Pro začátek by nebylo od věci vrátit se trochu do dětství a přestat dělat vážné obličeje – od určitého věku to ženě zkrátka nesluší. Začněte s tímhle experimentem hned dnes a možná kupodivu brzo znovu pocítíte chuť života, která se vytratila během dlouhých let pěstování „seriózně dospělé“ existence.
Nikdo netvrdí, že hned zítra si vybavíte a začnete dodržovat všechna tato pravidla, skutečností však je, že pokaždé, když se k nim vrátíte, budou vám oči zářit takovým tím šelmovským, čtveráckým světlem, které je příčinou nepřekonatelné přitažlivosti obličejů dětí a hodně mladých lidí. A rovnou dodejme, že čím častěji se jich budete v životě držet, tím líp se váš život bude utvářet. Tato pravidla se dají využít v každé oblasti, protože mládí a krása jsou systémové pojmy.
Tak tedy OK, můžete začít:
1. Dívat se na své partnery v hovoru nadšenýma očima.
Jestliže si nepamatujete, jak se to dělá, vybavte si obličeje svých dětí – jak se na vás dívají. Jak se dívají na svět – pootevřou pusu, oči rozšířené úžasem… Vybavte si, jak upřímně jsou vámi nadšené. A vy jste ochotna dát jim úplně všechno, cokoli, všechno, o co si řeknou, jste odhodlána chránit je přede vším, co by je mohlo ohrozit. Velké oči a dětsky kulatá tvář jsou pro většinu lidí velmi přitažlivé a probouzejí kladné emoce. Dívejte se tak na svého partnera, i když jste spolu třeba už patnáct let a nic jiného než nudu ve vás nevzbuzuje. Chcete-li situaci nějak změnit, trochu prozářit život partnerovi a především sobě, dívejte se na něj s nadšením.
S nadšením přijímejte jakýkoli jeho komentář. „Jak to všechno víš, to je k nevíře!“ říkala jedna slečna ve společnosti většiny manželských dvojic, v níž jsem nedávno byla, s nadšením se dívala na svého milého a smála se každému jeho hloupému vtipu. A on zářil štěstím jako vánoční stromeček, zatím co všichni ostatní ve společnosti přítomní manželé mu tiše záviděli. Protože od své manželky se opravdu málokdo dočká projevů nadšení. Vůbec jsme všichni jaksi nedomilovaní a nedohýčkaní – ať už rodiči nebo partnery, a proto taková maličkost, jako nějaká poklona nebo nadšený výraz tváře s námi dělají doslova zázraky. Zvláště pak to platí o vztahu k mužům.
Jak kdesi napsala Agatha Christie, když jde o muže, na lichotky moc nedojde. Nadšený úsměv či poklona jsou ovšem dnes pokládány za účinnou zbraň i v podnikání. Víte, že psychologové učí své posluchače z řad podnikatelů, vysoce postavených úředníků a lidí, kteří by rádi dosáhli v životě výrazných úspěchů, jak se správně dělají komplimenty?
Americký odborník na leadership John Maxwell má zvláštní pravidlo určené k navázání efektivní komunikace – pravidlo prvních třiceti vteřin. Při setkání s nějakým člověkem mu během nich musíte složit poklonu – je jedno, čeho se bude týkat: jeho auta, hodinek, sametového hlasu, atp. Dotyčný vám bude automaticky příznivě nakloněn.
Znalec řeči těla Alan Piese ve svém souboru lekcí nazvaném „Číst v člověku jako v otevřené knize“, který přednesl posluchačům z podnikatelské sféry, věnoval třetinu svých vystoupení významu úsměvu v životě úspěšného člověka. Všichni byli přesvědčeni, že je bude učit neurolingvistickému programování a oni pak budou umět působit přímo na mozek obchodního partnera… Piese je místo toho učil usmívat se, protože na mozek právě taková maličkost působí lépe než hypnóza, antidepresiva a neurolingvistické programování dohromady. Na koho se tedy máme nadšeně dívat? Na muže, který je nám drahý, na potenciální nápadníky, na šéfy, na obchodní partnery, na děti… zkrátka a dobře, na všechny.
