Ovlivňují změny počasí v průběhu dne fyziologický stav lidského těla? Odpověď je jednoznačná: ano. Člověk je nedílnou součástí přírody, tedy i jejích pravidelných cyklů, ročních období a střídání denní doby – světla a tmy.
Veškeré změny počasí v průběhu dne i noci se na stavu lidského těla odrážejí. Proto by životní činnost člověka, ať už je to práce, studium nebo zábava, měla vždycky odpovídat jak sezónním změnám, tak proměnám v průběhu celých čtyřiadvaceti hodin dne. Denní režim by měl co nejvíce korespondovat se střídáním energie v přírodě během dne i během celého roku. Pokud člověk žije v rytmu odlišném, bude ho to zbytečně oslabovat.
Opakování denních a ročních cyklů odpovídá podle čínské tradice vzájemnému prolínání, doplňování a střídání dvou protipólů, dvou opačnýchh složek vesmíru – Jin a Jang. Přičemž Jang je všechno lehké, suché a teplé, co stoupá směrem vzhůru a je hybnou silou věcí. Jin naopak je všechno klidné, chladné a vlhké, co vytváří materiální formy.
Jaro a léto představují ty aktivnější části roku, tedy částí jangové, zatím co jinové úseky, vyznačující se větším klidem, přicházejí na podzim a v zimě. Nyní jsme v období nadcházejícího léta, které je vrcholem výkonnosti. Toto období je naplněné sluncem a světlem a člověk je naplněn energií, protože i při vysokém výkonu vydanou sílu získává znovu ze slunce a hojnosti tepla. V létě také máme nejnižší potřebu spánku.
Střídání jednotlivých období roku odpovídá v energetickém smyslu střídání jednotlivých částí dne.Doba od svítání do pravého poledne, kdy slunce stoupá vzhůru a vrcholí, je dobou největšího přílivu energie a dobou maximální aktivity, tedy „jarem“ a „létem“ dne. Je proto nejvíce vhodná k plnění náročných úkolů.
Po poledni slunce začíná svůj sestup k obzoru a také lidská energie pomalu klesá. V denním období čtyřiadvaceti hodin přichází „podzim“ a „zima“. Odpoledne je tedy čas vhodný k úkolům méně závažným a méně zatěžujícím. Když pak slunce zapadne, je úbytek energie velmi výrazný a o půlnoci dosahuje vrcholu. Je to čas, kdy máme energie naprosté minimum. Tato doba je vhodná především k regeneraci organismu. Proto platí lidové pořekadlo, že hodina spánku do půlnoci rovná se dvěma hodinám spánku po půlnoci. Nejkvalitněji si odpočineme spaním do půlnoci. Moderní doba však bohužel změnila staleté návyky a lidé velice často chodí spát po půlnoci zcela pravidelně. Tento zlozvyk spojuje čínská medicína s řadou zdravotních potíží, úpadkem libida, poklesem sil a celkovou vyčerpaností.
Jednoduché rady, abyste se dobře cítili
Pokud budete poučeně přistupovat k ochraně vlastního zdraví v průběhu všech změn spojených s ročními obdobími, snadno se naučíte organizovat si život v souladu s denní dobou, v níž ráno odpovídá jaru, poledne létu, večer podzimu a noc zimě.
Odpovídá tomu čínské pořekadlo: «Na svět přicházíme na jaře, rosteme v létě, plody sklízíme na podzim a v zimě se ukrýváme».
Probouzet se z nočního spánku máme za úsvitu. Nevstávejte pozdě a nevyskakujte z postele zprudka. Rychlé vstávání neprospívá nikomu, ale je zvlášť škodlivé pro lidi středního a staršího věku.
Když vstanete, věnujte se takové fyzické aktivitě, kterou jste si vybrali podle své kondice, životních podmínek a zálib. Může to být procházka nebo mírný běh, sestava cviků tajči, partie bedmingtonu nebo stolního tenisu, obyčejná rozcvička nebo vyjížďka na kole. Nejdůležitější přitom je to nepřehnat. Neunavujte se. Věnujte se fyzické činnosti jen natolik, abyste se cítili svěží a čilí a naplnil vás klid.
Během noci tělo ztratí hodně tekutin. Napijte se tedy ze všeho nejdřív velké sklenice odražené vody, do které vymačkáte šťávu z citronu nebo i jiného citrusu. Snídaně má být jednoduchá a lehká, jídlo nepříliš tučné a snadno stravitelné. Čínská medicína často doporučuje kaše. Jednoduchá, dobře stravitelná kaše pomůže zdravým způsobem probudit trávicí ústrojí, přitom nezatíží žaludek, zvýší chuť k jídlu, zlepší proudění životní energie čchi, povzbudí krevní oběh a posílí imunitu.
Po několika hodinách aktivní práce, kterou mu umožňuje dopolední energie, dostává člověk hlad. Oběd má být sytý. To automaticky neznamená tučný a objemný. Nezapomínejme na zeleninu, která může nahradit část přílohy. Velmi důležité je jíst beze spěchu, v klidu a pohodě a nepřejídat se.
Doporučováno bývá sníst asi osmdesát procent toho, co byste rádi snědli.
Po obědě se vám může chtít spát. V Číně si většina lidí středního a vyššího věku po obědě ráda hodinku zdřímne. Probudíte se svěží a plní síly, připraveni k efektivní práci. Je to dobrý zvyk, který by bylo třeba podporovat.
Před večeří si můžete lehce zasportovat. Večeře má být lehce stravitelná a výživná.
Spát nechoďte hned po jídle. Raději se po jídle projděte na čerstvém vzduchu. Rozhodně nesmítek před spaním zatěžovat klouby a svalstvo. Ideální dobou k uložení ke spánku je 22 hodin.
Za zdravý je pokládán osmihodinový spánek.
Jak zdůrazňuje čínská léčebná tradice, zdravá výživa a zdravý spánek jsou dvě nejdůležitější záruky dobré zdravotní pohody. Jsou to znaky dobrého stavu organismu. Život většiny lidí ve vyšším věku, kteří si uchovali zdraví, se o tyto dvě jistoty opírá.
Jistěže ne vše, co je tu uvedeno, může dnes člověk na svůj denní režim akceptovat. Tempo moderního života a pracovní povinnosti nám to prostě neumožňují. Přesto však bychom mohli spoustu věcí alespoň upravit a některé doopravdy změnit. Alespoň pokud jde o spánkový režim a zdravou stravu. Tam by si mnozí z nás mohli sáhnout do svědomí a zapracovat na změně.
Harvardský step-test. Zjistěte svoji kardiorespirační zdatnost.
3 cviky pro zdraví vnitřních orgánů podle Mantaka Chii