Cvičení zlepšuje cirkulaci nitrooční kapaliny, snižuje únavu očí, ulehčuje zrakovou práci na malou vzdálenost, zpevňuje oční víčka, zlepšuje prokrvení očního svalstva a zbavuje ho napětí. Speciální sestava cviků pro oči vás probere a osvěží daleko víc než hrnek silné kávy.
Proč vlastně míváme unavené a podrážděné oči? Protože porušujeme hlavní zákon zraku, který říká: „Oko, které se hýbe, vidí“. Příroda oči stvořila proto, abychom je používali, abychom je zatěžovali. Orgány, které nejsou využívány naplno, strádají nejvíc. To v plné míře platí o zraku. Oči neunaví sama práce, ale to, že je nutíme pracovat v nesprávném režimu. Stačí se trochu zamyslet, abychom si uvědomili, že moderní člověk prakticky přestal oči používat k pozorování vzdálených objektů. Zrak zatěžujeme především pozorováním drobných objektů na velmi malou vzdálenost. Především jsou to symboly na monitoru počítače, dále písmenka v knihách nebo novinách. Když čteme knihu nebo sledujeme monitor, vykonávají oči stále jeden a tentýž pohyb: zleva doprava, zleva doprava. Celé hodiny, den za dnem, stále jeden a tentýž pohyb. Zkuste si představit baletku, která v rámci přípravy bude den po dni provádět pouze jeden jediný krok. Žádné jiné pohyby trénovat nebude. Je vcelku dost jasné, že drtivá většina jejího svalstva nebude cvičit, bude ochabovat a bez pravidelné zátěže budou pak její pohyby v tanci nevybroušené a nekoordinované.
Jak se zbavit únavy očí.
Hlava a mozek tvoří jeden celek. Když dopřáváte očím úlevu po únavné práci, nejenom že předcházíte zrakovým vadám a bolestem hlavy, které únavu očí často doprovázejí. Podporujete tím zároveň nervovou soustavu a poskytujete mozku impuls k celkové obnově organismu.
Lidé, kteří nosí brýle nebo čočky, je musejí před cvičením odložit.
1. Cvičíme vsedě.
Na 3-5 vteřin pevně zavřete oči, poté je na stejně dlouhou dobu otevřete. Opakujte šest až osmkrát.
Tímto cvikem upevňujete svaly očního víčka, podporujete krevní oběh očních svalů a jejich celkové uvolnění. Obnovujete tonus nervové soustavy.
2. Cvičíme vsedě.
Po dobu 1–2 minut velmi rychle mrkejte.
Tento cvik významně posiluje krevní oběh v orgánu zraku a aktivuje jeho nervový systém.
3. Cvičíme vestoje.
Dívejte se přímo před sebe na nějaký vzdálený předmět po dobu 2–3 vteřin. Asi 25-30 cm před očima vztyčte prst a na 3-5 vteřin přeneste pohled na jeho koneček.
Opakujte deset až dvanáctkrát.
Cvičení snižuje zrakovou únavu, usnadňuje očím práci na blízkou vzdálenost. Stabilizuje a vyvažuje nervovou soustavu.
4. Cvičíme vsedě.
Zavřete oči. Zlehka masírujte víčka kruhovými pohyby jednoho nebo dvou prstů po dobu jedné minuty.
Tento cvik uvolňuje svaly a posiluje krevní oběh. Tonizuje nervový systém oka.
5. Cvičíme vsedě.
Tři prsty každé ruky zlehka přitiskněte na víčka. Vydržte 1-2 vteřiny, pak ruce zvedněte. Opakujte třikrát až čtyřikrát.
Toto cvičení zlepšuje cirkulaci nitrooční kapaliny. Předchází také bušení srdce při tachykardii.
Vbočený palec: rady osteopata
Jak poznáme cukrovku druhého typu: hlavní příznaky onemocnění