2.Dělat skopičiny!
Vyvádějte, buďte zase dětmi, hrajte spolu se svými dětmi všechny jejich bezstarostné hry. A nemyslete na to, co si o vás pomyslí sousedi v domě nebo jiní lidé – oni vám totiž budou závidět! Neuvidí v tu chvíli matku s dítětem, ale MLADOU maminku s dítětem, což všechno mění. Jezděte častěji do přírody, buďte zvídaví a nadšení.
3. Zajímejte se o všechno na světě.
Když jsme mladí, chceme prostě všechno – ale co nám dnes brání alespoň CHTÍT? Už jenom tím chtěním otevíráme svou mysl vstříc všemu novému. Onoho proslaveného rozšířeného vědomí nemusíte dosáhnout jenom meditací. Pouhé jediné „chci“ maže všechny překážky a zábrany, které v mozku máme. Nechte už plavat články v ženských časopisech à la „33 způsobů, jak poskytnout muži potěšení“ (i když ani to vám nemusí být v životě na škodu). Raději rozvíjejte svůj intelektuální potenciál. Zjistěte, co čte ten váš. Svět se rychle rozvíjí, avšak takzvané ženské časopisy do značné míry ustrnuly kdesi na úrovni receptů zdravé výživy, péče o postavu, módních přehlídek, drbů o celebritách, které včera ještě nikdo neznal a pozítří si na ně nikdo ani nevzpomene a ukázek šatníku filmových hvězd. Snad ještě nějaké to astroumění vám nabízejí jako zdroj duchovního vyžití…
Pouhá nadšená tvář k vám lidi PŘITÁHNE, ale ZŮSTANOU nablízku pouze chytrým, o svět se zajímajícím a mnohého znalým osobám. Lidem s rozhledem. Každý chce přece růst. O Popelky dnes nikdo moc nestojí. Vaše ambice, vyspělá mysl a živý zájem o všechno kolem naplní muže zájmem a inspirací, ovšem jen za podmínky, že přitom máte na tváři nadšený výraz, nikoli přezíravou masku.
Nestěžujte si na život, špatně jdoucí byznys, na manžela, děti, na svůj zevnějšek atd. atp. Kterého džina v zázračné lampě tím probouzíte k životu?Džina nezdarů a neúspěchu, nesnesitelného, neúspěšného života, v němž hlavní jednající osobou budete vy – lúzr. Věřte, je to tak – vlastníma rukama, přesněji řečeno vlastními ústy předpovídáte svoji budoucnost, jestliže nadáváte na současnost a minulost. Všichni už mnohokrát slyšeli o mozkových buňkách a signálech, které mozek přijímá a vysílá. Když myslíte na negativitu a když o ní mluvíte, obracíte vlastní pozornost pouze na ni a aktivujete přitom příslušné buňky. A váš mozek vysílá do okolí pouze negativní signály. Jak by se pak mohlo cokoli změnit, tím spíše k lepšímu?
Existuje moc pěkný výrok, že podvědomí vtipy nechápe. Jestliže tedy říkáte, že všechno je špatné v naději, že vás někdo polituje a bude vám chtít přijít pomoci, pak si můžete být jisti, že nepolituje a nepřijde. Nedáváte svému podvědomí žádnou šanci ke změně situace. To je také důvod, proč když chceme svou situaci zlepšit a pozvednout si zároveň sebevědomí, je tak důležité děkovat za všechny nevyčerpatelné dary, které nám byly dány. Nestyďte se skládat poklony a v první řadě je skládejte sama sobě. Zahajte den pohledem do zrcadla a konstatováním, že jste opět jednička v každém ohledu. Věřte, funguje to. A velice dobře.
