Zatančeme si..!
Lidský mozek je podivuhodný. Není to tak dlouho, co vědci zjistili, že mozek ovládá neuroplasticitu. Není to tak, že by neurony umíraly a žádné je nenahrazovaly. Mozek dokáže svá neuronová spojení obnovovat v průběhu celého svého života. Doktor Michael Merzenich je jedním z předních neurologů, kteří tuto zázračnou mozkovou schopnost objevili. Jeden z autorů pojmu „neuroplasticita“ doktor Merzenich vysvětluje:
„Ještě docela nedávno se mělo za to, že lidský mozek je něco jako součást zařízení a jakmile člověk dosáhne určitého stádia svého rozvoje, nezbývá mozku nic jiného než postupný úpadek. Teď už víme, že to tak ani zdaleka není.“
Jinak řečeno při správné stimulaci (několik dobrých příkladů najdete dále v textu) dokážeme zpomalit, ne-li zastavit pokles rozumových schopností spojený se stářím. A co má tohle všechno společného s tancem? Velmi mnoho.
Neurobiologové z Německého centra neurodegenerativních onemocnění v Magdeburgu během svého výzkumu zjistili dosti zajímavé věci. Každý ze skupiny starších dobrovolných účastníků výzkumu (průměrný věk byl 68 let) musel absolvovat buď osmnáctiměsíční kurz cvičení zaměřeného na vytrvalost a pružnost anebo kurz tance. Když kurzy skončily, zkoumali vědci změny v mozkové aktivitě zkoumaných osob.
Podívejte se, co výzkumný tým zjistil:
1. U obou skupin zaznamenali „zvýšení hodnot v oblasti hippocampu“.
To je patrně nejzávažnější výsledek tohoto výzkumu. Oblast hippocampu odpovídá za nesčetné poznávací funkce, má na starosti učení a paměť. Navíc právě tuto oblast napadá a ničí Alzheimrova choroba.
2. Tanec představuje pro mozek efektivnější druh aktivity nežli cvičení zaměřené na vytrvalost.
Doktorka Katrin Rehfeldová, vedoucí autorka výzkumu, říká: „V tomto výzkumu ukazujeme, že dva různé typy fyzického cvičení (tanec a trénink zaměřený na zvýšení odolnosti) zvětšují tu oblast mozku, která se s věkem zmenšuje. Byl to však tanec, co vedlo ke znatelným proměnám chování z hlediska zlepšení rovnováhy.“
Účastníci experimentu tančili v různém stylu – jazz, quadrille, latinskoamerické tance a country. Taneční pohyby se každý druhý týden měnily, aby dobrovolníci byli v neustálém procesu učení.
Krom toho byli lidé v taneční skupině omezeni časovým limitem a pevně daným souborem pravidel. Tato další komplikace úkolu stimulovala mozkové oblasti zodpovídající za učení a paměť.
Doktorka Rehfeldová přitom poznamenává, že pacienti postižení demencí často pozitivně reagují právě na poslech hudby. Doufá, že spojením fyzické aktivity s kognitivní stimulací se vědcům podaří v boji proti této strašlivé nemoci dosáhnout pozitivního výsledku.
Doufáme spolu s vámi, paní doktorko! Skvělá práce!
Co jiného můžete dělat? Co když tanec není zrovna váš koníček? Nic se neděje! Vyzkoušejte jednu nebo více z těchto rad, abyste svému mozku zadávali každodenní úkoly:
– Řešte rébusy, hlavolamy nebo sudoku.
– Dělejte něco, co jste nikdy před tím dělat nezkoušeli. Zkoušejte něco nového každý den.
– Počítejte zpaměti.
– Smartphone dejte stranou a vezměte si místo něj nějakou beletrii.
– Každý den věnujte čtvrt hodiny procházce. (Oblíbené doporučení doktora Merzeniche.)
– Pořiďte si psa, choďte s ním na procházky a užívejte si krásu přírody kolem sebe.
Podle materiálů powerofpositivity.com
10 dárků pro mozek. Potřebuje je každý den.
Rozhýbejte mozek – 6 způsobů jak zvítězit nad informačním přetížením