Zdravím všechny silné ženy neboli železné ladies…
Zvládnete absolutně všechno: neuvěřitelnou dokonalost pracovního výkonu, semknutou milující rodinu a navrch ještě pár vzrušujících koníčků. Stíháte s úspěchem všechno a všude a fakt si život naplno v pohodě užíváte až do chvíle, kdy si náhle všimnete, že svět se začíná tak nějak divně ho-oou-pat… tváře vám zblednou a vstávat z postele je čím dál těžší. A někdy zkrátka z ničeho nic omdlíte. „Hm, vypadá to, že jsem nějaká unavená“, můžete si pomyslet v tu chvíli. Já se ale podívám na vaše lehce promodralé rty, vyslechnu vaše stížnosti na lámavé nehty a padající vlasy a pošlu vás na krevní rozbor kvůli železu. Protože ony ty železné ladies vždycky tak docela železné nejsou.
Kdy vám naposledy kontrolovali hemoglobin a – povinné! – železo? Bylo by dobré stanovit si jako pravidlo každoroční kontrolu těchto hodnot. Ale pro začátek si nejdříve pojďme zjistit, jestli vůbec má smysl vás zneklidňovat: podívejte se na dole uvedené příznaky a zamyslete se – připadá vám něco z toho povědomé? Přijde vám, že něco je napsáno snad přímo o vás?
- Zvýšená únavnost, slabost, problémy s koncentrací.
- Ranní bolesti hlavy.
- Ospalost během dne.
- Snížená chuť k jídlu.
- Lehce namodralý odstín bělma.
- Mohutná/dlouhá menstruace.
- Nízký tlak, sklon ke mdlobám v uzavřených místnostech.
- Mimovolná touha pohybovat nohama před usnutím.
- Lámavé, ztenčené nehty, padání vlasů, ztenčené a roztřepené konečky.
- Nezdravé chutě nebo odpor k některým potravinám (maso, čokoláda, led, sladké) nebo věcem nepotravinové povahy (srst, hlína).
- Často rozbolavělé koutky úst.
- Tmavé kruhy pod očima, fialové rty.
- Snížená imunita, častá virová onemocnění.
- Bledost, zimomřivost, studené ruce a nohy.
Kolik máte kladných odpovědí? Jsou-li tři nebo čtyři, neváhejte a navštivte svého lékaře, který vás pošle na krevní rozbor, především pak hodnot hemoglobinu a feritinu.
Deficit železa je vysoce typická ženská záležitost. Do rizikové skupiny ženy zařazuje minimálně už pravidelná měsíční ztráta krve, a to nemuvíme o porodech. Nabrat řádně síly ženy ne vždy tak docela stíhají, protože je vtáhne kolotoč starostí a povinností. Každý přitom ví, že hemoglobin rovná se dýchání našich buněk, je to jejich život. Hlavní funkcí železa v organismu je pomoc při transportu kyslíku do tkání, proto je součástí červených krvinek. Méně je známo, že feritin je zásobárnou železa. Je to jakýsi buněčný sklad železa a ze stavu zásob v něm je možné předem zjistit, zda organismu železo stačí, nebo ho ve zvýšené míře ztrácí. A co udělá skladník, když zjistí, že zásoby se blíží ke konci? Správně, omezí jejich výdej. Takže skladník ve feritinovém skladu rozhodne, že vaše aktivita vám k ničemu není, že je třeba šetřit silami a není důvod k pěstění husté kštice a pevných nehtů, protože na tom všem se dá ušetřit ve prospěch daleko důležitějších životních funkcí. Důsledky se nedají přehlédnout – kvalita vašeho života jde dolů.
Tělo si neumí samostatně železo vytvořit. Získává ho pouze ze stravy. Uveďme základní příčiny nedostatku železa:
1) Železo se nevstřebává, nebo se vstřebává nedostatečně. Je třeba zjistit, zda jsou faktory vstřebávání vyhovující, pokud nejsou, je třeba nejprve upravit právě je.
2) Zvýšené ztráty formou ztrát krve – u žen to bývají silné menstruace a porod, důvodem úbytku je také kojení.
3) Nedostatečné doplňování stravou – je třeba upravit jídelníček.
4) Někdo ve vašem organismu si pochutnává na železe spolu s vámi — je třeba zjistit, kdo je tak chtivý železné pochoutky – velmi železo milují paraziti, kvasinky (candida) a různá patogenní mikroflóra.
