Nesprávné držení zad může mít mnohé negativní dopady. A nemusí to být pouze ty zdravotní. Nahrbené držení těla ovlivňuje nepříznivě náladu, působí špatně na produktivitu a dokonce vám může pokazit úspěch.
«Póza vítěze» znamená rovnou páteř a napřímená ramena.
Průměrný statistický kancelářský pracovník stráví pouhých šestatřicet procent pracovní doby se správným držením těla. To znamená, že třicet osm minut z každé hodiny sedí nakřivo. Připusťte, že s tím už je třeba něco dělat. Póza vítěze krom jiného umožňuje vyhnout se bolestem v zádech a zlepšit celkový fyzický stav. Reguluje také váš sociální status a efektivitu práce.
1. Držení těla působí na produktivitu práce
Bolesti v zádech jsou jedním z nejčastějších nářků návštěvníků zdravotních klinik. Příčina trápení je přitom často očividná a spojená právě s držením těla.
Rovná záda působí přímo blahodárně. Pociťujeme příliv energie, zbavujeme se migrén a stresů, zlepšuje se schopnost soustředění a roste procento efektivně využité energie.
Co je bezprostředním důvodem? Normální funkce dýchací a trávicí soustavy jsou přímo ovlivňovány držením těla. Shrbená pozice jim brání v normální činnosti, například v plném zásobování mozku kyslíkem a živinami. Dlouhodobý nesprávný posed u počítače vyvolává bolesti hlavy, šíje a zádového svalstva, stlačuje vám žaludek, stehenní svaly a žíly a blokuje prokrvování podkolenních jamek a krevní oběh obecně. Napřímená ramena nevypadají jenom líp, přitažlivěji a sebevědoměji, ale udělají pravé zázraky s vaším zdravím.
2. Držení těla ovlivňuje sebevědomí
Způsob, kterým se držíte, nepůsobí jenom na vaše fyzické zdraví, ale také na zdraví duševní. Závěry loňské studie doktorky Broadbentové z Nového Zélandu, orientované na vliv držení těla na léčbu mírnějších forem deprese, to potvrzují.
Napřímená póza stimuluje produkci chemických látek, které vás přivedou k sebedůvěře. Zdvižená hlava a napřímená ramena provokují vyplavení testosteronu. Tento pověstný hormon je zdrojem síly a jistoty. Spolu s ním se uvolňuje kortizol, regulující úroveň stresu.
Jedna ze studií University Ohio prokázala, že půlhodina strávená se špatným držením těla podstatně zvyšuje úroveň neklidu, posiluje depresi a úzkost. Rovná záda dodávají sebejistotu a snižují celkové napětí.
3. Držení těla působí na sociální status
Špatným držením těla snižujete své vůdcovské kvality. Sociální psycholožka Amy Cuddyová tvrdí, že řeč těla přímo formuje osobnost. Pro názornost klade paralelu mezi lidským a zvířecím světem a vyzývá, abychom si představili některé dominantní zástupce zvířecí říše v jejich velikosti a vznešenosti a porovnali je se schoulenými či přikrčenými zástupci menších druhů, kteří jsou proti nim zcela bezmocní a každou svou pózou to dávají jasně najevo.
Zcela podvědomě se lidé chovají stejně. Vzpřímený postoj dodává a také vyvolává dojem moci a vůdcovství. Vyzařuje pevnost a jistotu.
Ve chvílích nejistoty se lidé choulí, hrbí a objímají se kolem těla. Skleslé držení těla a povislá, kulatá ramena vyjadřují rezignaci, nízké sebevědomí a snadnou ovlivnitelnost. Pouhou změnou postoje tak můžete dát najevo sebejistotu i vůdcovské vlastnosti.
Cuddyová nabízí užitečnou radu: před důležitým vystoupením nebo pohovorem zaujměte postoj Supermana. Stačí na dvě minuty rozkročit nohy na šíři ramen, napřímit záda a ruce si dát v bok. Nadechněte se… tak – jste připraveni jít na to.
Devět cviků pro pěkná, zdravá záda
Psychosomatika: záda jsou místem, kam odsuneme všechno, na co se nechceme dívat