Kurkuma, brokolice i česnek jsou uváděny v každém přehledu potravin posilujících játra. Proč to tak je, si povíme dále. Nejprve něco málo o játrech samotných.
Játra jsou skutečně výjimečná. Tento největší tělesný orgán je ústředním bodem lidského metabolismu. Játra produkují žluč i některé hormony a jsou zcela nenahraditelná v procesu detoxikace organismu. Kromě trávicí a endokrinní role plní také úkol zásobárny – ukládá se v nich glykogen, některé vitamíny a také železo. V játrech se tvoří bílkoviny krevní plazmy, upravují tedy složení krve a odstraňují z ní škodlivé toxiny. Přeměňují živiny absorbované v procesu trávení ve střevě do podoby, ve které je tělo dokáže využít. V játrech jsou odstraňovány staré červené krvinky a vznikají v nich látky potřebné ke správnému srážení krve.
Játra mají fantastickou schopnost sebeobnovy. I při ztrátě 50 až 70 procent tkáně během několika měsíců dorostou a obnoví svou původní velikost. Rovněž v případě toxického poškození se jaterní buňky dokáží namnožit a poškozenou část postupně nahradit. Nahradit trvale funkce jater umělou cestou je zatím nemožné. V případě jejich selhání následuje rychlé zhroucení vnitřního prosředí organismu. Jedinou cestou záchrany je transplantace jater.
Je tedy velmi důležité tento vzácný orgán chránit. Musíme dbát na určitá pravidla a pomáhat mu zajišťovat jeho náročné funkce. Tři druhy potravin, o kterých tu bude řeč, v tom mohou být velkými pomocníky.
Kurkuma
Kurkumu neboli indický šafrán najdeme v každém supermarketu. Jídlu dodává neopakovatelnou a jen těžko napodobitelnou výrazně žlutou barvu. Mnoho lidí má kurkumu zkrátka za koření, o jejích léčivých účincích nejsou informováni. Kurkuma však velice prospívá lidskému zdraví. V kořeni kurkumy je obsažen světležlutý flavonoid kurkumin. Ten mohutně prospívá trávicímu ústrojí. Podporuje činnost žaludku, jater a žlučníku. Zvyšuje produkci a vylučování žlučových kyselin, usnadňuje trávení tuků a brání městnání žluči a vzniku žlučových kamenů. Stimuluje také tvorbu primárního jaterního enzymu, takzvaného detoxikačního glutathionu S-transferázy, který pomáhá regeneraci poškozených jaterních buněk například při infekčních zánětech jater, stejně jako při jejich toxickém poškození.
Kromě vaření si můžete připravovat čaj z kurkumy: 1/4 lžičky svaříte se sklenkou vody. Pijte dvakrát denně po dobu několika týdnů.
Brokolice
Ne že by brokolici lidé moc milovali. Ale že je zdravá ví snad každý. A čím prospívá právě játrům? Podporuje jejich přirozenou očistu. Brokolice je bohatá na glukosinoláty, které pomáhají vyplavovat z jater karcinogenní látky a další toxiny. Vysoký obsah vlákniny v brokolici zlepšuje proces trávení. Navíc obsahuje také v tucích rozpustný vitamín E, který je pro játra důležitým antioxidantem podporujícím jejich správnou funkci.
Česnek
Také česnek dokáže játra očistit. Aktivuje tím jaterní detoxikační enzymy. Čisticí schopnost dodávají česneku dvě látky — allicin a selen, které napomáhají procesu čištění jater a chrání játra před poškozením toxickými vlivy. Česnek také snižuje množství cholesterolu v krvi, což prospívá i játrům.
7 dvojic potravin, které bychom neměli kombinovat
Potraviny urychlující spalování tukové tkáně