Když nám v žaludku kručí hlady, vrhli bychom se s požitkem třeba i na ostře kořeněné jídlo. Gastroeneteroložka lékařského centra Langone při Newyorské universitě Lisa Ganjhuová však právě před tím důrazně varuje. Když máte žaludek prázdný, není v něm nic, co by zmírnilo účinek ostrých a pálivých látek na žaludeční stěnu. Ostrá jídla, pálivé omáčky a různé speciality tohoto druhu je vždycky lepší nechat až po předkrmu a polévce, aby byly odizolovány od přímého působení na žaludeční výstelku.
Co jíst
Mléčné potraviny si skvěle poradí s hašením požáru vzniklého kvůli pálivému jídlu. Měkce zahalí žaludeční stěnu krycí vrstvou. Proto jsou například jídla indické kuchyně často podávána s omáčkami na bázi jogurtu. Máte-li prázdný žaludek a k jídlu dostanete něco ostrého, dejte si předem pár doušků mléka nebo ještě lépe snězte několik lžiček bílého jogurtu. Koření jako takové vám samozřejmě nikdo nezakazuje, avšak bez tohoto „nárazníku“ jsou vhodné mírnější, neutrálnější druhy typu kmínu nebo koriandru. Ty nedráždí zažívací systém, naopak mohou pomoci s některými problémy – například s nadýmáním.
Co když jediné, co máme k dispozici, je ovoce?
Jablko nebo hruška vás samy o sobě hladu nezbaví, konstatuje Tamara Meltonová, výživová a dietní poradkyně Akademie výživy a dietetiky v Atlantě. Cukr, který je obsažen v ovoci, se kvůli vláknině do krve dostává pomaleji než třeba cukr z bonbónů, ale před hladem vás to nespasí.
K ovoci je nezbytně třeba přidat nějakou potravinu s vysokým obsahem bílkovin. Takové jídlo se tráví pomaleji a jak ukazuje výzkum, úspěšně potlačuje vyplavování grelinu, označovaného někdy jako hormon hladu. Grelin signalizuje mozku hlad, respektive chuť na jídlo. Právě při prázdném žaludku je hladina tohoto hormonu nejvyšší.
Co jíst spolu s ovocem
Zajezte ovoce ořechy nebo uzeným sýrem. Výborně si ovoce rozumí také s tvarohem a řeckým jogurtem.
Chuťovky, čipsy a pečivo
Pět krekrů může mít až sto kilokalorií, které si však rozhodně neporadí s hladem. To je také hlavním problémem různých fastfoodových chuťovek a občerstvení. Je v nich veliké množství snadno dostupných sacharidů. Úroveň krevního cukru po nich prudce stoupá a stejně rychle poklesne. Načež máte znovu hlad.
Co si dát místo toho
K rychlému zakousnutí je lepší dát si bagetku s kuřecím nebo krůtím masem. Dvě stě až tři sta kilokalorií už s hladem přece jen něco pořídí.
Pomeranče, máta, káva, kečup
Všechny tyto potraviny stimulují tvorbu žaludeční šťávy, tedy kyseliny. Pokud je zkonzumujete na lačný žaludek, následky budou mít podobu pálení žáhy a bolesti, říká Lisa Ganjhuová. V prázdném žaludku je i bez toho trávicí šťávy dost a chybí jídlo, které by její působení na žaludeční výstelku neutralizovalo. Káva a kofein v ní obsažený dráždí žaludek trpící gastritidou.
Co místo toho
Většina druhů zeleniny neprovokuje bouřlivou produkci žaludeční kyseliny, navíc obsahují velké množství vlákniny, která při gastritidě pomáhá. Zelenina, hrachová nebo bramborová kaše jsou výbornou variantou k utišení hladu.
Suši
Spojení bílé rýže a sojové omáčky je v případě konzumace tohoto jídla nalačno škodlivé, upozorňuje dietoložka Maria Bellová, zakladatelka kliniky Top Balance Nutrition v New Yorku. Rýže obsahuje minimum vlákniny a silně slaná omáčka vyvolává žízeň. Lidský mozek má však tendenci si pocity hladu a žízně plést. Když se budete snažit něčím si zaplnit hladový žaludek a zároveň zahnat žízeň, sníte tohoto jídla určitě o to více. Zaplatíte za to pocity přeplněného žaludku a těžkosti.
Co si dát místo toho
Tytéž závitky, ale zabalené nejenom do rýže, ale třeba i do okurky. Nebo vůbec jenom do okurky. Konzumaci pak raději zahajte obyčejným salátem.
Alkohol
Alkohol se samozřejmě nejí, ale pije. Je-li žaludek něčím zaplněný, postup alkoholu do tlustého střeva to zpomaluje, což sníží i rychlost vstřebávání alkoholu v těle. Jestliže však pijete na prázdný žaludek, hladina alkoholu v krvi rychle roste. Rychle se opijete a budete mít ještě větší hlad. Podnapilý člověk, který má hlad, je ochoten ládovat se vším, co má v dosahu, ať jsou to čipsy nebo nějaký pálivý pokrm a všechno, co by bylo lepší si odříci. Je to důsledek působení alkoholu na na hladinu leptinu – hormonu, který mozku signalizuje nasycení. Stačí tři malé panáky alkoholu a vaše citlivost na leptin poklesne o třetinu.
Co si dát místo toho
Je to prosté – nejdřív něco k zakousnutí, potom všechno ostatní. Začněte slanými oříšky, grilovanou zeleninou nebo nějak upraveným kuřecím masem, které je lehké a přitom dostatečně výživné.
5 kroků ke zdravému trávení
Jaká je souvislost mezi hladověním a jojo efektem?