Řada lidí se uchyluje ke zdravému životnímu způsobu a správné výživě v touze po zlepšení zdravotního stavu a vylepšení postavy. Existuje nabídka nesmírného množství nejrůznějších diet a prostředků ke zhubnutí včetně speciálních jídelníčků. Jejich použitím lze často poměrně rychle dosáhnout jak zeštíhlení postavy, tak zlepšení celkového tělesného pocitu. Jenomže tyto efekty bývají většinou krátkodobé. Podstatná omezení určitých složek potravy vedou také k omezení přísunu důležitých výživových prvků. Lidé se trápí hladem, a přitom kila nejdou dolů, naopak ještě přibývají. Organismus pod tlakem nedostatečného přísunu živin začne pro jistotu ukládat do svých zásob všechno, co je mu dodáno. A kila jdou nahoru. Jde tedy vlastně o nadváhu z podvýživy. V tomto článku se vám pokusíme říci, jak poznat, že výživa je nedostatečná a čím tento stav hrozí.
Zdravá výživa a podvýživa
V naprosté většině případů když člověk přejde na zdravější jídelníček, začíná se poměrně rychle cítit mnohem lépe než dřív. Má více energie, lépe spí, pokožka je pružná a čistá, pleť se vypne, tělo zpevní. Čím radikálněji se nový jídelníček liší od původního, tím rychlejší a citelnější jsou výsledky. Zdá se, že žít prakticky bez sacharidů – pokud jste paleo – nebo naopak bez živočišné produkce, jste-li veganem, je snadné, přirozené a osvobozující. Avšak i když se stravujete tak dokonale «čistě» a «správně», platí, že pokud na delší dobu vyřadíte z jídelníčku celé skupiny potravin, podstatně vzrůstá závažné riziko nedostatku životně důležitých mikro a makroprvků. Zvláště nebezpečné je to v dětském věku a v dospívání, kdy organismus ke zdravému růstu a rozvoji nezbytně potřebuje obrovské množství nejrůznějších vitamínů a minerálů .
Jak se vlastně může stát, že vedeni ušlechtilou touhou podpořit vlastní zdraví neposkytujeme tělu dostatek živin a cítíme se pod psa? Prvním a základním faktorem je psychologická past, do níž upadne velmi mnoho adeptů zdravého životního způsobu. Zdá se jim, že musejí jíst stále méně a méně, podstupovat stále více různých očišťujících kúr, jíst enormní kvanta zeleniny a ovoce místo ryby nebo těstovin, na které mají chuť. Vyřazení «potravinové zátěže» a dočasné omezení těžkých jídel jistě mohou organismu prospět, nesmí to však být příliš časté, natož trvalé. Tělo se dokáže čistit samo a věčné «detoxy», stejně jako nadbytečné množství vlákniny, ho zbytečně zbavují živin. I při hubnutí potřebuje energeticky vydatnou stravu, má-li se organismus obnovovat. Problém nadváhy z podvýživy vzniká právě tehdy, když tělo přijímá méně energie než doporučené množství, to jest podle věku, pohlaví a fyzické aktivity v rozmezí 4700 kJ – 7500 kJ denně. Množství energie při hubnutí musí stačit k tomu, aby se člověk cítil po celý den sytý. Dieta nesmí nikdy znamenat, že budete mít hlad.
Druhým faktorem je okolnost, že při jakémkoli omezení se jídelníček dříve nebo později stává jednotvárným. Jenomže tělu se daleko více zamlouvá pestrá, rozmanitá strava. I když uděláme z ovoce a zeleniny základ své diety, musíme je prokládat také jinými potravinami, abychom uchovali přirozenou výživovou hodnotu jídla, které za celý den zkonzumujeme. A tyto potraviny musíme pečlivě vybírat. Může se totiž stát, že i když dodáváme tělu doporučené množství energie, dojde k podvýživě. Takový případ nastane, když nedbáme na kvalitu a složení jídelníčku a nepřijímáme s potravou dostatek potřebných živin. Kromě energie musíme tedy při výběru vhodných potravin hlídat také nezbytný obsah sacharidů, bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů.
Příznaky nedostatečné výživy
1. Nízká hladina energie, ospalost, apatie
Krom toho, že je jídlo a kalorie v něm obsažené pro tělo základním zdrojem energie, nemůže být zdravé a svěží, nedodáme-li mu také dostatečné množství potřebných mikro a makroelementů. Aby bylo pokryto nezbytné minimum, je třeba sníst toho poměrně dost, což může zaníceným vyznavačům zdravého životního stylu připadat nepřípustné. Tělo ovšem jednoduše nemůže bez přísunu patřičného objemu patřičných živin normálně fungovat. Při snižování hmotnosti jsou doporučovány potraviny s velkým objemem a zároveň malou energetickou hodnotou a také s nízkým glykemickým indexem. Člověk tedy konzumuje relativně velké množství jídla, jenomže při správném složení dietního jídelníčku přijímá méně energie, než organismus spotřebuje. Zároveň mu však dodá dostatečné množství všech nezbytných živin – v důsledku takto vyvážené stravy nemá organismus tendenci živiny uchovávat.
2. Nepravidelný měsíční cyklus
Při nedostatečné kalorické vydatnosti a nutriční hodnotě je menstruační cyklus tím prvním, co je postiženo. Pohlavní hormony, které mají na starosti zdraví ženského organismu – estrogeny – vyžadují velké množství tuku a bílkovin. To neznamená ládovat se živočišným tukem a bílkovinami každý den, rozhodně však je třeba dbát na jejich pravidelný dostatečný přísun. Rostlinné bílkoviny, tučné ryby, dary moře, vejce a vysoce kvalitní rostlinný olej jsou základem ženského zdraví. Bát se tuků opravdu nemá smysl, naopak dieta s větším množstvím kvalitních tuků i kalorií může být jednou z nejzdravějších.
3. Suchá pokožka, suché a třepivé vlasy, lámavé nehty
Krása a zdraví pokožky, vlasů i nehtů jdou ruku v ruce a jsou přímým odrazem vnitřního stavu organismu. Jídelníček sestavený správně a individuálně přímo pro vás by neměl žádné problémy s kůží způsobovat, nehty by měly být hladké a pevné, vlasy husté a lesklé. Vnější krása, stejně jako menstruace, nepatří k prvořadým funkcím organismu, proto v případě, že se mu nedostává patřičné výživy, stahuje všechny síly a živiny k zajištění toho hlavního – základních životních funkcí, dýchání, krevního oběhu, činnosti mozku. V důsledku tohoto sebezáchovného postupu se kůži, vlasům ani nehtům žádné výživy nedostává.
Může být nadváha zdravá?
Nadváha je ochrana