Pozdní vydatná večeře může být příčinou povadlých vlasů bez lesku, stresu, obezity, gastritidy a předčasného stárnutí. Zní to až příliš strašidelně? Seznamte se s pěti hlavními důvody, pro které je lepší si pozdní večeři odříci.
1. Pevný spánek a dobrá tělesná pohoda
Pozdní večeře negativně ovlivní spánek. Místo odpočinku tělo zpracovává, co jste mu tak pozdě dodali. Jíst můžeme i večer, avšak přiměřeně. Určitě se nemůžete na noc nacpat. Večer už organismus ani nepotřebuje tolik energie a přebytky ukládá do tukových vrstev. Doporučuje se jíst nejpozději asi tak tři hodiny před spaním. Čas však není jediným korektorem. Důležité je i to, co jíme. Odpoledne a večer by to měly být především bílkoviny.
2. Prevence onemocnění trávicího traktu
Během spánku se výrazně zpomaluje činnost veškerých orgánů a tělesných systémů, samozřejmě včetně trávicí soustavy. Jestliže v průběhu dne produkce žaludečních šťav a trávicích hormonů napomáhá rychlému a účinnému vstřebávání potravy, jejich zvýšený tlak na „ospalý“ trávicí systém působí obráceně. Pozdní večeře se tak normálně netráví a jde-li o opakovaný jev, může to být příčinou vzniku gastritidy, střevních alergií, dysbakteriózy a dalších onemocnění.
3. Absence stresu
Pozdní sytá večeře rázným škrtem zruší veškeré vaše úsilí o správnou výživu. Ráno nejspíš nebudete mít chuť na snídani. Kromě jiných důsledků se podobný způsob stravování spolu s narušeným spánkem může stát příčinou psychického stresu. Pozdní večeře se tak stane důvodem psychického napětí v průběhu celého následujícího dne: budete se bezdůvodně rozčilovat, zlobit a hádat kvůli hloupostem. V krvi se vám zvýší hladina stresového hormou kortizolu, který nejenom stres podněcuje, ale navíc napomáhá vzniku nadváhy, zvláště pak tukových vrstev, které se ukládají na břiše.
4. Štíhlé tělo
Nejčastěji bývá pozdní vydatná večeře bohatá na sacharidy, jejichž vstřebávání zvedá tělesnou hladinu glukózy. Během dne se glukóza proměňuje v energii, tonus, výkon a pozitivní náladu. Jestliže se však zásobíte sacharidy na noc, je glukóza ukládána do jater, kde se mění v tuk, štědře dále distribuovaný do celého organismu. Tak vzniká obezita. Navíc vysoká hladina inzulinu, kterou způsobí vysoký cukr, způsobuje riziko cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění. Obě dvě skutečnosti – zmiňovaný vysoký kortizol a postupně stále nižší citlivost na inzulin – vedou ke sníženému spalování tuků. Současně potlačujete důležitý vzestup hladiny růstového hormonu, ke kterému dochází v době nejhlubšího spánku.
5. Svěží vzhled a prodloužení mládí
Často po syté pozdní večeři ráno shledáme, že máme pod očima tmavé kruhy. Pokožka nevypadá zrovna svěže a čistě, vlasy ztrácejí lesk i sílu. Navíc syté pozdní večeře urychlují stárnutí. Růstový hormon, potlačovaný pozdním nasycením a jím způsobeným vyplavením inzulinu, v nedostatečné míře nebo vůbec neobnovuje organismus.
Večerní jídla by měla být lehká a složená především z bílkovin. Sacharidy a tuky na noc nekonzumujeme, a to ani když večeříme včas.
Abychom vypadali dobře a také se tak cítili, nemusíme se večeře vzdávat. Stačí dodržet pravidlo, že poslední jídlo by mělo být 3-4 hodiny před ulehnutím. Vyhneme se co nejvíce sacharidům i tukům.
Jak způsob přípravy jídla působí na zdraví
Jednoduchá pravidla zdravé večeře