Založeno na výsledcích neurobiologického výzkumu.
Žijeme v době informací. S tím, jak se stále zdokonaluje a zrychluje způsob jejich šíření, nabývá čím dál větší důležitosti nejen schopnost správně s datovými toky pracovat, ale také se bránit jejich náporu. „Informační přetíženost“ je pojem, který se stále více blíží diagnóze. Zvláště nebezpečné je přehlcení informacemi pro lidi, kteří pracují s jejich skutečně velkými objemy. O způsobu, kterým mozek zpracovává informace a jak se dá tento proces vylepšit, hovoří psychiatr, autor bestsellerů o lidské mysli a činnosti mozku a podnikatelský poradce Srini Pillay.
Přetížení informacemi je dnes v lidském životě je všudypřítomné, počínaje nekonečně se odvíjející páskou s posledními zprávami na televizní obrazovce až po emaily, které nám každou minutu padají do poštovní schránky. Použijeme-li technické výrazivo, můžeme říci, že lidský mozek, tedy mozek každého z nás, má zařízení k tomu, aby si s touto zátěží poradil. Informace nasává „vysavač“, k ukládání krátkodobých dat má mozek vlastní paměťovou „nádrž“, existuje také mozkový „mixér“ pro lepší strávení novinek, „pevný disk“, na kterém jsou uloženy dlouhodobé informace a má dokonce i svůj „koš“ sloužící k odstraňování toho, co je zbytečné. Účinné využívání všech těchto zařízení má v podmínkách přetížení informacemi zásadní význam. Abyste je skutečně účinně využívat dokázali, musíte přesně vědět, jak každá z těchto částí mozku funguje a kdy a jak je nejlepší ji používat. Šest zásad, které dále uvádíme, vám v každodenním boji proti náporu dat pomůže zachovávat mozkovou hygienu.
- Seřiďte vysavač.
Vysavač představují mozková centra pozornosti. Pokud je správně neseřídíte, posbírají všude, kde se budete pohybovat, každý bit informace. Nastavit jejich reakce je nejlepší v rozsahu „od globálního k lokálnímu“ neboli od celkového k místnímu. Místní reakce znamená přemýšlení o tom, co se právě stalo, zatímco reakce globální, celková, znamená úvahy o všech nejdůležitějších úkolech, které jsou před vámi. Trénování „lokální reakce“ mozku vám umožní rozvíjet schopnost věnovat se více činnostem najednou a také efektivitu. Když vás během pracovního dne zavalí deset úkolů najednou, dejte si „nesoustředěnou“ pauzu. Přemýšlejte při ní nad tím, co jste právě udělali, zhodnoťte si, jak to proběhlo a jak to může ovlivnit další, následující úkol. Nepřemýšlejte o pracovním dni jako celku.
- Vybavte „nádrž“ filtrem.
Nádrží je lidská krátkodobá paměť. Podobá se hrnku, do kterého jste nalili nápady. Hrnek má určitý objem, je tedy zvláště rozčilující, když obsahuje zbytečné informace. Řešením je filtrování informací v průběhu celého dne. Filtrování může mít aktivní a reaktivní podobu. Reaktivní způsob znamená, že si člověk řekne „příliš mnoho informací“ a vyšle mozku signál, aby dál už nic nevnímal. Aaktivní filtr je způsob přípravy mozku na ignorování toho, co je zbytečné, už předem. Kupříkladu hned ráno vypnete upozornění sociálních sítí a webů, aby vás v průběhu dne nerozptylovaly.
- Zapněte mixér.
Mixér je mozková kůra, která odpovídá za různé stavy vědomí, tedy za lidskou schopnost spojovat informace. Uvolnit v mozku místo můžete spojováním a kombinováním myšlenek, které pak budou mozkem vnímány jako jediný neuronový řetězec a ne hned několik. Když je člověk soustředěn, funguje jeho mozek v režimu hromadění nového, nikoli spojování již známého. Právě proto je v průběhu dne nezbytné zařazovat nesoustředěné pauzy – aby se aktivovaly neuronové řetězce. Jestliže musíte v průběhu dne přijmout velkou spoustu informací, můžete si pomoci zdánlivě paradoxním postupem – vytýčit si další úkol, avšak takový, který bude pro „mixér“ podnětem. Procházka například velmi stimuluje kreativitu a mozkovou kůru.
- Chraňte pevný disk.
Pevný disk neboli hard disk představuje lidská dlouhodobá paměť, kterou lze posílit během několika málo minut. Abyste si v paměti pevně uchovali to, co si nezbytně potřebujete zapamatovat, použijte techniku „učení s přestávkami“. Místo nepřetržité práce bez zastavení si dopřejte krátkodobé rozptylující pauzy. To je skutečně vel mi užitečný způsob. Díky němu se „hrnek“ krátkodobé paměti rychle vyprázdní a to, co je skutečně nezbytně třeba zachovat a zapamatovat si, bude hladce přeneseno na „pevný disk“.
- Připojte koš.
Lidé se často obávají, že zapomenou na některé důležité věci. Zároveň však existují takové skutečnosti, na které zapomenout jednoduše nemohou. Celý den si například člověk pamatuje napomenutí, které nemuselo být nijak dlouhé, stejně jako chybu jíž se dopustil a o které dokonce ani nemusí nikdo jiný vědět. Čím jsme starší, tím více se zhoršuje funkce úmyslného zapomínání. Paradoxně si tak déle pamatujeme to, co nás zneklidňuje. Částečně i kvůli celkové obavě ze zapomínání se mozek podvědomě soustřeďuje na zapamatování právě těchto věcí. Jednou z možností obrany je rychlá výměna paměti. Jakmile se začnou hlásit trýznivé vzpomínky, pusťte si svou oblíbenou hudbu anebo se dívejte na obrázek, který máte rádi. Této technice se říká „přímé zapomenutí“. Umožňuje důsledně eliminovat mučivé vzpomínky ještě před tím, než v paměti zakoření.
- Řiďte energetické toky.
Bylo vědecky zjištěno, že ačkoli mozek v průměru zabírá pouhá dvě procenta hmotnosti lidského těla, spotřebuje dvacet procent veškeré jeho energie. Nedostatek sil by tedy významně ovlivnil mozkovou činnost. Věnujte se proto fyzickým aktivitrám typu jógy nebo jiných cvičení, která zlepší kvalitu vašeho života a pomohou vám využívat svoji energii efektivně. Cvičení poskytuje mozku přestávku a čas na regeneraci. Zlepšuje navíc celkové prokrvení, což je pro výživu mozku velmi blahodárné.
Pokud se budete uvedených zásad držet, naučíte se zorganizovat si den a svoje aktivity v něm takovým způsobem, abyste se vyhnuli informačnímu přetížení. Můžete si kupříkladu rozdělit pracovní den na úseky o pětačtyřiceti minutách a mezi nimi si vždycky dát čtvrthodinovou pauizu. Přestávek můžete využít k aktivnímu filtrování informací, k trénování lokálních reakcí nebo je brát jako nesoustředěnou pauzu. Aby byl účinek této metody co nejvýraznější a rychlý, používejte ji i v domácím prostředí.
Srini Pillay
Burnout: Jak vyřešit problém ženského vyhoření
Železné ladies aneb proč silné ženy omdlévají