Rukola (Rucola selvatica), listová zelenina s charakteristicky ostře vykrajovanými listy, je jednou z královen středomořské kuchyně. Často bývá zaměňována se svojí příbuznou roketou (Eruca sativa), jejíž listy postrádají vykrajování a mají poněkud jinou chuť. Oba druhy jsou nicméně velmi dobře využitelné v kuchyni. Náš článek je věnován rukole.
Rukola se přidává k těstovinám, na pizzu, do salátů, rizota, omáček a dokonce i do dezertů, při vaření je rovněž využíván rukolový olej. 100 gramů rukoly má všehovšudy 25 kalorií. Zdraví prospěšných látek a vitamínů ovšem obsahuje daleko víc.
Prospěšnost rukoly
Oblibu si získala jako součást salátů i příloha k různým masům. Má štiplavě nahořklou chuť, nejchutnější jsou mladé rostliny. Lidskému zdraví prospívají listy i naklíčená semínka.
Rukola obsahuje značné množství vitamínu C a také betakarotenu – rozhodně více než jiné listové zeleniny. Obsahuje také vitamíny E, B a K. 100 gramů rukoly pokryje denní normu vitamínu K. Dostatečně jsou zastoupeny i stopové prvky – zinek, hořčík, selen, fosfor, železo, draslík a sodík. Mladé výhonky obsahují značné množství jódu a flavonoidů zpevňujících cévy.
Bylo prokázáno, že rukola příznivě působí na trávicí trakt, posiluje žaludeční stěnu, léčí gastritidu, pomáhá při žaludečních vředech, má močopudné a mírně projímavé účinky. Podporuje vykašlávání, snižuje krevní cukr a reguluje vodní hospodářství organismu, posiluje imunitu. Zvláště prospívá konzumace jídel s rukolou lidem postiženým vysokým tlakem, žilní nedostatečností či flebotrombózou. Vysoký obsah vitamínu K prospívá hojení ran, neboť podporuje krevní srážlivost.
Někteří odborníci rovněž doporučují rukolu pacientům trpícím stresem a depresemi. Má skvělou tonizační schopnost a velmi příznivě působí na činnost nervové soustavy.
Kdo touží zhubnout a v rámci režimových opatření si zařazuje odlehčovací dny, může rovněž využít rukolu. Pokud ji bude konzumovat den či dva, bude mít zajištěn přísun potřebných důležitých látek i dostatečné množství vlákniny a ve spojení s náležitým množstvím tekutin dosáhne také očistného efektu.
Výčet užitečných vlastností této sympatické rostliny tím zdaleka nekončí. Připravuje se z ní olej využívaný nejenom při vaření, ale také pro kosmetické účely. Pokud máte křehké a lámavé vlasy, které navíc hojně padají, dopřejte jim masku z rukolového oleje. Vetřete do vlasů 2-3 lžičky oleje, zabalte je ručníkem a nechte působit přes noc. Účinek se dostavuje poměrně rychle. Rukolový olej posiluje strukturu vlasů a dodává jim pevnost. Šťáva z rukoly rovněž brání červenání a loupavosti pokožky.
Naše doporučení
Naučte se rukolu správně vybírat. Určitě je lepší kupovat ji na trhu, kde máte zaručenu čerstvost. Jakmile je rostlina sebeméně povadlá, neberte ji. Listy musejí být svěží a napřímené. Čím větší listy jsou, tím méně obsahují hořkosti a naopak. Mladé rostlinky připomínají chutí vzdáleně ředkvičku.
Bývá doporučováno rukolu nekrájet nožem, ale trhat rukama. Důvod je jednoduchý: látky v této zelenině obsažené chemicky reagují s kovem, který v důsledku toho může tmavnout.
Potraviny, jejichž konzumace brání dosažení plochého břicha a štíhlého pasu
Které potraviny vzájemně posilují svou užitečnost