od stolu a projít se. Je-li to možné, použijte místo výtahu schodiště, když telefonujete s klientem, vstaňte a choďte a snažte se dostat nejméně jednou za den ven. Už pouhých deset minut chůze denně prospívá mozku, zvyšuje jeho aktivitu a výkon.
Takže místo co byste vydali nemalé peníze za módní stůl pro práci vestoje, můžete dost ušetřit, když si koupíte pár dobrých tenisek, strčíte je pod obyčejný kancelářský stůl a pravidelně v nich budete běhat.
Podle článku Betsy Mikelové: „It’s Official: Standing Desks Are the Most Overblown Health Fad of All Time“
Lék na sedavý způsob života
Tajemství chronobiologie aneb jak žít podle biorytmů