Co dělat, abychom přestali být zajatci minulé zkušenosti.
Žádný trénink zaměřený na osobní růst ani žádný speciální „reset“ vám nedokáží z mozku vymazat špatné návyky. Ty zůstávají v paměti nervových obvodů uložené navždy. A tak i když se vám podařilo přestat kouřit už před deseti lety a od té doby jste se cigarety ani nedotkli, nepodaří se vám svůj mozek přimět, aby zapomněl, co si dosud přesně pamatuje: jak jste škrtli sirkou nebo zapalovačem, zapálili, potáhli z cigarety a pak vyfoukli kotouče dýmu. Neurony pečlivě zaznamenávají vzorce chování, bez ohledu na to, zda bylo dobré nebo špatné. Nezapomenete, jak se udržet na hladině, pokud jste se už jednou naučili plavat. A jestliže se pokaždé před spaním nacpete, každý pátek se opíjíte, nesmyslně rozhazujete při nakupování peníze a v kritických situacích hrubě nadáváte, budou se i tyhle situace jako na stisknutí knoflíku „opakovat“ v mozku přehrávat znovu a znovu.
Špatné návyky zkrátka nikam nezmizí, jenom oslabují na pozadí návyků nových. Čím déle jste zachovávali určitý druh chování, čím více vám pomáhalo v ten pravý okamžik, tím těžší je potom se ho zbavit. Proto v každé zamotané či kritické situaci děláte ve svých třiceti či čtyřiceti letech totéž, co jste dělali když vám bylo deset, dvanáct a možná dokonce i jenom pět let. A jestliže se snažíte za každou cenu to přestat dělat, ocitáte se v bludném kruhu. Pokaždé, když se člověk chce zbavit svého navyklého způsobu jednání, dostává se do stresu. A jak reaguje lidská psychika na stres? No ano, správně, návratem k obvyklému způsobu chování. K navyklé reakci. A vám se s ještě větší silou chce zapálit si cigaretu, dát si panáka anebo sníst celou obří pizzu.
To ovšem neznamená, že jste odsouzeni zůstat navždy vězněm zátěže minulých zvyků. S mozkem se dá domluvit, je třeba jen vědět, co dělat:
Vyhněte se příčinám špatných návyků.
Za každým zlozvykem se ukrývá impulzivní chování. Obvykle tvrdíme, že k tomu došlo „tak nějak samo o sobě“. Ani jste si nevšimli, jak jste opět na tři hodiny uvízli na sociálních sítích, ani jste nepostřehli, jak jste znovu vypili láhev vína, vlastně jste si ani neuvědomili, že jste místo tréninku zůstali doma. Podnětem k zaběhanému modelu chování byla dostupnost zdroje podněcujícího selhání.
Odstraňte ze svého smartphonu všechny aplikace sociálních sítí. Jestliže potřebujete vést pracovní korespondenci, použijte k tomu notebook. Vyhnete se tak pokušení mrknout se na zeď, chvilku prohlížet nové posty a komenty – to byste kvůli tomu museli zapnout počítač.
Nenakupujte do zásoby sladkosti, alkohol ani cigaret. Nic, co je pro vás pokušením. Když jste v supermarketu, vyhněte se zdaleka úsekům, kde nabízejí toto zboží. A svůj volný čas si plánujte takovým způsobem, abyste se neocitli v baru, kde dělají ty nejlepší koktejly.
Vezměte si s sebou do zaměstnání sportovní oblečení, abyste mohli jít do posilovny rovnou, aniž byste se stavovali doma. Pak nebudete vystaveni pokušení obvyklých myšlenkových pastiček typu „Dneska jsem fakt utahaný, půjdu cvičit zítra“.
Najděte si užitečnou záměnu.
Starý návyk můžete potlačit nějakým novým. Namísto autosugesce „nemysli na bílého slona“ věnujete svou duševní energii nějakému skutečně potřebnému „slonovi“. Nahraďte tupé a bezduché bloudění sociálními sítěmi četbou knihy. Zlozvyk stravovat se ve fast foodu nahraďte novým koníčkem – vařením chutných a přitom zdravých jídel. Večery s lahví nebo plechovkou piva se mohou proměnit ve večery s joggingem nebo norskou chůzí. Život dokážete změnit zase jenom změnou. Vyberte si vědomě to, co pro vás bude užitečné a co vám bude dělat radost.
Nastolte si důležité cíle.
Taková vědomá akce odpojí autopilota a zablokuje impulzivní chování. Začněte dělat to, o čem jste snili.
Jestliže budete znát důvod, pro který máte ráno vstát v šest hodin, najde k tomu tělo sílu. Pokud se pouze rozhodnete „časně vstávat“, nebude vaše ospalé vědomí ráno schopné odolat touze po spánku. Musíte mít motiv.
Rozhodujte.
To, jak váš život vypadá dnes, je důsledkem kdysi přijatého rozhodnutí, které už dnes dosáhlo určitého stupně automatizace. Volba, kterou učiníte, skutečně fungování mozku změní. Neurony se seskupují ve směru pozitivního nebo negativního hodnocení toho, co se děje. Obraz světa se rozvíjí pod vlivem každodenních rozhodnutí. Neuronové řetězce vás mohou jak dostat do stavu, kdy si připadáte jako naprostá nula, tak vám dát křídla a pozvednout do výše. Vaše vědomé rozhodnutí být šťastní dokáže neurony poslat tím správným směrem.
Využijte efektu „malých kroků“.
Aktivita neuronů je vaším výběrem stimulována. Pokud jste uvízli ve špatné náladě a pronásleduje vás smůla, nečekejte žádné zázraky. Dokud se nezvednete z gauče a nenajdete sílu kupříkladu zajít si na masáž nebo se nechat ostříhat a si udělat nový účes, váš mozek nevyprodukuje potřebné hormony. Pouze váš správný krok dokáže stimulovat produkci dopaminu a serotoninu a zvýšit mozkovou aktivitu. Jediné rozhodnutí postarat se o sebe a udělat něco, co vám určitě udělá radost, zvládne rozbít sněhovou kouli nespokojenosti.
Neurofyziolog Alex Korb ve své knize „The Rising Spiral“ („Vzestupná spirála“) uvádí, že pozitivní změny v životě způsobují pozitivní změny v mozku a naopak. Jakmile se změní fungování mozku, začne se vyplavovat více „hormonů štěstí“, a ty pak zase optimisticky přestavějí neuronovou síť.
„Vyměnit gramodesku“ v hlavě je možné pouze jedním způsobem – přestavbou neuronových sítí. Pokud jste nespokojeni s kvalitou svého života, mohou za to návyky, které jste během let nahromadili. Přehodnoťte je a změňte, co je třeba, protože jsou to ony, co ovlivňuje vaše dlouhodobé naladění a vaši náladu. Buď jak buď, vy nejste svými zvyky. Můžete je změnit, když přenastavíte svůj mozek a vědomě si vyberete ten správný motiv.
Lesya Matveeva
Fantastické štěstí a jak ho nalézt. Navigace podle modrých zón.
Až zhubnu. Jak přestat čekat a začít žít