«Není na světě bylina, aby na něco nebyla“ či „Na každou nemoc se najde bylina“. To jsou vcelku obecně známá pořekadla, proti kterým nelze nic namítat. Jak si má člověk počínat, když když nejde o nějakou úplnou banalitu jako je rýma a kašel, při kterých po nějakém tom bylinném čaji saháme víceméně běžně? Co kupříkladu potíže s krevním tlakem? To rozhodně není záležitost, kterou by se vyplatilo podceňovat, zvláště v případě zvýšeného, respektive vysokého krevního tlaku.
Výroky o bylinách odrážejí nejenom bohatost a často neuvěřitelnou prospěšnost rostlinné lékárny, ale také zkušenosti, které si po generace předávaly a prohlubovaly kořenářky a bylinkářky, vesnické kovářky a často i pohodní – rasové. Tito lidé uměli léčit a pomáhat nejen při nemocech vnitřních, ale i při různých úrazech a poraněních, vyznali se v lektvarech, nálevech, odvarech i hojivých obkladech. A tady je příslovečný zakopaný pes. Byly to letité zkušenosti mnoha generací. Osoby, které tehdy s bylinami pracovaly, je uměly nejen dokonale rozeznat a vyznaly se v jejich sběru, ale věděly také, jak je správně zpracovat, dávkovat a připravit k podání. Kolik lidí může dnes o sobě tvrdit, že takové znalosti má? Bylina, která může léčit, může i uškodit nebo dokonce zabít. Navíc životní prostředí, v němž rostly léčivé byliny tehdy a v němž rostou v době současné, se diametrálně liší. A to nikoli v kladném smyslu slova.
Alternativní medicína je dnes víceméně trendem, řada lidí odmítá očkování nejen pro sebe, ale odmítají dát očkovat i své děti, homeopatům dávají přednost před lékaři, bylinkám před léky z lékárny a čínské tradiční medicíně před tou klasickou. Nezamýšlejí se nad tím, jakého světa jsou součástí, v jakém prostředí vyrostli a žijí, co formovalo a co všechno dnes působí na jejich celkový zdravotní stav.
Někdo spoléhá stoprocentně na byliny a jakékoli zdravotní obtíže řeší rostlinnou samoléčbou. Informace o bylinách získává z knížek, na internetu nebo přes známé. A to i v případě tak závažného problému, jakým je nepřiměřený krevní tlak. V jeho případě je možnost chyby, ať už při volbě léčivky, jejím kombinování s jinými bylinami případně s léky, které už dotyčný bere na něco jiného, zvláště vysoká a zejména nebezpečná.
Jakmile jde o potíže s tlakem, je třeba vždycky ze všeho nejdřív vyhledat lékaře. Jenom on je schopen posoudit celkový zdravotní stav pacienta, dát ho do souvislosti s nově vzniklou obtíží a na tomto základě volit další postup. Jeho součástí jistě mohou být i léčivé byliny, vždycky však po konsultaci s lékařem. Jestliže návštěvu lékaře vynecháme, může se stát, že se budeme z onemocnění či akutního stavu vzpamatovávat daleko obtížněji a déle.
U pacientů s vysokým krevním tlakem jsou například nevhodné čajové směsi obsahující ženšen nebo yerba maté. Směs na nízký tlak a urologickou čajovou směs, stejně jako kopřivu a jmelí nelze užívat při nedostatečné funkci srdce a ledvin.
Vysoký krevní tlak hrozí nevratným poškozením cév a srdce. Bez lékaře se neobejdete. Po konzultaci s ním můžete nejen k lékům přidat vhodné byliny, ale také přijmout režimová opatření, změnit svůj životní styl a stravování, a podpořit tak léčbu. Především snížit celkový příjem soli a živočišných bílkovin a upravit pitný režim. Vyškrtnout cukr a alkohol a je-li to třeba, začít snižovat tělesnou hmotnost. Stresu čelit fyzickou aktivitou.
Nízký tlak sice nenazýváme tichým zabijákem jako ten vysoký, ale ani ten nepodceňujme. Minimálně se nám jeho vlivem může zamotat hlava nebo zamžít vidění, můžeme upadnout a způsobit si úraz. Příčinou nízkého krevního tlaku může být dědičnost nebo třeba nevhodný životní styl. Pokud jím trpíte, může vás trápit zvýšená únavnost, malátnost, závratě apod. Také některé choroby srdce nebo endokrinologické problémy mohou vyvolávat nízký tlak. Konzultujte lékaře, ať víte, jak si počínat.
Které byliny mohou s nestandardním krevním tlakem pomoci?