Jako modlitbu si opakujte každý den ty vlastnosti, které jsou pro vás přece tak typické – mladá, krásná, chytrá, úspěšná, štíhlá… Nalaďte se na to, čím a kým skutečně chcete být. Jistě, je drzé a nestydaté vychvalovat sami sebe a nikdy, za žádných okolností, ani žertem nekritizovat své přednosti, rozumové schopnosti, zevnějšek, způsob života atd. Ale znáte přece efekt reklamních sdělení – jestliže video o zázračném vysavači uvidíte tisíckrát, nakonec se vám skutečně začne zdát, že tenhle vysavač je naprostý zázrak. A pokud jde o problémy, člověka povzbuzuje a osvěžuje, když má co vylepšovat a přivádět k dokonalosti. Vždyť z každé situace se dá získat i něco dobrého, to je přece známá věc.
Nestýkejte se s lidmi, kteří si stěžují na život. Vám samotným nestačí čas na vlastní život, abyste ho prožila pěkně a užitečně a dýchala přitom svobodně a zhluboka. A tady se vás někdo chystá zavalit hromadou svých osobních a jiných problémů? Nezapomínejte – neúspěch je nakažlivý. A pokud nevíte, jak byste dotyčnému mohla pomoci, poskytněte mu šanci vybabrat ze svých potíží sám a udělat tím něco pro svůj růst. Je to jeho karma, je to jeho život, to jeho osud ho touto cestou chce něčemu naučit. Všechny ty „důvěrné“ hovory o smůle, neštěstích a neúspěchu jsou především obrovským odtokem energie do jakési depresivně-agresivní bažiny, ve které se nakonec utopíte oba. Všechno, co jsme v podobných situacích schopni udělat, je člověka povzbudit a říci mu, že v něj věříme. Všechno, co můžeme, je poslat mu lásku. Všechno ostatní je v jeho vlastních rukou, na vůli pánaboha nebo profesionálního psychologa.
4. Mít pořád dobrou náladu.
Jak to někdy můžeme slyšet na lekcích jógy, usmívejte se mozkem. Z každé situace se dá vyzískat nějaký užitek. Když všechno uvážíte, musíte dojít k názoru, že důvodů k mizerné náladě můžete mít sice dost, ovšem výhody vám nepřinese žádné. Nalaďte svůj mozek na výhodu, to vám umožní zdárně vyřešit mnohé problémy. Když vám nálada začne klesat k bodu mrazu, prostě se k úsměvu přinuťte. Roztáhněte koutky. Velmi jednoduchá, spolehlivě zabírající metoda.
5. Umějte se nadchnout.
Moje známá ráda a často opakuje: „Spontánnost je příznakem mládí!“ Jednou mi volala, chtěla se sejít. Byla jsem zavalena prací a problémy s ní spojenými, proto jsem odmítla. No a ona mi odpověděla právě touhle svou větou: „Spontánnost je příznakem mládí!“ Trefila přesně do černého – kdo by nechtěl znovu být mladou, bezstarostnou dívkou, která má celý život před sebou? Umí se nadchnout kvůli maličkosti a oči jí září jako malému dítěti?
Samozřejmě jsem všeho nechala a rozjela se za ní. Rozhovor s takovým člověkem vám dá víc než hromada vyřešených pracovních problémů.
Jak říká Kurt Tepperwein, elixír mládí má každý ve svých rukou. Nesnažte se
život prodloužit, nýbrž si ho zbytečně nezkracovat!
Buďte stále tak trochu dětmi. Divte se světu, jeho krásám a zázrakům. Nestyďte se za dojetí při pohledu na krásné scenérie nebo při poslechu krásné hudby. Odvažte se na parketu podle své nálady a ne podle toho, jak se vás dívají ostatní.
Řekněte světu ano! Řekněte ano přítomné chvíli, řekněte ano každému návrhu, který se k vám dostane. Je to dobrý signál Vesmíru, že tohle je přesně to, co potřebujete.
Program radikálního omlazení
Vitamín В12. Nenahraditelný pro lidské zdraví.