Intuitivní dieta vyvolává v poslední době stále více zájmu. Přišel s ní profesor Brigham Young University z Utahu, doktor Steven Hawks. Sám delší čas s nadváhou bojoval, trápil se drastickými dietami spojenými s hladověním a potom rychlým návratem několika kilogramů, které se mu touto cestou podařilo shodit. Metoda, k níž pod tlakem situace došel, mu pomohla shodit 22 kilo a hlavně – už pět let si váhu udržovat.
Intuitivní výživa se od klasických diet zásadním způsobem liší. Dieta nás nutí se omezovat, odmítat uspokojit touhu po té či oné poživatině. V důsledku to vede velmi často k nárazovému nebo trvalému porušení diety a přejídání, protože organismus si vynucuje, co mu bylo odpíráno. Intuitivní výživa se řídí zásadou: dej organismu přesně to, co si přeje, naslouchej mu a bude spokojen. Protože tělo ví, co potřebuje.
1. Odmítněte diety.
Uvědomte si naprosto jasně: jakákoli dieta je škodlivá a neužitečná. Zbavte se knih o dietách, které vám pouze vnucují klamné naděje na možnost rychlé a trvalé ztráty nadváhy. Už se jednou pořádně naštvěte na všechny ty lživé řeči, díky nimž jste si připadali k ničemu pokaždé, když se další dieta ukázala být neúčinná a začali jste znovu přibírat. Pokud vám v mysli utkví třeba i jen malý pozůstatek nějaké naděje, že někde na vás čeká jakási nová, efektivnější dieta, nedokážete se pořádně soustředit na intuitivní výživu.
2. Respektujte svůj hlad.
Dodávejte tělu odpovídající množství energie a sacharidů (uhlovodanů). Jinak snadno selžete při prvním pokušení. Budete-li čekat až na pocit opravdu silného hladu, budou všechny pokusy o vědomě umírněnou výživu k ničemu. Právě rozpoznání prvních biologických příznaků hladu je počátkem důvěrného přátelství mezi vámi a jídlem. Je velmi důležité naučit se jíst výhradně za účelem ukojení hladu.
3. Vykašlete se na kontrolu spotřebovaných kalorií.
Řekněte rázné NE! myšlenkám tvrdícím, že jste chlapík, když za den spotřebujete méně než 1000 kalorií. A že jste zločinec, když si dopřejete kousek čokoládového dortu. Kontrola výživy vás bude obviňovat ze všech hříchů, stanovených podle pravidel vyčtených v časopisech. Její pravidla se vám usadila hluboko v podvědomí a budou vás věčně okřikovat. Zbavit se tohoto „dozoru“ je rozhodující krok k intuitivní výživě.
4. «Usmiřte se» s jídlem.
Vyhlašte příměří a přestaňte proti jídlu bojovat! Vystavte sami sobě povolení svobodně jíst. Bez jakýchkoli podmínek. Jestliže si říkáte, že tohle nebo támhleto jíst nemůžete, změní se časem takový zákaz v nesnesitelnou tíhu a přivede vás leda ke grandióznímu přejedení. Samozřejmě přiberete a budete opět pociťovat vinu. Obojí úplně zbytečně.
5. Respektujte svoji najedenost.
Naslouchejte signálům vlastního těla, když vám sdělují, že hlad už pominul. Věnujte pozornost tomu, jak se chováte, když cítíte, že jste dostatečně sytí. Dělejte při jídle pauzy, soustřeďte se na jeho chuť, na to, jak sytí jste zrovna ve chvíli přestávky. Sami pro sebe si určete, na jakém stupni desetibodové stupnice nasycenosti (od velkého hladu po přejedení) asi zrovna jste. Budete-li mít pocit, že jste někde na 5-6, přestaňte jíst, i když budete mít na talíři ještě jídlo.
6. Objevte faktor uspokojení.
Většina obyvatel asijských zemí jsou svojí podstatou intuitivní jedlíci. Jídlo pokládají za jednu z největších rozkoší. Jedí, když mají hlad a přestávají jíst, když se nasytí. Pokud jíte to, co vám chutná, v příjemné, pohodové atmosféře, narůstá vaše potěšení z jídla mnohonásobně. Když uděláte podobnou zkušenost, můžete také s překvapením zjistit, že do úrovně „stačí“ spotřebujete jídla mnohem méně. Vědomě si každý kousek jídla vychutnávejte. Pokud jím snad nebudete uspokojeni díky jeho kvalitě a samotnému faktu, že jíte, pak vaše podvědomí bude uspokojeno za vás – díky menšímu množství jídla.
7. Respektujte své emoce – i bez jídla.
Hledejte cesty k uspokojení nebo povzbuzení bez jídla. Neklid, pocit samoty, nuda nebo zlost jsou emoce, které pociťujeme občas všichni. Každá z nich má svůj spouštěč a také způsob uspokojení, uklidnění. Jídlo však nemění podstatu ani jedné z nich. Jídlo nás utěšuje nebo odvádí pozornost – a to jen na velmi krátkou dobu. Zajídání emocionálního hladu navíc v dlouhodobé perspektivě povede leda k tomu, že se budete cítit ještě hůře. Nakonec se totiž stejně budete muset vypořádat s pravým zdrojem emoce. A k tomu navíc s následky přejídání.
8. Respektujte vlastní tělo.
Uvědomte si a přijměte svou genetickou výbavu. Nikdo se nevejde do bot o čtyři čísla menších, než potřebuje. Stejně tak nic podobného nemůžeme očekávat od svého těla. Zapomenout na diety je nepochybně velmi těžké pokud jsme nerealističtí a hyperkritičtí k vlastnímu tělu. Člověk se má mít rád a má si vážit sám sebe, ať váha ukazuje jakékoli číslo. Je třeba, aby tato láska měla správnou povahu: musíme se sami sobě líbit, zbavit se komplexů a sami se sebou se skamarádit. Až si uvědomíte, že vaše tělo je darem, je jměním, které jste se zdědili, sami ho budete chtít vylepšovat.
9. Trénujte sami sebe a pocítíte rozdíl.
Zapomeňte na cvičební drezúry. Buďte prostě aktivní a pocítíte rozdíl. Pozornost věnujte tomu, jak se tělo pohybuje a ne počtu kalorií spalovaných určitými cviky. Všímejte si celkového efektu a vlastních pocitů po cvičení nebo jiné pohybové aktivitě. Jakmile pocítíte veškerý příliv takto probuzené energie, pochopíte, co je pro vás lepší – poležet si po ránu ještě čtvrt hodinky v posteli nebo vstát a protáhnout se (nebo se aspoň projít na ranním vzduchu).
10. Respektujte svoje zdraví – vybírejte si rozumnou výživu.
Vybírejte si potraviny, které berou ohled na vaše zdraví a chuťové receptory. Abyste byli zdraví, nemusíte dodržovat žádnou ideální dietu. Význam má pouze fakt, že jíte delší dobu. Pozornost nevěnujte údajům na váze, ale postupu, ať je jakýkoli. Není důležité, jak rychle se pohybujete. Důležité je se nezastavit.
Nemíchejte, co se míchat nemá
Superčistič střev vám pomůže zhubnout