Mnozí lidé, kteří hubnou, nebo jen pečlivě hlídají svou fyzickou formu, jsou doslova závislí na vážení. Vážit se musejí nejméně jednou denně a každý gram směrem nahoru u nich vyvolává paniku. Jsou schopni probudit se ráno po bouřlivé oslavě a vzápětí málem omdlít na váze , která „jim to spočítá“ . V panice ani nepomyslí na to, že podstatnou část přírůstku, který jim váha ukázala, tvoří zkonzumované tekutiny a ne tuk.
Právě podíl tuku, svalstva a tekutin na celkové váze velmi zpochybňuje slepou důvěru k váhám.
Která metoda kontroly fyzické formy je tedy důvěryhodnější a jak často by se člověk měl vážit nebo měřit?
Vážení
Všechno, co potřebujete, je přesná váha a notes, kam si budete údaje zapisovat. Je dobře, stojí-li váha stále na stejném místě: čím méně s ní budete pohybovat, tím vyšší bude přesnost uváděných údajů (některé váhy jsou tak citlivé, že jim vadí i nerovnost podlahy). Važte se ve stejnou denní dobu a samozřejmě pokud možno co nejméně oblečení.
Hlavní nedostatek vážení spočívá v tom, že při zadržení tekutin v těle může váha ukázat podstatný přírůstek. Ten však ve skutečnosti nic neznamená. Stejně tak když začnete navštěvovat fitness, může váha ukazovat zvýšení hmotnosti, přestože váš fyzický stav se vylepšuje: narůstá svalová hmota a tuku ubývá. Svalstvo je však těžší než tuk, proto hmotnost roste. To je důvod, proč se údaji na váze nelze řídit bez ohledu na všechno ostatní.
Měření obvodu
Pro většinu lidí nemají ve skutečnosti údaje o hmotnosti žádný zvláštní význam. Pokud zrovna nejste sportovcem, který se musí vejít do předepsané váhové kategorie, jsou pro vás daleko důležitější míry tělesných obvodů : pasu, boků, hrudníku a jiné. To jsou údaje určující konfekční velikost i celkový vizuální dojem. Právě změny velikosti obvodu nejlépe ukazují, jak objemný tuk odchází a zvětšuje se svalová hmota. To se děje při aktivním cvičení ve fitness a dietě : hmotnost se může změnit jen nepatrně, může se dokonce zvýšit, ale uvedené obvody se zmenší.
K měření obvodů na těle je vhodný krejčovský metr. Při měření nepodvádějte, nezatahujte břicho a neutahujte metr víc, než je třeba!
Vizuální hodnocení
Kromě hmotnosti a objemu je důležitý rovněž tělesný tonus, pružnost a pevnost těla. Vizuální hodnocení může někdy říci více, než jakékoli potěšující parametry. Můžete vážit 52 kilo a nosit velikost XS, máte však ochablé tělo s ubohoučkými svaly a mizerný tonus. Naopak můžete mít hodně přes 60, sotva se dostat do velikosti M, přitom však mít ideálně pevnou, sportovní figuru. Vizuálnímu hodnocení je třeba se věnovat před zrcadlem, které ukáže celou postavu, a za dobrého denního světla. Dívejte se na sebe střízlivým, objektivním pohledem. Pokud navštěvujete fitness centrum, může vám s hodnocením pomoci váš trenér.
Existují samozřejmě i podrobnější, velmi přesné způsoby hodnocení tělesného stavu s využitím specializovaných přístrojů. Jejich uplatnění je však adekvátní především u sportovců. Člověk usilující prostě o slušnou fyzickou formu, štíhlost a dobrý tělesný tonus, se může v klidu spokojit se způsoby uváděnými výše.
Jak často?
Jistě nemá pravdu ten, kdo se nervuje při každodenním převažování. Stejně však i ten, kdo zcela ignoruje nějaké sledování stavu svého těla. Je jenom rozumné vyhnout se překvapením typu: „To je děsný, já se nevejdu do loňských šatů!“
Pokud nehubnete, prostě si jen chcete udržet váhu a aktuální fyzickou formu, kontrolujte své tělesné míry a váhu jednou za měsíc. Zvažte se, zapište si údaje, pokochejte se svou figurou ve velkém zrcadle, všímejte si případných změn.
Jestliže usilujete o shození nějakých kil a chodíte do fitness, měli byste váhu a tělesné míry kontrolovat častěji – jedenkrát za týden. Dodržujte stejné podmínky při vážení i měření jednotlivých obvodů ; když vám váha ukáže něco divného ( například značný přírůstek i když jste přísně dodržovali dietu a cvičili), zachovejte klid a za pár dnů se zvažte znovu.
Při kontrole berte v úvahu všechny faktory, které mohou výsledky měření a vážení ovlivnit. Například fázi mentruačního cyklu, případné aktuální onemocnění, užívání léků. K získání spolehlivých údajů využijte několika parametrů, nejenom číslo na váze. Je to možná trochu úsměvné, ale někdy výborně fungují na první pohled subjektivní nástroje: například obíbené džínsy, které zapnete právě jenom tehdy, když jste – podle svého názoru – v perfektní formě.
I když vám výsledky měření a vážení neudělají radost, nepropadejte žádné panice; v klidu se zamyslete nad tím, kde se mohly kilogramy a centimetry navíc vzít a přijměte rozumná opatření.
8x úplně vedle ve fitness aneb zbytečné trápení
Superčistič střev vám pomůže zhubnout