Lékořice lysá Na nízký tlak je nejčastěji doporučována lékořice lysá. Tato rostlina obsahuje látku glycyrin, podporující vyplavování hormonů nadledvinek. Tělo jejím vlivem zadržuje sůl, vylučuje draslík a mění své vodní hospodářství. V důsledku těchto změn stoupne krevní tlak.
Rozmarýn lékařský Jeden z nejúčinnějších bylinných prostředků proti nízkému tlaku. Řada studií prokázala, že rozmarýn zvyšuje krevní tlak a zároveň posiluje celý nervový systém. Často je využíváno rozmarýnové víno nebo čaj.
Jmelí bílé Bývá rovněž doporučováno ke zvýšení tlaku. Jeho užívání má však svá úskalí, musí být časově omezeno a je kontraindikováno srdečním a ledvinovým obtížím. Nebezpečné je možností snadného předávkování.
Kokoška pastuší tobolka
Tato zcela běžná plevelná bylina má velkou schopnost regulace krevního oběhu. Je proto pomocí při vysokém i nízkém tlaku, protože ho stabilizuje. Její působení na lidskou krev je vůbec mimořádné, zastavuje krvácení a hojí výhřezy či hemoroidy i v rozvinutém stádiu. A opět je třeba uvést, že se kokoškou můžete předávkovat a že jsou pacienti, kteří se jí musejí vyhnout, stejně jako například těhotné ženy.
Vysoký tlak je ještě nebezpečnější než tlak nízký. Označení „tichý zabiják“ je zcela opodstatněné. Dlouho totiž nemáte problémy, žádné bolesti, žádné obtíže. Když problémy nastanou, může býti dost pozdě. U vysokého tlaku dvojnásob platí, že ze všeho nejdříve se musíte poradit s lékařem. A to i o vhodných bylinách, které mohou být pomocí při klasické léčbě, nebo v počátcích obtíží, kdy se dá leccos upravit změnou životního stylu.
Česnek je vcelku dost známým prostředkem proti vysokému tlaku. Jeho přínos celkovému stavu organismu je nesmírný. Řada studií studií prokázala schopnost česneku snižovat celkový cholesterol a rozšiřovat cévy. Hladinu celkového a LDL cholesterolu snižuje o 10–15 %. Při vysokém tlaku je to přesně to, co tělo potřebuje. Vzhledem k dalším prospěšným schopnostem česneku – například jako mocného antioxidantu a antobiotika – lze jeho používání doporučit i jako prevenci. Pokud se nebouří váš žlučník nebo žaludek, nemělo by jeho užití nic bránit. Není však skutečným lékem – pouze silným pomocníkem.
Hloh obecný Odvar ze sušených květů hlohu obecného se k léčbě zvýšeného krevního tlaku i při chorobách srdce a cév používá odedávna. Doporučuje se kombinovat ho s rakytníkem řešetlákovým a užívat dlouhodobě. Nejsou známy vedlejší účinky či komplikující okolnosti, přesto je třeba konzultovat užívání s lékařem. Šlechtěné formy hlohu léčivé účinky nemají.
Cibule Kompletní seznam léčivých účinků cibule by byl velice obsáhlý. Nás zajímá jako plodina tradičně využívaná ke snížení krevního tlaku. Účinek jejích silic je v tomto ohledu už dlouho prokázán a je skutečně výrazný. Krom toho snižuje LDL cholesterol, zlepšuje prokrvování tkání, čistí cévní a žilní cesty a podporuje srdeční činnost. Jako bonus uveďme snížení hladiny krevního cukru. Léčivě působí na ledviny a močové cesty. „Předávkovat“ se cibulí můžeme těžko – jde spíše o otázku snášenlivosti trávicí soustavy, stejně jako u česneku.
Meduňka snižuje tlak, celkově zklidňuje, tlumí bolest, pomáhá i při nespavosti. Nejsou známy vedlejší účinky.
Zběhovec plazivý Tato hořká bylinka je dnes poněkud zapomenuta, přestože lidové léčitelství čaj ze sušeného zběhovce hojně využívalo při dechových potížích, dýchacích onemocněních, problémech s játry, revmatických bolestech – a také k mírnému snížení krevního tlaku.
Len setý Drcená lněná semena jsou skutečně velmi účinná při snižování krevního tlaku a tké arterioskleróze (kornatění tepen). Řada studií z nedávné doby prokázala vysoký efekt každodenního užívání už 30 g rozdrcených lněných semínek.
V rámci prevence je vhodné zajímat se o zdravotní přínosy některých druhů koření, protože také ono může být účinným pomocníkem.
Užitečné a škodlivé nádobí
Sůl nad zlato… otazníky kolem soli