Pokud se vám v tuhle chvíli mihlo hlavou, že si půjdete dát hovězí stejk se salátem ze špenátových lístků pokropených citronem, není na tom nic špatného, jenomže tak jednoduché to není. Vstřebávání železa v organismu není úplně snadné. Závisí na zdraví střevní mikroflóry a dalších faktorech. Samozřejmě je důležité, jak jsou zásoby železa využívány. Krevní ztráty spojené s přítomností patogenní mikroflóry, parazitů, kvasinek (například už zmíněné candidy), to všechno jsou faktory podporující ztrátu železa. Výživa je zásadní vždycky. 10-15 procent železa obsaženého ve stravě tělo vstřebá. Jde-li o jenom lehkou nerovnováhu, může ji dokonce právě vhodně zvolená výživa srovnat. Soustředit se je přitom třeba na tak zvané hemové železo.
Hemové železo pochází z potravin živočišného původu, především z tmavého červeného masa, jater a dalších vnitřností. Bohatým zdrojem jsou rovněž ústřice. Je odborně podloženou skutečností, že lidé pravidelně konzumující maso trpí nedostatkem železa v daleko menší míře. Navíc je maso zdrojem dalších cenných látek – bílkovin, selenu, zinku a vitamínů skupiny B – zejména B12. Hemové železo organismus absorbuje mnohem snáz než železo nehemové – asi z 15-30 procent. Je méně známou skutečností, že dobře vstřebatelné železo obsahují také zakysané mléčné výrobky, i když k jeho nejbohatším zdrojům nepatří.
Nehemové železo pochází z potravin rostlinného původu a je vstřebáváno v menší míře. Výrazně jeho absorpci usnadníme přidáním vitamínu C. Takže citron na špenátových lístcích je správná volba, i když špenát sám je bohatým zdrojem vitamínu C a citron by v tomto případ nebyl nezbytný. Rostlinné zdroje železa rozhodně nepodceňujte. Zpestří vám jídelníček a navíc mají řadu dalších cenných živin. Příkladem mohou být luštěniny. Na železo jsou bohaté zejména fazole, čočka nebo cizrna.
Podívejte se na obsah železa (mg/100 g) v některých potravinách:
Živočišné potraviny:
maso hovězí 2,4
maso vepřové 1,6
kuře 1,8
husa nebo kachna 2,0
mořské ryby 1,0
sardinky 2,7
kapr 1,1
mléko (1,5 % tuku) 0,05
tvaroh 0,34
jogurt 0,05
Eidam 0,30
Niva 0,60
máslo 0,09
vejce 2,1
žloutek 7,0
bílek 0,2
čokoláda mléčná 2,3
Rostlinné potraviny:
mouka pšeničná 2,2
chléb 1,7
brambory 0,8
karotka 2,0
květák 0,6
brokolice 1,3
hlávkový salát 1,5
rajče 0,5
jablko 0,5
hruška 0,3
meruňka 0,7
bobulové ovoce 1,0
čočka 7,0
ořechy vlašské 2,5
ořechy lískové 3,8
arašídy pražené 2,3
med 1,3
Železo má také svoje konkurenty. Když si například spolu s jídlem dáte šálek kávy nebo čaje, snížíte celkové vstřebávání železa o 75-80 procent. Absorpci ovlivňují také některé léky a velmi negativně na ni působí alkohol. Některé stopové prvky ji rovněž snižují – vápník, fosfor, zinek a mangan. Látky, které absorpci železa snižují, s ním v organismu často vytvářejí nerozpustné sloučeniny (kyselina fytátová), ze kterých železo nemůže být vstřebáno.
Jak tedy postupovat? Je to jednoduché:
Jednak mějte věci pod kontrolou, nechávejte si železo každý rok zkontrolovat, i když žádnými příznaky jeho deficitu netrpíte – hemoglobin a feritin. Za druhé, pokud se necítíte dobře nebo se objeví náznaky mdloby, neváhejte s návštěvou lékaře. Trvejte na kontrole hemoglobinu i feritinu. Za třetí, podívejte se na pestrost svého jídelníčku z hlediska zdrojů vstřebatelného železa. A nezapomínejte, že také potíže s trávením působí proti normální hladině tohoto důležitého biogenního prvku v těle. Za čtvrté – pokud užíváte železo jako doplněk, dbejte na správnou dobu jeho užití s ohledem na kombinaci s léky nebo potravinami, které jeho absorpci brání. Poraďte se v lékárně nebo s lékařem.
Náročný víkend? Jak se dostat zpátky do pohody.
Jak a proč rozmlouvat se svým tělem