Podívejte se s námi na několik dobrých rad, jak zabránit ukládání tuku v těle bez zbytečného trápení. Jen pár nevelkých změn životosprávy a hubnutí bude pro vás daleko snazší.
Dost často se stává, že se člověk snaží zhubnout, ale jeho úsilí mu kýžený výsledek nepřináší. Možná, že je to i váš případ. Možná už se zamýšlíte nad tím, že něco nejspíš děláte špatně. Pokud ano, čtěte dál. Povíme vám, jak ukládání tělesného tuku stopnout.
Často bohužel podceňujeme dopad různých zvyků a jejich vliv na tělesné pochody. Dosažení ideální váhy nemá nic společného s hladovými dietami, které navíc poškozují zdraví. Nicméně, můžeme vás ujistit, že pokud se budete řídit následujícími doporučeními a změníte v jejich duchu svoje zvyky, nedá na sebe příznivý výsledek dlouho čekat. Abychom zhubli, je třeba především zabránit tomu, aby se tuk v organismu ukládal.
5 způsobů jak se vyhnout nadváze:
1. Nedržte nesmyslné diety a neberte zázračné pilulky.
Internet je přeplněn nabídkami diet a zázračných tablet, které slibují zhubnout během několika málo dní. Popularita těchto zázraků se opírá o skutečnost, že jejich dodržování vás skutečně rychle zbaví několika nadbytečných kilogramů. Bohužel je to zhubnutí časově omezené a shozená kila se rychle vracejí. Co je důvodem? Nejčastěji jde o rychlý úbytek tekutin v těle – tablety způsobují odvodnění, v jehož důsledku se tělesná hmotnost rychle sníží. Diety bývají většinou založeny na dočasném omezení příjmu určitých potravin, což ovšem nezmění váš celkový stravovací způsob, a k ukládání tuku v organismu tak dochází stejně jako dříve.
A co je vůbec nejhorší, za pár týdnů můžete zjistit, že číslo na váze je dokonce vyšší. Důvod je prostý – organismus postřehne, že jste začali hladovět a přejde na režim sebezáchovy. Začíná vytvářet zásoby, jinak řečeno každou kalorii proměňuje v tuk. Právě tukové zásady jsou spolu se sacharidy pro lidské tělo hlavním zdrojem energie.
Z toho vyplývá, že místo hladovění a odříznutí některého druhu potravin bude daleko užitečnější jíst nejméně pětkrát denně, po malých porcích. Organismus to uklidní a tělesný tuk začne pomalu klesat.
2. Vybírejte co nejvíc potravin přírodního původu, které prošly minimálním zpracováním.
Množství tuků, soli a cukru, zvýrazňovačů chutě, aromat a konzervantů v průmyslově zpracovaných potravinách je věcí dávno známou. Všechny tyto látky mají v té či oné míře na svědomí zvyšování hmotnosti, respektive blokování snahy zhubnout. Jestliže je nespálíte jakmile se dostanou do organismu, ukládají se v podobě tuku v problémových partiích – na břiše, rukou a na zádech. Snažte se proto v maximální možné míře konzumovat jídlo přírodního původu.
Místo kupované hotové šťávy si můžete šťávu sami vymačkat. Je to jednak zdravější, jednak chutnější. Nezapomeňte si do vymačkané šťávy přidat i dužinu z ovoce. Obsahuje spoustu cenných látek a krom jiného je zdrojem vlákniny, která posiluje metabolismus.
3. Zdravá výživná snídaně pomáhá omezovat ukládání tuku.
Výzkumy ukázaly, že lidé, kteří pravidelně každý den snídají, mají menší sklon k nadváze a nižší objem uloženého tuku. Souvisí to s prvním bodem. Ráno lidské tělo zvláště potřebuje živiny, vlákninu a energii, aby nahradilo výdeje minulého dne a noci a začalo plnohodnotně fungovat v novém dni. Proto jestliže kvůli spěchu snídani vynecháváte nebo si v běhu kousnete do rohlíku a upijete kávy, tělo si v reakci na to začíná vytvářet tukové zásoby.
Podle názoru řady dietologů by hodnotná snídaně měla obsahovat tři základní skupiny živin: nenasycené tuky, bílkoviny a sacharidy. Pouze v takovém případě bude organismus šlapat jako dokonale seřízený stroj a uchováte si svěžest až do večerních hodin.
4. Zálivky a omáčky vybírejte pečlivě a s rozvahou.
Další z mnoha způsobů jak snížit ukládání tuku v organismu. Vyhýbejte se omáčkám, které obsahují nenasycené tuky. Tím nemáme na mysli pouze klenoty české kuchyně typu svíčkové – konec konců, smetanu může často nahradit mléko. V daleko větší míře jde o hotové omáčky, majonézy, různé dipy, zálivky na saláty a nakonec i o přeslazovaný a všelijak chemicky vylepšovaný kečup. Majonézu snadno připravíte doma, stejně jako nejrůznější zálivky a dipy. Pokud jde o kečup, nahraďte ho skutečnými rajčaty, ze kterých si snadno vyrobíte pravou, nikoli náhražkovou rajskou omáčku na špagety. Zabere to sice trochu času, ale budete si jisti, že nejíte chemické produkty, které se zdravím a hubnutím nemají nic společného.
K výrobě těchto domácích omáček, zálivek atd. používejte výhradně nenasycené tuky. Nejenom že vám pomohou rychleji hubnout, ale posílí také zdraví cév a srdce. Jedním z hlavních zdrojů takto použitelných zdraví prospěšných tuků je extra panenský olivový olej. Je hotovou zásobárnou vitamínů, minerálů a dalších živin. Z více než osmdesáti procent ho tvoří omega 9 nenasycené mastné kyseliny, obsahuje vápník, železo, draslík a vitamíny A, B a C. Antioxidanty v něm obsažené mají výrazné protizánětlivé účinky. Na trhu je běžně k dostání také olivový olej určený k tepelné úpravě. Vyhněte se kokosovému tuku, jehož složení je z hlediska výživy vyloženě škodlivé a je daleko vhodnější ke kosmetické péči.
5. Zkuste olej ve spreji.
Vašemu úsilí zhubnout určitě prospěje, když živočišné a nasycené tuky nahradíte těmi nenasycenými, ale máme ještě jednu malou vychytávku. Zkuste nejen ve studené kuchyni, i při vaření, zejména při pečení a smažení, používat olej ve spreji. Možná je o něco dražší než ten v lahvi, ale spotřeba je daleko nižší.
Pokud některou z našich rad shledáte užitečnou, zkuste ji začít používat v praxi. Zastavit ukládání tuku v těle a začít se pomalu zbavovat nadváhy nemusí nutně znamenat utrpení. Někdy jde o rozumný přístup ke stravování, který nebude ničit výsledky vašeho pravidelného cvičení a zároveň vás nevystaví atakám hladu.
8 cest ke zhubnutí, které nesouvisejí s jídlem
„Neumím hubnout“, aneb sama sobě dietologem.